המקום הכי טוב בעולם |

שישה דורות נשזרים לרצף אחד בשדרת רוטשילד

אני מתבוננת עם נכדיי בבית המידות שצמח במקום הפנסיון הצנוע של משפחת הוז. ברגעים כאלה אני חושבת שכמעט היינו לעם ככל העמים

פרופ' יולי תמיר
הספסל ברוטשילד 30
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הספסל בשדרות רוטשילד 30 תל אביב. כמעט היינו לעם ככל העמים
פרופ' יולי תמיר
הספסל ברוטשילד 30

המקום הטוב ביותר בעולם הוא המקום בו אני יכולה להיות עם נכדיי, לכן המקום הזה אינו נקודת ציון גיאוגרפית אלא נקודת ציון רגשית. מקום שהוא ביטוי להמשכיות משפחתית שבה "דור לדור יביע אומר". עם נכדיי אני מתבוננת פנימה אל עצמי, אל המקום שבאתי ממנו ואל המקום בו הם גדלים עכשיו. לא תמיד המראה מעודד. אני חשה אחריות לגורלם ובצער אני מפנימה את העובדה כי נולדו לעולם רב תהפוכות.

מכיוון שאנחנו תל אביבים מדורי דורות, אנחנו מטיילים לעיתים קרובות בשדרות רוטשילד ויושבים על הספסל מול רוטשילד 30, הבית שהיה לפני שנים רבות פנסיון הוז, בית הארחה של סבתא־רבא שלי. הספסל הזה הוא ביטוי מוחשי לרצף הדורות: על ספסל בשדרה ישבה "מאמא", הסבתא הגדולה שלנו, וסבתא שלי חוה הוז שיחקה לרגליה, גם אימא שלי גדלה בשדרות רוטשילד וטיילה שם עם אחותי שנולדה יחד עם המדינה. בתי גרה מטרים ספורים מהשדרה ואני מטיילת בה להנאתי עם נכדיי. שישה דורות ששדרה אחת שוזרת אותם לרצף אחד.

מהשדרה אני מתבוננת בבית המידות שצמח על המגרש הקטן עליו עמד הפנסיון הצנוע של משפחת הוז, בוחנת את האנשים שחולפים מולי ואת החיים שרוחשים בשדרה. ברגעים כאלה אני חושבת לעצמי שכמעט היינו "לעם ככל העמים", עם בו בני הדור השלישי לוקחים את נכדיהם לראות את המקום בו גדלו בני הדורות הקודמים ואומרים להם: "פה, ממש פה, שיחקנו בחול, נסענו על אופניים בפעם הראשונה, הלכנו לבושים בגדי חג ליום הולדת משפחתי וחלמנו שיום אחד בני בנינו ישחקו מחבואים בין הקיוסקים החדשים-ישנים".

אני חולמת שיום אחד נכדיי ייקחו את נכדיהם לראות את המקום בו היו יושבים על הספסל עם סבתא. אני לא בטוחה שזה יקרה. אני חוששת מאוד שזה לא יקרה. אני לא יודעת אם סבתא רבא שלי האמינה שיום אחד אשב מול הבית הישן עם בני־הנינים שלה. היו אז בשדרות רוטשילד שלושה בתים וחול. אבל היתה גם תקווה גדולה. אני מקווה שהיא תשוב.

פרופ' יולי תמיר היא נשיאת מכללת שנקר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ