״מצילים חיים ומפחדים על חיינו״: אלפי עובדי רפואה ערבים שבתו היום

כ-6,500 אנשי ונשות צוותים רפואיים מהחברה הערבית ברחבי הארץ שבתו היום כשעה במחאה על תחושת חוסר ביטחון בצל המהומות. עצרות התקיימו בטייבה, סכנין ובאום אל-פחם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת צוותים רפואיים ערבים, טייבה
מחאת צוותים רפואיים ערבים, טייבהצילום: מטה המחאה

אלפי אנשי ונשות צוותים רפואיים מהחברה הערבית ברחבי הארץ שבתו היום (שבת) במשך כשעה, בין השעות 13:00-14:00, במחאה על מה שהם מגדירים תחושת חוסר ביטחון בצל המהומות. ״אנחנו מצילים חיים ומפחדים על חיינו״, אומרים היוזמים. עצרות מחאה התקיימו בטייבה, בסכנין ובאום אל-פחם.

האוכלוסייה הערבית בישראל מהווה כיום כ-20% מעובדי מערכת הבריאות. ההתארגנות החלה בימים האחרונים באמצעות קבוצת טלגרם המונה כעת כ-6,500 עובדי צוותים רפואיים ערבים.

אחת ממשתתפות המחאה, ננסי ווחידי, רוקחת מרמלה, אמרה ל״הארץ״ כי היא חוששת כעת להגיע עם כיסוי ראש למקום עבודתה. ״בקורונה סיכנתי את החיים שלי, הראנו לכולם כמה שאנחנו חלק משמעותי ברפואה, אבל אירועי הימים האחרונים השכיחו הכול. אני נמצאת בעיר שנמצאת בלב הבלגן, בבתי המרקחת מפריד בינינו רק קיר שקוף – ואני חוששת על חיי. המחאה הזו נועדה להראות את הכוח שלנו כשאנחנו מאוחדים. אני מוחה כדי שנוכל לחזור למצב הקודם. מגיע לי להגיע לעבודה ולהרגיש ביטחון״.

גם אחלאם, רופאה לעתיד מהדרום שלא התראיינה בשמה המלא מחשש למקום עבודתה, אמרה שהיא מפחדת לצאת לעבודה בימים אלה. ״אני בחשש כבד, כשאני יוצאת מן הבית לכיוון בית החולים, שאפגע פיזית בדרכי לעבודה או בבית החולים״, אמרה ל״הארץ״. ״אני מרגישה יותר מתמיד שהאחריות שעל כתפיי בתור רופאה כבדה, כי עליי לטפל בחיים של אחרים, אבל אני גם מרגישה מחויבות לשמור על החיים של עצמי כדי להמשיך להציל חיים של אחרים. זכותי לעבוד בתחושת ביטחון. אני מקווה שגם ראשי בתי החולים והמחלקות יעמדו לצדנו ולא ישאירו אותנו לבד במערכה הזו״.

מחאת צוותים רפואיים ערבים, טייבהצילום: מטה המחאה

עדנאן נסוח עווידאת, ממארגני המחאה היום, אח מוסמך מאום אל-פחם שעובד בבית ים – שניים ממוקדי המהומות - חושש להגיע למקום עבודתו זה כמה ימים. לדבריו: ״במשבר הקורונה, הצוותים הערבים היו בחזית. קיבלנו מלא תמיכה והשיח הכללי היה על דו-קיום ותמיכה הדדית. היום, הכול השתנה. השבוע מחוץ למקום העבודה שלי עמדו קיצוניים, היו שריפות, לא יכולנו להיכנס, והצוות בפנים עבד משמרת כפולה״. עווידאת אומר כי קיבל מסרי תמיכה מבכירי משרד הבריאות במחאתם. הוא הוסיף כי ״אם לא נרגיש שהמחאה הזו עוזרת, נתקדם לשביתה מלאה״.

אחמד חלאד ג׳בארין, פיזיותרפיסט בנתניה, אומר כי נתקל בימים האחרונים באמירות פוגעניות רבות: ״יש מטופלים שאומרים לי ׳הערבים האלה מחבלים, אין להם שכל׳. אני עונה להם ומה אני? אני לא ערבי? אתם חושבים שלא כואב לי לשמוע על הערבים המותקפים? הם כמו אחים בשבילי. תסתכלו על סמוטריץ׳ ובן גביר. אני גם לא יכול להיכנס לבני ברק לעשות את הטיפולים שאני צריך״.

עביר גאווי, שובתת במחאה על תחושת חוסר ביטחון בצל המצבצילום: באדיבות המצולמת

עביר גאווי, סטז׳רית לסיעוד בית החולים הלל יפה, מספרת שקשה לה לצאת בימים אלה מהכפר: ״השבוע הותקף בחדרה נהג ערבי, כל הקבוצה שלנו בפחדים. יש לי חברה עם חיג׳אב ואני מפחדת שיקרה לה משהו״.

נדין אבו לבן ואמל גאווי משתתפות במיזם ״הארץ 21״ לקידום קולות וסיפורים מהחברה הערבית בישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ