בים, באוויר ובסוואנה: 10 הרפתקאות סביב העולם

דובי קוטב באי ספיצברגן, רפטינג בקניון מרהיב במונטנגרו, עדרי ענק של גנו וזברות בסרנגטי או נסיעה ברכבת הטרנס-סיבירית – שלל הרפתקאות שממריצות את הדם, בלי סכנת חיים

משה גלעד
משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
דובי קוטב  בספיצברגן

הרפתקה היא משהו חמקמק. מי לא רוצה הרפתקה טובה, מרגשת, שמזרימה את הדם ויפה לנשמה. מצד שני, אנחנו משתדלים לא לקחת סיכונים מיותרים או טיפשיים. ברווח הצר שבין הרפתקה טובה לסיכון מיותר נכנסת הרשימה הזו. הנה לפניכם עשר הרפתקאות ממש טובות, אפשריות, שרובן לא דורשות הכנה מוקדמת או לימוד טכניקות מסובכות. הן אמנם לא בהכרח זולות, אבל כל אחת מהן יכולה להירשם כחלום ראוי לשנים הקרובות. בכל מקרה – אם אתם יכולים לטוס בכדור פורח, לצלול עם מנטה ריי או לעוף במצנח רחיפה – אל תוותרו על זה. חיים כנראה רק פעם אחת.

דובי הקוטב בספיצברגן

האי ספיצברגן שבחוג הקוטב הצפוני הוא אחד המקומות היחידים בעולם שבסביבתו אפשר עדיין לראות דובי קוטב. הם עומדים בפני הכחדה. בתי המחיה שלהם מצטמצמים במהירות והתחממות כדור הארץ היא חדשה רעה מאוד מבחינתם. ובכל זאת, אפשר עדיין לראות את דובי הקוטב. ההערכה הרווחת היום היא שנותרו רק כעשרים אלף מהם. רוב אזורי המחיה שלהם לא נגישים לחלוטין, אבל סביבת ספיצברגן היא עדיין אחד המקומות שהסיכוי לפגוש בהם דובי קוטב גבוה יחסית.

סבאלבארד (Svalbard) הוא ארכיפלג ארקטי השייך לנורבגיה. חלקו הדרומי של ספיצברגן, האי הגדול בארכיפלג, נמצא כ-700 קילומטר מצפון לנורבגיה.

איך? טסים לאוסלו ומשם ללונגיירביין, הבירה של ספיצברגן. כמה חברות מפעילות בחודשי הקיץ הפלגות שיוצאות מלונגיירביין סביב האי ספיצברגן.    

קפדוקיה, טורקיה, כדור פורח
צילום: משה גלעד

כדור פורח בטורקיה

חבל קפדוקיה שבמרכז טורקיה, לא רחוק מן העיר נוושהיר, הוא ארץ החלומות של חובבי הכדורים הפורחים. להבה גדולה מחממת את האוויר בכדור. אוויר חם נוסק מעלה וכך, בעזרת כמה להביורים ובשקט מוחלט, ללא מנוע או מדחף, ממריאים לשמים. הרוח עושה את השאר. זקיפי האבן, המערות, העמק הארוך והצמחייה המיוחדת שגדלה בו, כל אלה מעניקים לטיסה בקפדוקיה איכות שלא שוכחים. סביב העיירה הקטנה גורמה (Goreme) פועלות עשרות חברות ובשעת בוקר מוקדמת המראה מרהיב – מאות כדורים שמתרוממים בעת ובעונה אחת. הטסים נהנים מן הנוף אבל לא פחות הם נהנים ממראה הכדורים הצבעוניים והענקיים שמעופפים סביבם. במשך רוב השנה מאפשר משטר הרוחות הדרומיות בעמק לטוס מאזור גורמה לכיוון צפון. טיסה באביב, כאשר בעמק הרחב פורחים עצי המשמש, מרוממת את הנפש.

איך? טסים לאנטליה ומשם נוסעים צפונה לקפדוקיה או שטסים לאיסטנבול ומשם בטיסת המשך לנוושהיר.

רפטינג במונטנגרו
צילום: משה גלעד

רפטינג במונטנגרו

היתרון של רפטינג טוב הוא שלא צריך לדעת הרבה. לא צריך להפגין כושר גופני מיוחד או טכניקה עילאית. ברוב הנהרות שבהם יוצאים לשיט רפטינג כדאי לברר מראש מה דרגת הקושי – כלומר, מה המהירות שבה דוהרת סירת הגומי במורד הנהר. אין טעם לחפש דווקא את הנהר המהיר ביותר, אבל כאשר הזרם טוב, המהירות סבירה והנהר יפה – חוויית הרפטינג היא אחד הריגושים הכי נהדרים שאפשר לחלום עליהם. הרוח נושבת בפנים והסירה פשוט טסה או לפחות מתקדמת במורד הנהר. תחזיקו חזק.

שמורת קניון טארה, שהיא חלק מן השמורה הגדולה הרבה יותר – דורמיטור (Durmitor) במונטנגרו נחשבת בשנים האחרונות לאחד מיעדי הרפטינג המוצלחים ביותר. אורך הקניון שיוצר נהר טארה הוא 82 קילומטרים וגובה הקירות 1,300 מטר. נתונים אלה הופכים את הטארה לקניון השני בעומקו בעולם, אחרי הגרנד קניון שבנהר הקולורדו בארצות הברית. סביב העיירה ז'בליאק (Zabljak) פועלות כמה חברות רפטינג ובקיץ הזרימה ברוב קטעי הנהר מהירה, אבל באופן הגיוני.

איך? טסים לדוברובניק שבקרואטיה ומשם נוסעים במכונית, חוצים את הגבול למונטנגרו וממשיכים לקניון טארה ולכפר ז'בליאק.

הרכבת הטרנס-סיבירית

רכבת לילה לסיביר

מסעות הרכבת הגדולים זוכים עכשיו לתחייה מחודשת. יש רבים כאלה, כמו האוריינט אקספרס או רכבת הקרחונים בשווייץ, שהונצחו בספרים ובסרטים. אחד המסעות הארוכים וההרפתקניים ביותר הוא ברכבת הטרנס-סיבירית שחוצה את רוסיה. המסע נמשך כשבוע וההרפתקה שחווים בו כפולה ומתרחשת בתוך הקרון ומחוצה לו. שוחרי ההרפתקאות האמיתיים יוצאים למסע ברכבת שחוצה את סיביר דווקא בחורף. הקרונות מחוממים היטב ואף על פי ששעות האור אינן רבות והנסיעה נמשכת כשבוע, המראה של ערבות סיביר הקפואות הוא מחזה שלא שוכחים. שתי רכבות בכל שבוע עושות את הדרך ממוסקבה לבייג'ין, בירת סין. האחת עוברת במונגוליה ובמדבר גובי, בעוד השנייה נוסעת היישר מרוסיה לסין.  

איך? טסים למוסקבה ומשם נוסעים ברכבת מזרחה.

סרנגטי, נדידת עדרים

הנדידה הגדולה בסרנגטי

פעמיים בשנה נודדים כשני מיליון גנו וזברות צפונה ודרומה. הם עוברים משמורת הסרנגטי לשמורת מסאי מרה ובחזרה. המראה של מיליוני בעלי חיים גדולים ששועטים בעוצמה אדירה בסוואנה נחשב אחד המראות המרשימים בעולם. שיאו של האירוע הוא חציית נהר המרה בטנזניה. העדרים נמצאים בדרך כלל בסרנגטי מסוף ספטמבר ועד מאי. הם נודדים לפני כן וכששטחי המרעה מתייבשים הם נעים למערב הסרנגטי ואחר כך חוצים את נהר הגורמטי ונעים צפונה לקניה, חוצים בדרכם את נהר המרה.

חברות טיולי הספארי מתמקדות בנדידה הגדולה ומאפשרות למצטרפים לטיולים שלהן לראות את חציית הנהר במקומות שבהם הסיכוי לצפייה טובה גבוה במיוחד.

איך? טסים לדאר א-סלאם בטנזניה ומשם נוסעים צפונה לסרנגטי.

ליקוי חמה

ליקוי חמה מלא באמריקה

ב-21 באוגוסט 2017 אפשר יהיה לצפות בליקוי חמה מלא בצפון אמריקה. מסלול הליקוי חולף בכמה מאתרי הטבע היפים והמפורסמים ביותר בארצות הברית. זו הזדמנות חד פעמית לראות את שמורת ילוסטון, את הגייזרים הנודעים ואת חיות הבר שמשוטטות בשמורה באפלולית ליקוי החמה, שיימשך באזורים אלה כשתי דקות תמימות.

איך? טסים לניו יורק ומשם בטיסת המשך למדינת ויומינג, שבה נמצאת שמורת ילוסטון.

שונית אלמוגים בתאילנד
צילום: משה גלעד

לווייתנים באיסלנד

עצם המחשבה על המפגש עם יונק גדול, לפעמים ענק, שחי באוקיינוס מרגשת. השיט לצפייה בלווייתנים מנמל רייקיאוויק באיסלנד נמשך כשלוש שעות. הכרוז הנרגש שעל הספינה קורא קריאות ניצחון בסגנון "לווייתן מינקי בשעה ארבע". הנוסעים רוכנים מעל המעקה, מנסים להשלים בדמיונם את מראה גופו של הלווייתן על פי הגבנון שהתגלה או הזנב שמבצבץ מעל המים. צפון האוקיינוס האטלנטי, בסביבת איסלנד, נחשב אחד האזורים הטובים בעולם לצפייה בלווייתנים, אבל סיורים דומים, שתרים אחר ענקי האוקיינוס, מתקיימים בנמלים רבים בארצות הברית, בדרום אפריקה ובמקומות אחרים.

איך? טסים לרייקיאוויק בירת איסלנד.

שונית אלמוגים בתאילנד

מנטה ריי בתאילנד

צלילה, אפילו בעזרת שנורקל בלבד, היא אחת ההרפתקאות המופלאות ביותר. בעולם רועש מאוד הצלילה מעניקה שקט; בתאורת הקיץ העזה היא מעניקה אור רך; במציאות שבה המשקל מעיק עלינו היא מעניקה תחושת ריחוף ובפעילות פשוטה יחסית היא מזמנת מראות מרהיבים של שוניות אלמוגים, דגים, בעלי חיים וצמחייה וניתוק טוטלי מן המציאות. צלילה בעזרת בלוני אוויר דחוס דורשת אמנם הכשרה שנמשכת כמה ימים, אבל התמורה שמקבלים לאחר מכן מדהימה.

האיים סורין (Surin) וסימילאן (Similan) בים אנדמן, קרוב לגבול בין תאילנד לבורמה, הם מאתרי הצלילה הטובים ביותר. להקות גדולות של מנטה ריי (חתולי ים) משוטטות באזור זה ומושכות את הצוללנים. האתר המרכזי במקום נקרא קו בון (Koh Bon) וההגעה אליו אפשרית בעזרת ספינות של חברות הצלילה המקומיות. עומק הצלילה באתר בין 18 ל-40 מטרים והראות טובה – כ-30 מטר. טמפרטורת המים 28 מעלות. מלבד מנטה ריי אפשר לפגוש באזור זה כרישים מכמה סוגים, להקות דגים גדולות וצמחייה מעניינת בשולי השונית.

איך? טסים לבנגקוק ומשם בטיסת המשך לפוקט.

מצנח רחיפה בשווייץ

העיירה פייש (Fiesch) שבחבל ואלה בדרום שווייץ היא מכה, ירושלים ורומא של מצנחי הרחיפה. שילוב של תנאים טבעיים, הרים גבוהים שמקיפים את העיירה מעל עמק רחב, משטר רוחות נוח וכמה צוקים שאפשר לזנק מהם בקלות גרמו לכך שבשנים האחרונות פועלים בפייש חמישה בתי ספר לחובבי מצנחי הרחיפה. התענוג הפנטסטי הזה מזמין גם הדיוטות גמורים להתנסות בחוויה המסעירה. טיסות זוגיות, שבהן קשור המרחף הלא מנוסה במושב בד ורתום לטייס הוותיק שמנווט את המצנח באוויר, הן המוצר הכי פופולרי בפייש. טיסה זוגית כזו נמשכת כחצי שעה והיא אחת החוויות הכי נפלאות שאפשר לחלום עליהן.

איך? טסים לציריך ומשם נוסעים ברכבת לפייש.

גלישה בהוואי

לתפוס גל טוב בהוואי

בניגוד לרפטינג – בגלישה חשוב ללמוד לפחות משהו מן הטכניקה. אפשר אמנם לטעום גלישה גם בלי ידע מוקדם, אבל התענוג הגדול של עמידה על הגלשן כאשר הגל מטיס את הגולש לעבר החוף נרכש באימונים רבים. ובכל זאת, חובבי ההרפתקאות לא ידלגו על החוויה של תפיסת גל טוב, בייחוד אם הוא בהוואי. לגולשים זוהי ארץ החלומות. זה המקום שבו עומדים הגולשים בפני המבחן האמיתי. באי אואהו (Oahu) בלבד מסומנים 74 חופי גלישה מומלצים. הטובים ביותר הם בקדור (Backdoor), פייפליין (Pipeline), סאנסט ביץ' (Sunset) וואימיאה ביי (Waimea). רובם מיועדים למקצוענים, אבל סביבם, מעבר למיתוסים, יש חופים מפתים מכל הסוגים.

איך? טסים ללוס אנג'לס ומשם להונולולו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ