מריו עד ונציה בואכה חולון: 12 קרנבלים לאבד בהם את הזמן והחושים

המרדי גרא של ניו אורלינס, מופעי הדראג הספרדים, בובות הענק שלועגות לפוליטיקאי האיטלקי, ואם מאסתם בכפור של פברואר - ארץ הסמבה מחכה. ולא נשכח גם את פורים

קרנבל ונציה
צילום: משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

התשוקה האנושית לשמוח, לחגוג, לבלות עד אובדן החושים, מובנת. יש בה משהו מכמיר לב. הקרנבל הוא שסתום ביטחון פנטסטי. במשך כמה ימים אפשר לשכוח את הצרות, לשים בצד את הפער בין עשירים לעניים, בין מעמדות, בין מינים. אפשר פשוט לשתות ולשמוח, לרקוד, לצעוד, לבלות עם אנשים אחרים שהם רק אנשים, לא חשובים או פחות חשובים, לא לבנים או שחורים.

קני המידה משתנים בימי הקרנבל. מה שחשוב הוא מי מתהדר בתלבושת מוצלחת יותר, למי יש כוח לרקוד יותר, מי יכול לצעוד מרחק רב יותר עם מסיכה כבדה עד כתפיו, מי יכול לתופף עוד שעה אחת, גם כאשר הנעליים לוחצות, מי יכול ללעוג לשלטון בדרך מצחיקה יותר או מי הצליח לתפוס ולאסוף יותר מחרוזי הקרנבל הצבעוניים.

התשוקה לקרנבל מובנת, אבל המאמץ מעורר השתאות. אלפי אנשים טורחים במשך חודשים כדי לשמר את המסורת. הם תופרים, צובעים, בונים, משתתפים בחזרות ומשקיעים זמן, מאמצים וכסף כדי להגיע מוכנים לקרנבל. הימים של היפוך התפקידים, של ההסתתרות מאחורי מסיכות שמאפשרות לשכוח את הפערים, מגיעים תמיד בחורף.

בחצי הכדור הצפוני שורר קור עז בפברואר. הקרנבל אמור להוציא אותנו מהצרות, להשכיח את הקור ואת גזירות השלטון. הוא מספק לנו הזדמנות לשמוח. קרנבלים, מאז ומתמיד, הצליחו כאשר הימים לפניהם ואחריהם היו חשוכים יותר, קשים יותר, מעיקים. הקרנבל חי על הניגוד והסתירה האלה.

בתריסר הקרנבלים שמתוארים כאן הגדולים, החשובים והמפורסמים ביותר. כדאי לחפש לצדם גם את הקרנבלים הקטנים, המקומיים, שמתקיימים בשכונות המעט נידחות, שמגיעים אליהם ילדים שתפרו את התחפושת בעצמם. יש לקרנבלים המקומיים קסם מיוחד במינו, של אנושיות נוגעת ללב.

צילום: משה גלעד

קרנבל ונציה, איטליה

28-11 בפברואר 2017

הוא לא מתהדר במסורת הכי ארוכה, הוא תיירותי מאוד ומצולם לעייפה, ובכל זאת הקרנבל של ונציה נהנה מהתפאורה הכי נהדרת בעולם. הארמונות, הסמטאות והתעלות של ונציה מספקים לקרנבל העירוני רקע חלומי. כל מי שלובשת שמלה ארוכה נראית על רקע הארמונות של ונציה כנסיכה מהחלומות. קרנבל ונציה, כמנוף תיירותי, הוא הממושך ביותר - בין תחילתו לסופו מפרידים יותר משבועיים. בפרק זמן זה מתקיימים בכל יום כמה אירועים.

באופן מסורתי אין בקרנבל ונציה תהלוכה מרכזית, אלא אוסף של אירועים שמתקיימים בכיכרות הגדולות, בעיקר בפיאצה סן מרקו, ומגיעים לשיאם בכמה סופי שבוע. ההשתתפות באירועים אלה היא חינם אין כסף. לצדם מתקיימים בכל שנה כמה נשפים גדולים ויקרים בבתי המלון המפוארים. רוב התחפושות בקרנבל ונציה לקוחות ממסורת הקומדיה דל ארטה. תחרויות תחפושות מתקיימות בפיאצה סן מרקו בכל יום.

בצפון איטליה כדאי להכיר לפחות שני קרנבלים נוספים: קרנבל איבריאה (Ivrea) בצפון מערב איטליה, שמפורסם בקרבות התפוזים שמתנהלים בו ומתקיים כבר יותר ממאתיים שנה, וקרנבל ורונה (Verona) שגם לו מסורת ארוכה.

צילום: Dreamstime

קרנבל ויארג'יו, איטליה

5, 12, 18, 26, 28 בפברואר 2017

ויארג'יו, עיר חוף בצפון מערב איטליה, מארחת זה יותר מ-140 שנה את אחד הקרנבלים הפופולריים באירופה. הקסם שלו טמון בעיקר באופי הפוליטי והסאטירי שהוא נושא באופן מסורתי. עשרות בובות ענק שמשקל כל אחת מהן 30 טונות, רבות מהן של דמויות מן הפוליטיקה האיטלקית והעולמית, נבנות בכל שנה במיוחד לקרנבל. את עיקר העניין בוויארג'יו מושכות התהלוכות הגדולות שמתקיימות בסופי שבוע. בובות הענק מוסעות על עגלות גדולות במסלול קבוע באורך של שני קילומטרים לאורך חוף הים. התהלוכות מושכות כמיליון צופים ועשרות מיליונים צופים בהן בשידור חי בטלוויזיה. הצפייה בתהלוכות אפשרית רק מן היציעים והכניסה עולה כ-15 יורו לאדם.

צילום: Dreamstime

קרנבל פוטיניאנו, איטליה

12, 19, 26, 28 בפברואר 2017

העיר פוטיניאנו (Putignano), ששוכנת בחבל פוליה בדרום איטליה, מארחת את אחד הקרנבלים העתיקים באירופה. אם להאמין למארגני הקרנבל, השנה תתקיים המהדורה ה-623 שלו. חלק גדול מן העניין כאן קשור לפערים העצומים בין הדרום שבו שוכנת פוטיניאנו לצפון העשיר הרבה יותר של ונציה או ויארג'יו. בכל שנה צועדות בעיר תהלוכות גדולות, שמשתתפיהן לובשים מסיכות מסורתיות ומנגנים בתזמורות גדולות. החגיגה כולה נושאת אופי עממי ומשפחתי מאוד. הדמות המייצגת של הקרנבל נקראת פארינלה - ליצן בתלבושת טלאים, שחובש מצנפת עם פעמונים.

צילום: משה גלעד

קרנבל ניס, צרפת

25-11 בפברואר 2017

בירת הריביירה הצרפתית מתאוששת עדיין מאירוע הטרור שפגע בה בקיץ האחרון, אבל מסורת הקרנבל תישמר בה ביתר שאת, במאמץ להביא להתאוששות התיירות בקוט ד'אזור. הקרנבל המקומי מתקיים כבר יותר מ-130 שנה. הנושא ב-2017 הוא "מלך האנרגיה" והמארגנים מזמינים את המשתתפים להעניק לו פרשנויות רחבות ככל האפשר. 17 משאיות גדולות ועליהן בובות ענק, תזמורות ולהקות רקדנים משתתפות בתהלוכות המרכזיות. בסך הכל יופיעו השנה בקרנבל של ניס יותר מאלף משתתפים. את רוב תשומת הלב מושכת בכל שנה "מלחמת הפרחים", שבה משליכות צעירות נמרצות, שמפזזות על המשאיות, טונות של פרחים על הקהל הנלהב. מחיר כרטיס ליציע: 20 יורו.

צילום: Dreamstime

קרנבל סיטג'ס, ספרד

21 בפברואר עד 1 במרס 2017

סיטג'ס (Sitges), שלושים קילומטר מדרום מערב לברצלונה, התפרסמה בשנים האחרונות כמעוז הקהילה הגאה בספרד. גם הקרנבל המקומי אומץ בידי הלהט"ב ונהפך לפופולרי מאוד ברחבי אירופה. בעיר הקטנה מתקיימים בימי הקרנבל מופעי דראג של טובי האמנים בתחום זה ביבשת. אחד האירועים הבולטים בכל שנה בקרנבל של סיטג'ס הוא מירוץ המיטות, שיתקיים השנה ב-25 בפברואר.

צילום: משה גלעד

הפאסנאכט בבאזל, שווייץ

8-6 במרס 2017

הקרנבל בבאזל, אחד הגדולים והטובים ביותר, נחגג בכל שנה שבוע אחרי הקרנבלים האחרים. הוא נפתח תמיד ביום שני לפנות בוקר ונמשך ברציפות ובאינטנסיביות גדולה עד יום חמישי. גילה של המסורת השווייצרית יותר מ-700 שנים. סדרת האירועים מתקיימת בדיוק נמרץ בכל שנה: שתי תהלוכות מרכזיות מתקיימות ביום שני וביום רביעי באחת וחצי בצהריים. יותר מעשרת אלפים משתתפים מחופשים צועדים ברחובות העיר. רק זרים מעטים משתתפים בקרנבל של באזל. מאה מקהלות וחבורות זמר סורקות את הברים של העיר בשני ורביעי בלילה. בשלישי בערב ממלאות את הרחובות תזמורות כלי נשיפה מקומיות, שמנגנות מוזיקת גוגה מסורתית שנשמעת כצפירת מכוניות.

צילום: משה גלעד

קרנבל לוצרן

28-23 בפברואר 2017

הקרנבל של לוצרן, על גדת האגם במרכז שווייץ, נחשב למתחרה העיקרי של הפאסנאכט בבאזל. כינויו של הקרנבל בלוצרן, "פריצי פאסנאכט", לקוח ממסורת ימי ביניימית, שלפיה דמותו של פריצי, גיבור מקומי שמיוצג על ידי בובת ענק, פותחת את הקרנבל. היום, באופן מסורתי, פריצי מגיח מחלונות העירייה ביום חמישי בערב כדי לתת את אות הפתיחה. מרגע זה משנה העיר המהוגנת את פרצופה. חמישה ימים רצופים שולט בה טירוף מוחלט, עם דמויות מחופשות שמתרוצצות על הגשרים העתיקים וברחובות, תזמורות שמנגנות ללא הפסקה ותהלוכות שמחות.

צילום: Dreamstime

קרנבל טנריף, ספרד

19 בפברואר עד 5 במרס 2017

פוארטו דה לה קרוז, בירת טנריף, האי הגדול באיים הקנריים, מארחת בכל שנה את הקרנבל הלטיני הגדול באירופה. במשך השנים זכה הקרנבל של טנריף לכינוי "קרנבל ריו של אירופה". האווירה לא בדיוק ברזילאית, אבל לא מדובר בחיקוי אלא בקרנבל ותיק, בן יותר מ-500 שנה, עם שורשים ומסורת משל עצמו. האי שבשליטת ספרד שוכן באוקיינוס האטלנטי מול חופי מרוקו, וגם בחורף יש בו מזג האוויר חמים. הקרנבל של טנריף מפורסם בזכות שני אירועים – מסיבת חילופי המינים, שבה מופיעים משתתפי הקרנבל לבושים בבגדי המין השני, וטקס קבורת הסרדין שנערך בתום לוויה ארוכה, שאליה מגיעים המשתתפים לבושי שחורים וממררים בבכי בעוד בובה גדולה של סרדין נטמנת באדמה. הלוויה מציינת את סיום חגיגות הקרנבל ואת הפרידה, על פי המסורת הנוצרית, מן הבשר.

צילום: Dreamstime

המרדי גרא בניו אורלינס, ארצות הברית

28 בפברואר 2017

המרדי גרא הוא האירוע הגדול והמפורסם ביותר בניו אורלינס, לואיזיאנה, שבדרום מזרח ארצות הברית. זה בלי ספק הקרנבל הגדול ביותר בארצות הברית. למעשה מציינים אותו רק ביום שלישי 28 בפברואר, אבל אירועים רשמיים מתקיימים החל מ-17 בפברואר. תהלוכות לא רשמיות מתקיימות בסופי שבוע בכל חודש פברואר. בכל שנה צועדות בעיר כשישים תהלוכות שונות. בכל התהלוכות נוסעות משאיות שמשמיעות מוזיקה בעוצמה אדירה. על כל אחת מן המשאיות ניצבות צעירות שמשליכות לעבר הקהל את חרוזי הקרנבל. בעולם האמיתי החרוזים האלה לא שווים כלום, אבל בימי הקרנבל ערכם לא יסולא בפז והצופים מסתערים עליהם בנחישות מפחידה.

צילום: Dreamstime

קרנבל טרינידד

28-27 בפברואר 2017

טרינידד מארחת בכל שנה את אחד הקרנבלים הגדולים והסוערים בעולם. הקרנבל בעיר פורט אוף ספיין נמשך חמישה ימים. בכל יום מתקיימת תחרות בין התזמורות המשתתפות והאירוע כולו זוכה להשתתפות ערה של תושבי האי ושל תיירים רבים שנמשכים למוניטין המצוינים שלו. הקרנבל בטרינידד מפורסם בזכות כמה מן התחרויות שמתקיימות בו בכל שנה: בחירת מלכת הקרנבל, מלכי הקליפסו והסוקה, מלכי התלבושות, ועוד.

הקרנבל של ריו דה ז'ניירו

28-24 בפברואר 2017

יש רק אחד כזה. למרות כל מה שאומרים, כותבים או מנסים להציג - הקרנבל של ריו דה ז'ניירו הוא עדיין הבולט ביותר ברשימת הקרנבלים העולמית. ההשקעה העצומה של המשתתפים, האופן שבו העיר הענקית כולה נסחפת לאירועים, המעורבות של התושבים וההשפעה של הקרנבל על חיי העיר - אי אפשר להשוות את כל אלה לשום מקום אחר. ריו מכורה לקרנבל ועשרות אלפי תיירים מגיעים לעיר במיוחד כדי לצפות בו. זו לא חוויה אינטימית שמאפשרת בדידות או שלווה. זו חוויה אינטנסיבית ביותר, משכרת, שלא שוכחים.

האירוע הססגוני ביותר הוא מצעד בתי הספר לסמבה ב"סמבדרום". כרטיסי הכניסה עלולים לעלות גם מאות דולרים, אבל זה הדבר האמיתי. המצעד מתקיים ביום ראשון וביום שני. הדלתות נפתחות בחמש, הטקס מתחיל בשמונה והמצעדים בתשע.

עדלאידע, חולון, ישראל

12 במרס 2017

חולון משקיעה בשנים האחרונות את המאמצים הגדולים ביותר בישראל בתחום הקרנבל. האירועים נערכים בפורים ובחג מאורגנת בעיר תהלוכת עדלאידע גדולה, שבה משתתפים אנשי בית הספר לתיאטרון בובות שפועל בעיר ועוד כ-5,000 חוגגים שצועדים ברחבי חולון, מנגנים ושרים. בניגוד לקרנבלים אחרים בעולם - האירוע בחולון מאורגן במיוחד לילדים שמגיעים עם משפחותיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ