בזכות התיירים, עלייה גדולה במספר המבקרים בשמורות הטבע ב–2017

על פי דו"ח שנתי של רשות הטבע והגנים, ב-2017 עלה מספר המטיילים בשמורות ובגנים לאומיים שבתשלום ב–6.5% והגיע ל–9.5 מיליון. כמעט כל הגידול מגיע מתיירי חוץ

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצדה
מצדה. אחד האתרים הפופולרייםצילום: עופר פרלמן

אם נדרשה הוכחה נוספת ללחץ המסיבי שמופעל על הטבע בישראל אפשר למצוא אותה בסיכום הנתונים השנתי שפירסמה אתמול (רביעי) רשות הטבע והגנים. נתוני שנת 2017 מצביעים על עלייה גדולה במספר המבקרים בשמורות הטבע ובייחוד על עלייה במספר תיירי החוץ שפוקדים את השמורות.

במשך השנה עלה מספר המטיילים בשמורות ובגנים לאומיים שבתשלום ב–6.5% והגיע ל–9.5 מיליון. כמעט כל הגידול מגיע מעלייה במספר התיירים. 2.3 מיליון תיירי חוץ פקדו השנה את השמורות — גידול של 30% לעומת השנה הקודמת. מספר הישראלים נותר יציב — כ-7.2 מיליון. עיקר הלחץ התיירותי מופעל על השמורות הפופולריות ביותר ועל הגנים הלאומיים שמושכים קהל עצום.

שלושת האתרים הפופולריים ביותר בקרב תיירי חוץ היו מצדה, קיסריה וקומראן. בעוד ששני הראשונים בולטים ופופולריים יחסית גם בקרב מטיילים ישראלים — האתר הארכיאולוגי בקומראן, שבו ביקרו השנה 260 אלף מבקרים, "נשלט" כמעט לחלוטין בידי תיירים. הסיבה לכך היא הזיהוי שלו עם מבשרי הנצרות. קומראן נהפך בשנים האחרונות ל"אתר חובה" לצליינים שמגיעים לישראל.

השמורות הפופולריות ביותר בקרב ישראלים הן — קיסריה, גן השלושה, (הסחנה), עין גדי, ירקון ומצדה. הגנים הלאומיים על החוף — בפלמחים, בבית ינאי ובאשקלון - משכו יותר מבקרים ישראלים מהאתרים הפופולריים כמצדה או קיסריה — 698 אלף מטיילים ישראלים בילו על החוף בפלמחים, לעומת 374 אלף בגן הלאומי בקיסריה. נקודה זו מעוררת שוב את סוגיית גביית התשלום של רשות הטבע באתרי החוף.

במשך 2017 הוכרזו בישראל 14 שמורות טבע וגנים לאומיים חדשים. הבולטת ביותר היא שמורת אור הכוכבים במכתש רמון, שהכרזתה מצביעה על פיתוח כיוון תיירותי חדש.

במשך השנה לנו ברשת חניוני הלילה בתשלום ברחבי הארץ כ–450 אלף מטיילים. רשות הטבע והגנים מנהלת 23 חניוני לילה בתשלום בפריסה ארצית, בנוסף ל–130 חניוני לילה שאינם בתשלום.

שאול גולדשטיין, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, הצביע על פיתוח שביל ישראל לאופניים, שבו מעורבת הרשות ועל הסדרת המעגן בכפר הדייגים בג'יסר א־זרקה כשני פרויקטים בהם מתמקדת בימים אלה רשות הטבע, שיושלמו בשנה הבאה.

גולדשטיין הוסיף שהמעורבות של רשות הטבע בתחום הטיילות הולכת וגוברת בכל שנה. בכוונת הרשות להקים אגף טיילות מיוחד, שיפתח נושאים בתחום זה. כמו כן הודה גולדשטיין שהחלטת הממשלה מן השבוע שעבר בעניין פיתוח שביל חוצה ישראל הפתיעה אותו ואת הרשות. לדבריו, נציגי הרשות ישמחו להשתתף במהלך כזה, אבל אינו יכול עדיין להשיב אם תוואי השביל ישתנה, או איזה תשתיות יפותחו לאורך השביל. עם זאת, הרשות מעסיקה כבר היום שני רכזי שביל, שפועלים בצפון הארץ ופועלת באינטנסיביות להסדיר את נושא נקודות מי השתייה לאורך הקטעים הדרומיים של השביל.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ