היפנוזה בבית חולים

כאבים, מחלות עור, טיקים והפסקת עישון - אלה רק חלק מהבעיות שמטופלות ביחידה להיפנוזה קלינית בבית החולים וולפסון, הראשונה מסוגה בארץ

ברוריה אתר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברוריה אתר

רבים קושרים עד היום את ההיפנוזה למיסטיקה או במקרה הטוב לרפואה האלטרנטיווית, והמהפנטים עדיין נחשבים במקומות מסוימים ל"קוסמים" השולטים על נפשו וגופו של המהופנט. זאת, אף שזה שנים רבות הטיפול בהיפנוזה הוא חלק מהרפואה הקונוונציונלית ומשמש כלי עזר טיפולי במגוון בעיות, החל במחלות שסיבתן גופנית וכלה בהפרעות שמקורן בנפש. עם כל זאת, היחידה להיפנוזה קלינית בבית החולים וולפסון היא הראשונה מסוגה ולפי שעה היחידה בארץ הפועלת במסגרת בית חולים ציבורי.

בראש היחידה עומד הנוירולוג ד"ר אלכסנדר סולומונוביץ, שהקים אותה לפני כמה שנים. היא מטפלת בין השאר בכאב, מחלות עור, תנועות בלתי רצוניות (טיקים), חרדות, פוביות, הרגלים חולניים, הרטבת לילה, הפרעות שינה, תסמונת המעי הרגיז והתקפים אפילפטיים מדומים. למרות יחסי הציבור הצנועים, הביקוש גדול והתורים מתארכים.

הסוד בהיפנוזה, אומר ד"ר סולומונוביץ, טמון ביכולת של המטופל להפנוט עצמי. כל מצב שבו אנו מפנים את רוב הריכוז למטרה אחת ומנתקים את עצמנו מהסביבה הוא בעל מאפיינים של מצב היפנוטי. מה שקובע את ההצלחה של הטיפול ההיפנוטי הוא הרצון של המטופל להגשים את הרעיון שנמצא במוחו או את זה שמציע לו המטפל. כשהמהופנט מדמיין, למשל, נוף פסטורלי, שריריו מתרפים; כשהוא מדמיין הר מושלג, הוא עשוי להרגיש תחושת קור בגוף, והמחשבה על מיץ לימון תגרום לתחושת חמיצות בפה. במצבים אלה הגוף מתאים עצמו מבחינה פיסיולוגית לדימויים. המעבר מהדמיון לתחושה הממשית הוא המעבר לשליטה בגוף דרך המחשבה.

תפקידו של המהפנט דומה, אם כן, לזה של מדריך או מאמן. הוא מלמד שימוש בכלים ועוזר למטופל להוביל את עצמו לפתרון הבעיה המטרידה אותו.

כיצד נעשה הדבר בפועל?

בעיקר, מדגיש ד"ר סולומונוביץ, באמצעות מלים. השימוש בשפה הוא משוכלל וכולל בין השאר משחקי מלים מתוך התחשבות בתוכן ובצליל. המטפל צריך למצוא בתוך זמן קצר את הצירוף המוצלח של המלים שידברו אל המטופל. אך הטיפול אינו רק בדיבור. אחת ההגדרות להיפנוזה היא קומוניקציה יעילה, ובמובן הזה תקשורת היא לא רק מילולית אלא גם שפת גוף הכוללת נוכחות, אינטונציה, מימיקה ופנטומימה. אלה שכיחות בטיפול בילדים, למשל, שהשפה שלהם אינה עשירה דיה.

"יש מצבים שבהם נפתרת הבעיה כבר במפגש הראשון", הוא מספר. "לא מזמן הגיעה אלי אשה עם תלונה על שיעול מטריד ורצוף במשך יותר משנה. כל הבדיקות לא העלו שום ממצאים ולכן היא נשלחה ליחידה להיפנוזה. הסברתי לה את המשמעות של ההיפנוזה והדרך שבה היא עובדת. הבהרתי לה שהשיעול שלה הוא תוצאה של הפנוט עצמי שלילי. מסתבר שלמחשבות שלנו יש כוח עצום, שעשוי לכוון אותנו לשלילה או לחיוב. קבענו כמה מפגשים, אבל לקראת המפגש הבא היא התקשרה ואמרה שהשיעול נעלם. במקרה הזה, הציפייה שלה לריפוי ריפאה אותה. יש מקרים אחרים של אנשים ששיעול טורדני הציק להם שנים אחדות ולהם נדרשו כמה פגישות כדי לפתור את הבעיה".

רבים מהאנשים הבאים ליחידה סובלים מתופעות שהרפואה לא מצאה את הסיבה הגופנית להן וכל הבדיקות שלהם נמצאו תקינות. ד"ר סולומונוביץ מדגיש שמדובר במחלות הנחשבות לבעלות מרכיב פסיכולוגי ובעיקר כאלה שעצם הופעתן או החמרתן תלויות במצב המנטלי. לדוגמה: באופן טבעי קשה לנשום בזמן של לחץ ומצוקה, ואצל חולי אסתמה הסיכון להתקף גדל במצב זה. לחץ נפשי עשוי למלא תפקיד נכבד גם בהתפתחות מחלות עור כמו אקנה או פסוריאזיס ולגרום לשיבושים במערכת העיכול, כמו תסמונת המעי הרגיז. במקרה זה, למשל, ילמד המטפל את המטופל כיצד להיכנס למצב של הרפיה וינחה אותו לדמיין את שרירי המעיים כשהם רפויים וזרימת תוכנם יעילה ותקינה.

ד"ר סולומונוביץ מזכיר מקרים של יתר לחץ דם שנוצר כתוצאה מכך שאדם נמצא בסביבת מרפאה או בית חולים, והמקום עצמו, החלוק הלבן והמכשירים מעוררים בו התרגשות רבה כך שלחץ הדם שלו עולה. הרופא המטפל עלול להגיע למסקנה שגויה ולתת ל"חולה" תרופות מיותרות. הפתרון הוא הבנת הבעיה. "אנו עוזרים למטופלים לגלות שהם מסוגלים להירגע ולשמור על לחץ דם תקין", הוא אומר.

עם הטיפולים הנפוצים בהיפנוזה נמנית הכנה ללידה: שלוש-ארבע פגישות שבהן נלמדות טכניקות של שליטה עצמית להתמודדות עם כאב.

האם אפשר להפנט כל אחד?

"ההצלחה תלויה באדם עצמו וברצונו, ואנשים שמצליחים בטיפול הם מה שאנו מכנים בעלי 'גמישות קוגניטיווית תפישתית', כאלה הפתוחים לרעיונות פחות שגרתיים. כל מה שדרוש כדי להגיע למצב היפנוטי הוא הרצון. שום דבר אינו יכול להתרחש בניגוד לרצונו של אדם. אדם לעולם לא יאמר ולא יעשה דברים בניגוד לרצונו במשך היפנוזה, וכל הסיפורים על 'גילוי סודות' ואיבוד שליטה הם מיתוסים. אדם לא יפליל עצמו בחקירה, למשל. להיפך, אף שהוא נמצא בטרנס הוא עשוי לשלוף אינפורמציה שאינה נכונה כדי להטעות את חוקריו. מכיוון שההיפנוזה היא ניצול יעיל של יכולת השליטה העצמית והגברתה, לא ייתכן שבתהליך זה יתרחש דבר המנוגד לרצונו של המטופל או לתפישת עולמו. בזמן ההיפנוזה המהופנט אינו ישן או חסר הכרה, והוא תמיד ייצא מזה כשירצה בכך".

בפגישה הראשונה ביחידה להיפנוזה קלינית נעשים כמה טסטים שנועדו לבדוק אם המטופל ובעייתו מתאימים לטיפול היפנוטי. אחד התנאים החשובים הוא יכולת ריכוז. הטסטים הם פשוטים. הקלאסי הוא מבחן המטוטלת, שבו מתבקש הנבדק לאחוז במטוטלת, להתרכז ו"להזיז במחשבה" את המטוטלת מצד לצד. ברוב המקרים בתוך שניות המטוטלת זזה על פי ההנחיות. מה שמתרחש כאן הוא היכולת של המוח להתרכז ולהפעיל את השרירים העדינים של האצבעות מבלי להרגיש בכך. טסט נוסף הוא לדמיין לעיסת לימון. רוב הנבדקים חשים טעם חמוץ בפה ומתרחשת הפרשת רוק.

הטיפול הוא לרוב קצר מועד. אורכו תלוי באופי הבעיה וביכולת ההפנוט העצמי של המטופל. להפסקת עישון, למשל, מספיקה לעתים פגישה אחת או שתיים.

האנשים מגיעים ליחידה מכל הארץ על פי המלצות רופאים, פסיכולוגים וגם בשיטה של "חבר מביא חבר". ד"ר סולומונוביץ מספר על הטרנד האחרון ביחידה, שגרף זרם של אנשים מהאוניברסיטה העברית המעוניינים בהפסקת עישון, לאחר שטיפול של עמיתם הצליח במפגש אחד.

אף שהטיפול נעשה במסגרת בית החולים, הוא כרוך בתשלום: 180 שקל לפגישה. טיפול בהיפנוזה נעשה גם במסגרות אחרות בארץ. חוק השימוש בהיפנוזה מ-1984 מגדיר כי רק רופא, רופא שיניים או פסיכולוג בעלי רישיון של משרד הבריאות רשאי ללמוד ולעסוק בטיפול באמצעות טכניקות היפנוטיות. החוק אוסר על שימוש בהיפנוזה למטרות בידור או למטרות שאינן טיפוליות או מחקריות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ