שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

איבתיסאם מראענה על אמה

נשים מספרות על דמות נשית מעוררת השראה במשפחתן. איבתיסאם מראענה נזכרת ברגע שבו אמה הורידה את אביה מהמכונית כי אמר לה איך לנסוע

צפי סער
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפי סער

"אמא שלי, חתאם מראענה, היא האשה הכי פמיניסטית שיש, אבל היא לא לגמרי מודעת לזה", אומרת הבמאית איבתיסאם מראענה. "ובעצם היא כן מודעת, אבל היא מנסה לפעמים להסתיר את זה, כי אצלנו, בתרבות הערבית האיסלמית הכפרית, אשה כמו אמא שלי תויגה כל חייה - לא כפמיניסטית, זו מלה שאף אחד לא ידע להשתמש בה - אבל כ'גבר של הבית'".

האם, חתאם מראענה, נולדה ב-1950 נולדה בכפר ערה במשולש ועם נישואיה עברה לפרדיס. "היא אנאלפביתית", מספרת בתה, "אבל כשהיתה בת 40 היא החליטה להתחיל ללמוד. ערבית ועברית, לקרוא ולכתוב. והיא גררה אחריה כמה חברות מהכפר ואירגנה חוג.

"בנוסף לכך, היא החליטה לעשות רישיון נהיגה. לבעלה, אבא שלי, אף פעם לא היה רישיון נהיגה. האירוע המכונן מבחינתי כבת שלה קשור לזה. כל השנים, כשהיא היתה נוהגת באוטו עם אבא שלי לידה, הוא כל הזמן היה רב אתה, אומר לה קחי ימינה, קחי שמאלה. נלחם על המקום הגברי שלו. הוא גם היה מאיים עליה שיירד מהאוטו. פעם אחת נמאס לה. הוא עשה לה אותה סצינה, ואז היא פשוט עצרה את הרכב באמצע ואמרה לו: ‘עכשיו אתה יורד כאן'. והורידה אותו. הוא התקשר אלי מתחנת המשטרה, הוא הלך להתלונן עליה. זה הרגע שהיא סימנה לעצמה שהיא לא יכולה יותר. והיא סימנה לו: אני בעלת האוטו, אני מאחורי ההגה ואתה לא תגיד לאן אני נוסעת. אני אסע איך שבא לי.

מראענה

"אמא שלי גידלה את הילדים, עבדה במשק בית ופירנסה, היתה הולכת ונלחמת בביורוקרטיה לבדה. וברגע הזה היא הבהירה שהיא חזקה לא רק מחוץ לבית, אלא גם בתוכו. היא אמרה, עד כאן, אני לא מוכנה יותר שיזלזלו בי, אני לא מוכנה לטרור הגברי בבית.

"זה הרגע שהבנתי שפמיניזם וכוח צריך לחולל בתוך הבית, ומול הגבר. אבא שלי היה איש מקסים ותמך בנו כבנות שנלך ללמוד; אבל ביחסים בינו לבינה היה מאבק הכוח הזה. זה הרגע שהבנתי איזה מין אמא יש לי בעצם, ובזכותה נהפכתי למי שאני. כל הזמן חזרתי לדמות החזקה הזאת שבבית, שפעם התביישתי בה, בגלל הכוח שלה. כי אמא הרי צריכה להיות נשית, עדינה, שתקנית, כנועה. אבל בשלב מסוים הבנתי שזה לא כך, ושיש לי אמא נורא חזקה. וכשנחשפתי למלה פמיניזם, אמרתי, כן, אז אמא שלי פמיניסטית".

דמות אמה השפיעה מאוד על הנשיות שלה, על בחירותיה כאשה בפרט וכאדם בכלל, אומרת מרעאנה. "אני והיא שתי ישויות שכל הזמן נלחמו זו בזו, כי אנחנו נורא דומות. היא עשתה מסע גדול מאוד בחייה, כאשה, ולמרות הכל היא שרדה ולא הדירה את עצמה מהמרחב החברתי. והיא השפיעה עלי בכל מיני דרכים.לא עניין אותה כל כך מה החברה אומרת. היא נקרעה כל הזמן בין האינדיבידואל שלה לבין חברה שמרנית מאוד, אבל היא הצליחה יפה לשמור על הקיום שלה כאשה, לא להיבלע בעולם הפטריארכלי, לא להיכנע.

"והיא גם הביאה אותי, ואני חושבת שאני התוצר של מפעל החיים הפמיניסטי שלה. אני הרי בעטתי בכל המוסכמות. וכששואלים אותי מאין באת, אני אומרת: זאת אמא שלי וזאת המשפחה שממנה באתי. לא הלכתי רחוק, איפשרו לי את הקודים האלה ואני הלכתי ופיצחתי אותם ופיתחתי אותם והמשכתי הלאה".

חתאם מראענה

אמה של מראענה גם מופיעה ברבים מסרטיה האישיים. "היא כוכבת ממש", אומרת בתה, "היא נהנית מזה, היא אומרת מה שיש לה להגיד, היא חזקה מאוד".

גם אמה של חתאם, מספרת איבתיסאם, היתה אשה חזקה מאוד. "כמה שנים אחרי שאמא שלי התחתנה עם אבא שלי, היא הבינה שהוא לא המפרנס הכי טוב בעולם והחליטה לצאת לעבוד, לנקות בתים. העצמאות הכלכלית שלה העיפה אותה למעלה. היא כבר לא היתה צריכה את האישור של הגבר בשביל לעשות צעדים כלכליים ולהתפתח.

"היא גם כל הזמן אמרה לי: תתחתני, לא תתחתני - לא משנה. זה נחמד שיהיה לך בעל שישמור עליך, אבל הכי חשוב זה מקצוע לחיים. כשיש לך מקצוע, את יכולה להחליט איפה את תהי, את מממקמת את עצמך נכון בחברה, את חזקה, את לא תלויה באף אחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ