אז מיהי פמיניסטית? חלק ראשון - יום האשה 2012 - הארץ

אז מיהי פמיניסטית? חלק ראשון

שורה של נשים נשאלו שלוש שאלות: מהו פמיניזם בעינייך? איך נראית פמיניסטית? האם את פמיניסטית? התשובות לפניכם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
קרין לויט

שורה של נשים נשאלו שלוש שאלות: מהו פמיניזם בעינייך? איך נראית פמיניסטית? האם את פמיניסטית? תשובותיהן יובאו כאן בשלושת הימים הקרובים, לרגל יום האשה שחל ב-8 בחודש

גילי פליסקין, מחברת הספר "דברים שרציתי לגעת" ומנהלת את ה"גיליסט"

מה זה פמיניזם? פמיניזם בעיני הוא הזכות והחופש להיות את, כמו שאת, ולממש את עצמך באופן מלא ומשוחרר מדיכוי, ציפיות או תכתיבים חברתיים. זה רלוונטי גם לגברים, כמובן.

איך נראית פמיניסטית? פמיניסטית נראית איך שבא לה להיראות. אין מתכון ואי אפשר לזהות ברחוב. ככל שאת אוהבת את עצמך יותר - את נראית יותר טוב. בעיני זה פמיניסטי.

את פמיניסטית? כן. אני פמיניסטית. שמגלה את עצמי. ואת העולם. כל יום מחדש.

הדרצילום: עמית ישראלי
פליסקיןצילום: אביגיל שפרבר

שירי הדר (זמרת, להקת "איזבו")

מה זה פמיניזם? לעלות על עקבים, לטגן שניצלים ותוך כדי לקרוא סימון דה בובואר.

איך נראית פמיניסטית? כמו אסתר שוחט, דודתי האהובה, שדרך המטבח מצליחה לנהל את כל חיי המשפחה. וזאת חתיכת משפחה.

את פמיניסטית? ברור. כל אשה עם א', ב' מודעות עצמית - ולי לצערי ושמחתי יש ג', ד' וה' - חייבת להיות פמיניסטית.

ד"ר עליזה לביא, אשת תקשורת

מה זה פמיניזם? היכולת לבחור, לדעת ולפתח חוש ביקורת.

איך נראית פמיניסטית? למרבה הצער, הזהות הפוליטית-אידיאולוגית בישראל גוברת על הזהות הפמיניסטית וכך סממנים חיצוניים שמזוהים עם הקבוצות השונות גורמים לנו, הנשים, לאבד את היכולת לשלב כוחות, ולהיחלש.

את פמיניסטית? (צוחקת) אני מודה למזלי על שנולדתי בדור הזה שמאפשר לי לצפות בעבר - בנשים היקרות שעיצבו את ההיסטוריה ונשכחו מדפיה, ולקחת בידיים את העתיד - קדימה לדורות הבאים.

לביאצילום: אלון רון
הולטרמןצילום: מיכאל ג'ארדינה

לאה גולדה הולטרמן, צלמת

מה זה פמיניזם? ביטוי חברתי חשוב, בעל אופי גברי מובהק ביסודו, שנהפך במשך הזמן לסיסמה המשרתת מניעים אפולוגטיים.

איך נראית פמיניסטית? תלוי. יש שני סוגים, הפמיניסטית הטבעית והפמיניסטית הלוחמת: הטבעית - חזקה, רכה, נשית, מלאת חיים בטוחה בעצמה אך גמישה, הפמיניזם טבוע בה כתכונה, כחלק אימננטי מתפישת המציאות שלה. אין לה צורך להוכיח את אופן קיומה. הלוחמת - שכלתנית יתר על המידה, בעלת חוש ביקורת המשמש גם כהתגוננות מפני קשרים, קושי באינטימיות המביעה רכות, מסגלת לעצמה תכונות גבריות כדי להוכיח שגם היא יכולה, מתנהגת כמו גבר שסובל מרגשי נחיתות.

את פמיניסטית? לא, ההגדרה הזאת צרה למידותי הנשיות, מעולם לא היה לי צורך בהגדרה כזו, אבל אני מכבדת ומעודדת את המהלך הזה מבחינה חברתית כאשר היה בו צורך ממשי.

פרופ' ח'אולה אבו-בקר, סוציולוגית

מה זה פמיניזם? פמיניזם בעבורי הוא סגנון חיים שבו אני בוחרת לנהל את חיי תוך כדי מימוש צדק חברתי ושוויון אמיתי מוחלט בתוך המשפחה, הקהילה, החברה והמדינה.

איך נראית פמיניסטית? פמיניסטית נראית כמו ערבייה או מוסלמית או מזרחית או שחורה או עקרת בית או פרופסורית באקדמיה עם רעלה או בלי רעלה. היא נראית כפי שבחרה להיות ולחיות. לכן היא נראית גאה, שפויה ושלמה.

אבו-בקרצילום: ניר כפרי

את פמיניסטית? אני מודעת לעצמי, עצמאית בבחירות שלי, אחראית על החיים שלי, בעלת חשיבה ביקורתית ועצמאית, מאמינה ביכולת ובגבולות שלי כי אני אדם ולא כי אני אשה. לכן על פי ההגדרה במערב אני פמיניסטית. בעולם הערבי יתארו אותי כ "אשה חופשייה".

שירה אוחיון, מנהלת בתזמורת האנדלוסית ואשת חינוך

מה זה פמיניזם? בשבילי פמיניזם זה אורח חיים שהוא הרבה מעבר לאידיאולוגיה. הוא בחיי היום-יום. זה מתחיל מהרגע שאני קמה בבוקר - היחסים עם הבן, החינוך, התכנים שאני מעבירה, יחסים עם גברים, יחסי עבודה.

איך נראית פמיניסטית? אני פמיניסטית מזרחית ואי אפשר לנתק בין השניים. כמו שאמרה ויקי שירן, להיות פמיניסטית משמעו לערער על הסדר הקיים - גם הפטריארכלי וגם ההגמוני האשכנזי. זה אומר אגב לחיות חיים קשים מאוד, אפילו עד כדי רדיפה.

את פמיניסטית? אני פמיניסטית מוצהרת. הרבה נשים אומרות שהן פמיניסטיות אבל אין להן בעיה עם טקס נישואים רבני, שבו הבעל קונה את האשה. אני לא יכולה להכיל את חוסר השוויון שנמצא בדת. אותי גם לא מעניין מה קורה בחוג למגדר, אלא בבתי הספר, בחיי היום-יום.

אוחיוןצילום: לימור אדרי

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ