בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אז מיהי פמיניסטית? חלק שני

שורה של נשים נשאלו שלוש שאלות: מהו פמיניזם בעינייך? איך נראית פמיניסטית? האם את פמיניסטית? התשובות לפניכם

15תגובות

שחר פאר, טניסאית

מה זה פמיניזם? הכרה בשיפור מעמדה של האשה בחברה ומתן שוויון זכויות והזדמנויות לנשים.

איך נראית פמיניסטית? כמו כל הנשים.

את פמיניסטית? לא חושבת.

 

סיגלית לנדאו, אמנית

מה זה פמיניזם? קבלה, כבוד, שוויון לבחורות ונשים מכל הגזעים.

איך נראית פמיניסטית? אנושית, נגישה, אקספרסיבית, סקסית.

את פמיניסטית? בדרך כלל, וגם סוציאליסטית ממעמד הפועלים.

 

אורטל בן דיין, סוציולוגית

טלי שני

מה זה פמיניזם? התפישה הרדיקלית שאשה היא גם בת אדם.

איך נראית פמיניסטית? לוהטת.

את פמיניסטית? לגמרי.

 

 

נורית זרחי, משוררת וסופרת

דניאל צ'צ'יק

מה זה פמיניזם? במשך הרבה שנים השתמשתי במונח פמיניזם כדי לברר את זהותי ולתת לי אומץ לעשות דברים שנמנעו ממני בעיקר בגלל אופיי. זה לא היה קשור למונח פמיניזם, אלא במובן של הגדרה עצמית והצורך להיות.

איך נראית פמיניסטית? פמיניסטית היא יותר ישנה מנראית, היא ישנה בזה שהצליחה להשיג חירות מסוימת, במידה שאפשר בעולמנו, והמנהגים החברתיים הפטריארכליים לא עומדים בדרכה. היא קיימת דרך עצמה, ולא דרך גבר, אמה או ילדיה.

את פמיניסטית? אני פמיניסטית במידה שקשה לי להבין או ליצור שיחה קלה או עמוקה עם בני מין אחר, שיש לי אי בהירות בנוגע ליחסים אינטימיים ויחסים אנושיים. יש לי ציפייה עמוקה שילדי ונכדי יחיו חיים קונבנציונליים. מן הראוי היה שיהיה לי יותר חופש, יותר אומץ, פחות הסכמה עם המוסכמות, אם הייתי רוצה לקרוא לעצמי פמיניסטית.

 

קרן ידעיה, במאית קולנוע

עמית ברלוביץ

מה זה פמיניזם? פמיניזם בעבורי הוא קודם כל מודעות לחוסר השוויון שעדיין קיים. נשים עדיין מקבלות שכר נמוך יותר מגברים, עדיין מוכות, עדיין נאנסות, ועדיין הייצוג שלנו בעמדות המפתח (בכנסת, באקדמיה, בקולנוע וכו') הוא כ-10%-20% ולא 50% כמו מספרנו באוכלוסייה. מתוך המודעות הזאת מגיעה העשייה למען שינוי.

איך נראית פמיניסטית? קודם כל זו שאלה לא פמיניסטית בעליל, לא הייתם שואלים איך נראה שמאלני, או איך נראה ימני, או איך נראה אנרכיסט. לכן השאלה הזאת מקוממת. בכלל אני חושבת שתכונות שקשורות למראה מוערכות יתר על המידה. בכל אופן, בעבורי, אינטליגנציה, טוב לב ותכונות אחרות הן אלה שהופכות גבר או אשה למושכים ויפים.

את פמיניסטית? ברור!

 

דאנה איבגי, שחקנית

דודו בכר

מה זה פמיניזם? פמיניזם הוא היכולת לבטא את עצמי בלי להיות כבולה לתכתיבים של איך אני אמורה להיות. זו היכולת להיות נשית בצורה שבה אני מרגישה נשית.

איך נראית פמיניסטית? אני לא יודעת איך נראית פמיניסטית, הייתי רוצה לעולם לא לדעת, כי הייתי רוצה לחשוב שזה משהו חסר-"לוק", משהו שבא מבפנים. זה מקום פנימי של האשה עם עצמה.

את פמיניסטית? אני לא יודעת, כי אני לא נאבקת בדיכוי נשים. אני חושבת שבגלל התקופה שבה נולדתי, בזכות נשים שנאבקו בעבר, המקום שנשאר לי הוא המאבק להיות אני עצמי. בזכות מאבקים של העבר אני צריכה להיאבק פחות. אפשר לומר שבזכות "חדר משלך" לי יש חופש יצירתי היום.

 

רנה ורבין, עורכת ומבקרת ספרות

טלי שני

מה זה פמיניזם? יש שני מקומות שבהם מתבטאת התנועה הפמיניסטית. שחרור האשה והרצון לשוויון. שחרור האשה הושג במדינות רבות, אבל בחצי עולם עוד נלחמים עליו. בישראל המצב מורכב במיוחד, כי חלק גדול חי בעולם המערבי וחלק גדול ממש לא. ביקום מקביל, שמתקיים כעשרה ק"מ מהבית שלי, אין מה לדבר על שחרור האשה.

איך נראית פמיניסטית? כמוני.

את פמיניסטית? אני פמיניסטית בדרכי שלי. בעולם שלי פמיניזם זה הרצון לשוויון, ואני מרגישה שבעולם המקביל אין לי מקום, כאשת תרבות, לדבר במקום הנשים המדוכאות. בשביל זה יש פוליטיקאיות. אני כן אעזור להן להשמיע את קולן, אבל אני לא יכולה להיות באמת אקטיביסטית בעולם שלהן.

 

אסמא אגבארייה, פוליטיקאית

תומר אפלבאום

מה זה פמיניזם? שנוכל להגיע למצב שבו לא נצטרך את ההגדרות של גבר ואשה.

איך נראית פמיניסטית? עובדת קשה.

את פמיניסטית? בשלב זה שעדיין יש בו הפרדה מוחלטת, אני מרגישה שאני חייבת להיאבק כדי להגיע למצב שבו לא יהיו הבחנות כאלה יותר. אם מצב הנשים בחברה באופן כללי הוא על הפנים, אז במגזר הערבי זה גרוע פי שניים.

 

 

סיון בסקין, משוררת

איריס נשר

מה זה פמיניזם? התנועה החברתית הכי חשובה ומשפיעה של המאות האחרונות, בהתחשב במספר בני האדם שעליהם היא השפיעה לטובה.

איך נראית פמיניסטית? איך שהיא רוצה.

את פמיניסטית? אני מניחה שכן, לפחות ברמת ההשקפות וההתנהלות היום-יומית והדברים שאני משמיעה. הנושא חשוב לי כמו כל נושא של דמוקרטיה ליברלית. אי אפשר לוותר על זה.

 

נטלי עטיה, שחקנית ודוגמנית

תומר אפלבאום

מה זה פמיניזם? זו מלה רחבה נורא. ה"איזם" שלה, אגב, נורא גברי ובעצם זו בכלל לא מלה בעברית. בואי נתחיל כצעד פמיניסטי ראשון, לכבוד יום האשה, לחשוב על מלה בעברית לפמיניזם.

איך נראית פמיניסטית? אין מראה מוגדר וזה כל העניין בפמיניזם בפרט ובכל מקום שרואה עצמו מתקדם ונאור בכלל. אין טייפקאסט. לא בעיני.

את פמיניסטית? נו, מה?

 

ריף כהן, מוסיקאית

ינאי יחיאל

מה זה פמיניזם? שמירה על זכויות האשה. זה עבר מעט את הגבול, אך פרץ דרך חדשה.

איך נראית פמיניסטית? פמיניסטית אמיתית לצערנו לא נשית ברוב המקרים, כי היא רוצה להיות דומה לבן (ואף יותר ממנו).

את פמיניסטית? אני לא פמיניסטית, אבל אין לי ספק שאני באופן טבעי לא חיה כמו סבתא שלי (עקרת בית אנאלפבתית). יש לזה פן נפלא ומיוחד, אך בכל זאת, הולך ונכחד מן העולם.

 

יסמין גודר, כוריאוגרפית

דניאל צ'צ'יק

מה זה פמיניזם? פמיניזם הוא העצמה נשית על פי הדרך שכל אשה בוחרת לעצמה ודרכה היא מממשת את עצמה.

איך נראית פמיניסטית? זה יכול להיות מאוד מגוון, אין דרך אחת. זה הרבה יותר פתוח מזה. לפעמים זה מפתיע לגלות מי פמיניסטית ומי לא.

את פמיניסטית? אני חושבת שכן. אני לא מפחדת מהמלה הזאת. היא לא מרתיעה אותי אף על פי שבמקרים רבים נוצרו לה אסוציאציות בלתי חיוביות.

 

ריקי גל, זמרת

מה זה פמיניזם? פמיניזם הוא אחד מהמושגים שאני לא משתמשת בהם ולא מקיימת אותם. דברי אתי על נשיות אבל לא על פמיניזם, כי כל גוף שמפריד את עצמו גורם לי להתנגדות.

איך נראית פמיניסטית? אני לא יודעת כי אני לא כזאת בהגדרה.

את פמיניסטית? לא. אני אשה, אני אדם, סמל המין שלי הוא סמל הנקבה.

 

רחל עזריה, חברת מועצת עיריית ירושלים

אמיל סלמן

מה זה פמיניזם? פמיניזם הוא ההבנה העמוקה שלכל אשה הזכות להחליט כל החלטה בנטוגע לחייה, והחברה או אנשים אחרים לא יכולים להגביל אותה בשל המגדר שלה.

איך נראית פמיניסטית? כל אשה שמקבלת החלטות על חייה, בתנאי שאלו אינן החלטות שנובעות מחוסר ברירה וממגבלות בשל מגדרה.

את פמיניסטית? ברור. ואני מרגישה חלק ממהלך ארוך של דורות של נשים שנאבקו למעני ולמען בנות דורי כדי שנזכה בכל הזכויות להן זכינו במאה האחרונה. אני מרגישה אחריות גדולה כלפי שלוש בנותי ובנות דורן, להמשיך ולהיאבק למען שוויון לנשים. בעיקר כי נדמה בשנים האחרונות שמהפכת הצניעות בחברה החרדית, ההקצנה הדתית ועמה הדרת הנשים מאיימות על כל הישגי התנועה הפמיניסטית בישראל.

 

הילה אלפרט, עיתונאית ושחקנית

יעל אנגלהרט

מה זה פמיניזם? שוויון הזדמנויות מלא, בכל אספקט, שאין לבלבל אותו עם השאיפה להחלפת זהויות או להתנות אותו בשנאת גברים או כל קבוצה אחרת. כל שנאה היא לזרא בעיני. השוויון צריך להיות מלא, ללא קשר אגב לא רק למין אלא גם לדת, גזע וכו'. ללימור לבנת, למשל, יש תפישה פמיניסטית אבל אין לה תפישה של שוויון בין דתות.

איך נראית פמיניסטית? אין לי תמונה מוגדרת שלה בראש. אחד הדברים שהחלישו את המאבק הפמיניסטי בעיני הוא אימוץ סממנים חיצוניים.

את פמיניסטית? אין ספק. המון פעמים נשים כאן פועלות לפי קודים חברתיים ומוסריים שנוצרו בתנ"ך פחות או יותר. אני פמיניסטית הלכה למעשה. והאמת? זו קריעת תחת.

 

ד"ר זמירה פורן ציון, אמנית וחוקרת

מה זה פמיניזם? כתיבה מחדש של ההיסטוריה של חצי עולם שהיה מושתק ומודר. כתיבת ההיסטוריה של האשה.

איך נראית פמיניסטית? אשה שלמה, יוצרת, מתקנת עולם, יפה, מעודכנת, יש בה אותנטיות לצד קשר למסורת. יש לי משפחה גדולה, אני רוצה לשבור את המיתוס שפמיניסטית היא לבד. בארוטיות שלי אני רואה את אחד הדברים החשובים בחיים.

את פמיניסטית? כשהייתי בת 7 הגיעה אלינו הביתה עיתונאית מ"הארץ" שכתבה על חלומות של ילדים. אמרתי שאני רוצה להיות מדענית. באור יהודה אף אחד לא ידע מה זה. אמא שלי לא דיברה עברית טובה אז, וכשאמרנו אני והאחים שלי שכולנו רוצים להיות דוקטורים היא אמרה "מין איפה נביא כסף?" (במבטא עיראקי). היום שלושתנו דוקטורים. אני אשה מזרחית, משכילה, חלוצה, שחורה. אני גם יודעת שלהיותי פמיניסטית יש מחיר אישי של בדידות מזהרת.

 

דורין פרנקפורט, מעצבת אופנה

איליה מלניקוב

מה זה פמיניזם? פמיניזם זה המחויבות לסולידריות למיליוני נשים בעולם שחוות דיכוי ואפליה. זה גם לא לנפנף בזה שזה פאסה או מיושן מדי רק כי גורלנו האישי שפר עלינו. זה להבין זוועות וצלקות של טוטליטריות, ובעצם גם כאן, זוועות של הטרדה מינית. זה לא להמעיט בכאב ובחוויות. גם בחברה החרדית והבדואית הנשים חוות דיכוי. ובעצם גם אם מסתכלים ימינה ושמאלה, אז זה כאן ועכשיו ולא רק בעולם השלישי.

איך נראית פמיניסטית? תסתכלי עלי. לא כל אשה שצועקת היא פמיניסטית. אבל אי אפשר לחולל מהפכה ולהתנהג כמו נסיכה.

את פמיניסטית? התשובה בגוף השאלה הקודמת.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו