משרד התיירות מזמין את הציבור להשתתף בתכנון שביל ישראל החדש

גם ההודעה שפורסמה היום בעניין "תכנון דרך תיירותית חוצה ישראל" מתעלמת משביל ישראל הקיים. המעוניינים מוזמנים לשלוח נייר עמדה בנושאים המפורטים

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שביל ישראל באזור נחל הירקון, כפר הבפטיסטים. 2016
שביל ישראל באזור נחל הירקון, כפר הבפטיסטים. 2016צילום: משה גלעד

משרד התיירות הזמין היום את הציבור להשתתף ב"תכנון דרך תיירותית חוצה ישראל". גם בהזמנה זו אין התייחסות כלשהי לשביל ישראל הקיים, שנחנך לפני 22 שנה. על פי הודעת משרד התיירות, המעוניינים להציג בפני ועדת ההיגוי את עמדתם בנושא התוואי, התשתיות והשיווק של הדרך המתוכננת — מוזמנים לשלוח נייר עמדה.

שר התיירות יריב לוין הודיע שמשרדו "רואה ערך רב בגיבוש מוצר תיירותי איכותי אשר יביא את התיירים לכל חלקי הארץ". העוסקים בתחום התיירות ובייחוד בסימון ותכנון שבילי הליכה הניחו בחודש האחרון שהכוונה היא לשנות את התוואי של שביל ישראל הקיים.

מטיילים בשביל ישראל, 2013צילום: איל טואג

לפני חודש החליטה הממשלה לתכנן דרך תיירותית שתחצה את ישראל והטיל על משרד התיירות לתכנן אותה. לצרוך זה הוקמה ועדת היגוי בראשות מנכ"ל משרד התיירות אמיר הלוי, וזו כבר התכנסה בפעם הראשונה. בוועדה חברים: מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנכ"ל המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל, אריאל משעל, מנכ"ל רשות הטבע והגנים שאול גולדשטיין, ומנכ"ל קק"ל אמנון בן־עמי. בולטת בוועדה היעדרה של נציגות לחברה להגנת הטבע שסימנה והקימה את שביל ישראל ומתחזקת אותו עד היום באמצעות הוועדה לסימן שבילים, שבראשה עומד איש החברה להגנת הטבע, מוטי בן שטרית.

על פי הודעת משרד התיירות, במסגרת תהליך התכנון מתכנסות שלוש ועדות מקצועיות בנושאים: תוואי השביל החדש, מפרט השירותים בכל אחד מהקטעים, ושיווק. הוועדות תגבשנה המלצות מקצועיות עבור וועדת ההיגוי. חלק מהמגישים יוזמנו, על פי שיקול דעת הועדה, להציג בפניה את עמדתם.

המלצות הצוות יכללו המלצה על מתווה שביל תיירותי לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל, ובכלל זה חיבור לשביל ישראל לאופניים. בהקשר זה נשמעה בשנים האחרונות ביקורת על כך ששביל ישראל אינו חוצה את הקו הירוק ולכן אינו עובר ברמת הגולן, או בבקעת הירדן. פעילים אחדים, ובראשם ירון רוזנטל, מנהל בית ספר שדה גוש עציון, פועלים בשנה האחרונה לסימונו של "שביל ישראל המזרחי", בבקעת הירדן ובגדה המערבית.

עוד יעסוק הצוות, על פי הודעת משרד התיירות, בתכנון הסימון של השביל ובכלל זה שילוט והכוונה, וגם מידע תיירותי מקצועי. גם מכך אפשר להבין שבכוונת משרד התיירות לשנות את תוואי שביל ישראל הקיים, שהוא כזכור מסומן היטב.

משימות נוספות של השביל החדש: תכנון והתאמת תשתיות תומכות — חיבור לתשתיות חשמל ומים, תחבורה וכיו"ב; תכנון מתחמי לינה לאורך המסלול; תכנון היבטי שיווק השביל, ובכלל זה הבאת סוכנים ייעודיים לצורך מיתוגו ושיווקו; קידום אתר מידע מרכזי; תשלומים מקוונים, אישורים ותעודות. בהקשר זה ראוי לציין ששביל ישראל הקיים אינו כרוך בתשלום כלשהו וגם מהיבט זה קשה מעט להבין מהודעת משרד התיירות למה הכוונה.

המעוניינים להביע את עמדתם, ובעלי עניין, מוזמנים לשלוח נייר עמדה (בהיקף של עד עמוד אחד), למייל: IsraelTrail@Tourism.gov.il עד 7 בינואר 2018.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ