בהלת השפעת: אלפים התחסנו בעקבות מות בן ה-15

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

אלפי ישראלים גדשו אתמול את המרפאות הקהילתיות של קופות החולים בבקשה להתחסן נגד שפעת. זאת, על רקע התפשטות המחלה ומותו שלשום של עידן לוי, נער בן 15 מקיסריה, משפעת עונתית.

בקופת חולים כללית דווח על כ-10,000 מתחסנים ביומיים האחרונים - עלייה משמעותית בהשוואה לימים קודמים. בקופת חולים מכבי דווח על עלייה משמעותית במספר המתחסנים, ולפי ההערכות אתמול חוסנו במרפאות הקופה כ-6,000 איש - פי שניים בהשוואה ליום שלישי ופי חמישה בהשוואה לשבוע שעבר. בקופת חולים לאומית דיווחו על ביקוש מוגבר לחיסונים ועל חציית קו ה-50 אלף מתחסנים מתחילת החורף. בקופת חולים מאוחדת לא אבחנו שינוי בפעילות החיסונים לשפעת. דווח כי לא אובחן בימים האחרונים שינוי בפעילות החיסונים לשפעת.

במשרד הבריאות מדווחים, עם זאת, על תחילתה של רגיעה בפעילות השפעת בבתי החולים וירידה בצפיפות. אך לדברי ד"ר חזי לוי, ראש מינהל רפואה במשרד, "בתי החולים התרגלו לפעילות החורף, אך אין להיכנס לשאננות - השפעת עדיין פעילה".

מתחילת החורף ועד תחילת ינואר, התחסנו כמיליון ישראלים נגד שפעת - חיסון הכולל השנה גם נוגדנים לנגיף שפעת החזירים. בקרב מבוגרים בני 65 ומעלה התחסנו השנה 54% נגד המחלה. בקרב ילדים עד גיל חמש, רק 13% התחסנו. לוי הבהיר כי "קיים מלאי מספק של חיסונים לשפעת בכל קופות החולים, ואין כרגע חשש למחסור בחיסונים". החיסון ניתן השנה בחינם בארבע הקופות.

אתמול דווח על 16 מאושפזים עם שפעת במצב קשה ביחידות לטיפול נמרץ בבתי החולים ברחבי הארץ. עם זאת, שיפור חל במצבה של בת ה-34 המאושפזת במצב קשה עם שפעת החזירים בבית החולים בילינסון. לפי נתונים שרוכזו במשרד הבריאות, אתמול עמדה התפוסה הכוללת ב-28 בתי החולים הכלליים על %106 תפוסה, לרבות %108 תפוסה במחלקות הפנימיות ו-%104 במחלקות הילדים. שיאי העומס נרשמו במחלקות הפנימיות בבתי החולים הדסה הר הצופים (%156) ושערי צדק (%140) ובמחלקות הילדים בבתי החולים הדסה הר הצופים (%204), איכילוב (%168)וסורוקה (166%). בבתי החולים נמנו 735 מונשמים, ירידה של 65 בהשוואה למצב לפני יומיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ