עשרות אלפי שקנאים קפצו לביקור בישראל. הנה הצצה ממקור ראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקנאים בנדידה נוחתים בעמק חפר. איזה תיק!
שקנאים בנדידה נוחתים בעמק חפר. איזה תיק!צילום: לירון שפירא
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד
משה גלעד

החורף מגיע. 50 אלף עופות ענקיים, לבנים ורודים, חולפים כאן בימים אלה בנתיב המסע הגדול דרומה. הם נסים מפני הקור המתקרב. התרגלנו אמנם לראות בשקנאים דבר מה מובן מאליו, אבל כדאי לחשוב מחדש: עשרות אלפי חיות בר גדולות חוצות עכשיו את הארץ. צריך רק להרים את העיניים במקומות הנכונים כדי לצפות בהן. שני האתרים הבולטים ביותר אליהם כדאי להגיע הם אגמון החולה בצפון עמק הירדן ומצפור ויקר שבעמק חפר. ביום טוב מתגודדים בכל אחד מאתרים אלה כמה אלפי שקנאים.

זה הרגע לדבר בשבחם. משקל כל שקנאי כשמונה ק"ג ומוטת הכנפיים שלו כשלושה מטר. הם זללנים גדולים ולכן לא תמיד אוהבים אותם, אבל הם יפים להפליא ויש להם איכויות מרשימות: הם שחיינים וצוללנים מצוינים, אבל גם מיטיבים לעוף. הם חסונים והם יצורים חברתיים שחיים בקבוצות גדולות. מסע הסתיו שלהם דרומה נמתח על פני אלפי קילומטרים. הם טסים בלהקות גדולות, מסודרות, שממריאות ממזרח אירופה, מצ'כיה ומפולין, והיעד הסופי שלהם הוא אפריקה. בישראל הם שוהים בין יומיים לשבוע, נחים ובעיקר אוכלים.

צילום: לירון שפירא
צילום: לירון שפירא
צילום: לירון שפירא
צילום: לירון שפירא
צילום: לירון שפירא
צילום: לירון שפירא
צילום: לירון שפירא

שקנאי אוכל קילוגרם דגים ביום. חישוב כמויות המזון שהם מגרגרים מעלה תוצאות מדהימות — אם השקנאים שוהים בארץ רק יומיים פירושו שיאכלו כמאה טון דגים. אם הם שוהים כאן שבוע מזנק המספר ליותר מ–300 טון. ההתלבטות הקבועה היא איך להיטיב איתם, אבל לגרום להם להמשיך בדרכם במהירות האפשרית. אירוח ישראלי נדיב כולל את המשפט "תאכלו משהו, תנוחו יום־יומיים — וקדימה לדרך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ