רשות הטבע והגנים תחנוך בפסח ארבעה מסלולי טיול בשמורת מצוק הצינים

ארבעת המסלולים, שמיועדים לרכבי שטח, חוצים את רכס בוקר. רוב שטחה של השמורה מוגדר כשטח אש, אך בחגים ובסופי השבוע יהיה ניתן לבקר לאחר תיאום עם צה"ל

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שמורת מצוק הצינים
משה גלעד
משה גלעד

רשות הטבע והגנים תחנוך בפסח הקרוב ארבעה מסלולי טיול חדשים, שמיועדים לרכבי שטח (4X4). ארבעת המסלולים חוצים את רכס בוקר, בשמורת מצוק הצינים ונמתחים במרחב שבין שדה בוקר לשבטה. המסלולים חוצים שטחי אש ויהיה אפשר לבקר בהם באמצעות תיאום עם צה"ל (בטלפון 08-9902927/6).

בשנים האחרונות, לאחר תהליך תכנוני וקבלת אישורים, הכשירו אנשי רשות הטבע את מסלולי הנסיעה וסימנו אותם. ההסדר הנוכחי מאפשר ביקור ונסיעה במסלולים אלה בסופי שבוע ובחגים, כאשר שטח האש אינו פעיל.

ארבעת מסלולי הטיול החדשים הם בדרגת קושי בינונית עד קשה מאוד, ומיועדים לרכבי שטח עמידים ולנהגים מנוסים. הם חוצים את הנוף המצוקי ממערב לשדה בוקר ומחברים בין מרחב הטיולים של שבטה למרחב הטיולים של בקעת צין. אזור זה זכה בשנים האחרונות למטיילים מעטים.

אורכם הכולל של המסלולים 25 קילומטר, אבל הנסיעה בהם נמשכת זמן רב בגלל האתגרים הרבים במהלך הנהיגה. יש לאורכם מדרגות סלע, מעברים צרים ושבילים כבושים ששימשו את הצבא מאז שנות ה–50.

שביל מסומן בשמורת מצוק הציניםצילום: גל ביסמוט / רשות ה

לאורך המסלולים החדשים חיים צבאים, יעלים, גיריות, זאבים, שועלים ואחרים. בשמורת הטבע מצוק הצינים יש בורות מים עתיקים, שרידי מצודות ביזנטיות וחוות חקלאיות עתיקות, כרמים, בוסתנים וכמה עצי זית עתיקים. אלה שיטפסו לראש הר בוקר, יזכו בתצפית פנורמית יפה של המרחב כולו.

במהלך פסח יפעלו באזור שתי תחנות הסברה — בגן לאומי שבטה ובמבואת הצינים שבבקעת צין — בהן יחולק מידע על המסלולים החדשים. התנועה במסלולים מותרת ברכב וברגל רק בדרכים ובשבילים המסומנים בצבע בשטח ולפי המפה שתינתן בתחנות ההסברה. אנשי הרשות מדגישים שאין לנוע על צירים שלא מסומנים בשטח ומסתמכים על תוכנות ניווט. התנועה בלילה אסורה ובשעות החשכה השהייה מותרת רק בחניוני לילה.

לקראת פסח פותחים אנשי רשות הטבע והגנים מחדש גם את מסלול מעלה עזגד (סימון שבילים שחור 11441) במדבר יהודה, כשישה קילומטר ממערב לים המלח, המיועד לרכב שטח. מסלול זה נסגר ביוני 2017 לאחר הזיהום החמור בנחל אשלים משפכי מפעל רותם אמפרט נגב. פתיחת השביל התאפשרה לאחר שננקטו פעולות כהצבת שילוט, תיחום שבילים וטשטוש קוליסים. שני שבילים אחרים באזור — נחל אשלים (סימון שבילים כחול 11445) ונחל עזגד (סימון שבילים ירוק 11444) עדיין סגורים והכניסה אליהם מוגדרת כ"מסוכנת".

הכירו את מדור טיולים החדש של הארץ עם כל המידע למטיילים ולנוסעים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ