תקדים: פלמה דה מיורקה אוסרת השכרת דירות לתיירים, כולל Airbnb. הקנס: 400 אלף יורו

העיר הגדולה באי הספרדי, בת חצי מיליון תושבים, קולטת כעשרה מיליון מבקרים בשנה. ההשכרה לתיירים נסקה לאחרונה ב–50 אחוז והזניקה את שכר הדירה לתושבים

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פלמה דה מיורקה בלילה. פי שלושה תיירים מאשר בישראל כולה
פלמה דה מיורקה בלילה. פי שלושה תיירים מאשר בישראל כולהצילום: Getty Images IL
משה גלעד
משה גלעד

מועצת פלמה דה מיורקה החליטה השבוע לאסור על תושבי העיר להשכיר דירות לתיירים. ההחלטה הגורפת היא ראשונה מסוגה בספרד וחסרת תקדים ביעד תיירות פופולרי כלשהו.

חצי מיליון תושבים חיים בעיר הגדולה באי הספרדי מיורקה. פלמה דה מיורקה נחשבת כבר שנים רבות אחד מיעדי התיירות הפופולריים ביותר באירופה. יותר מעשרה מיליון מבקרים מגיעים אליה בכל שנה, רובם בעונת הקיץ (לישראל כולה הגיעו השנה קצת יותר מ–3 מיליון תיירים). החל מ-1 ביולי אוסרת מועצת העיר פלמה דה מיורקה על התושבים להשכיר דירות פרטיות לתיירים. האיסור חל כמובן גם על כל משכירי הדירות שפועלים במסגרת פלטפורמות כמו Airbnb ודומותיה. הקנס שיוטל על כל מי שישכיר את דירתו לתיירים עלול להגיע עד 400 אלף יורו.

הנמל בפלמה דה מיורקהצילום: Getty Images IL

ההחלטה של עיריית מיורקה מגיעה בשיאו של ויכוח מתמשך באירופה על השפעתה של התיירות בכלל ושל השכרת דירות בפרט על התושבים המקומיים. הנתונים במיורקה דרמטיים במיוחד בהשוואה ליעדי תיירות פופולריים אחרים. בין השנים 2015 ל–2017 נסק מספר הדירות הפרטיות שהוצעו בעיר לתיירים ב–50 אחוז. במקביל הסתבר לתושבים ששכר הדירה לטווח ארוך, כלומר דירות שמושכרות לתושבי העיר, עלה בשיעור חד של 40 אחוזים. העיתון הספרדי "אל פאיס" דיווח שרק 650 מבין 20 אלף הדירות הפרטיות שמושכרות לתיירים קיבלו את האישור הרשמי הדרוש לכך.

מיורקה הוא האי הגדול בקבוצת האיים הבלאריים בים התיכון, בין חצי האי האיברי (ספרד) למגף האיטלקי. בשנה שעברה הגבילה הממשלה המקומית של האיים הבלאריים את מספר התיירים שיוכלו ללון באיביזה, האי השכן, בכל שנה. הפעולה נעשתה לאחר מחאה מתמשכת של התושבים, הטוענים שעודף התיירים הורס את שלוות החיים שלהם. כמו כן הוטלה חובת רישוי על השכרת דירות פרטיות באי לתיירים. לפני כשבועיים התקיימו באיביזה ובמיורקה הפגנות של תושבים כנגד הלאמת חופים, רעש וזיהום אוויר שנובעים ממספר גבוה של תיירים. בברצלונה שבחבל קטלוניה צוירו בשבועות האחרונים סיסמאות גרפיטי רבות שקוראות לתיירים לנסוע הביתה.

בתל אביב (גם בה כחצי מיליון תושבים) מוצעות עכשיו להשכרה לטווח קצר, דרך Airbnb ופלטפורמות דומות, 8,000 דירות. נפח העסקים של Airbnb בתל אביב הוכפל בשנתיים האחרונות. הדירות החדשות בשוק ההשכרה לתיירים נגרעות כמובן משוק ההשכרה לטווח ארוך ומשפיעות על גובה שכר הדירה בעיר. משרד התיירות בישראל אינו מטיל עדיין מגבלות על פלטפורמות ההשכרה לטווח קצר. נהפוך הוא — אנשי המשרד, ובראשם שר התיירות יריב לוין, הצהירו לאחרונה שיש בעיר מחסור חמור בחדרי אירוח ושאם תיאסר השכרת דירות לתיירים בתל אביב התיירות בעיר תיפגע קשות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?