תעלומת אובדן השליטה

* הצעירה שהגיעה למיון גילתה סימנים של התקף פסיכוטי. האם מדובר בסכיזופרניה, שעלולה להרוס את חייה בטרם התחילו?

ד"ר גידי שטיין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ד"ר גידי שטיין

א' הרגישה שהיא מתפרקת. בשבועיים האחרונים התגברה אצלה התחושה שמשהו רע מתבשל. בימים האחרונים המצב החמיר והלך והיא חשה שהיא מאבדת שליטה על גופה ועל מחשבותיה. הלב דופק בחוזקה, היא מזיעה, מחשבה רודפת מחשבה ללא שליטה, עד שהיא מבקשת מאמה ללוות אותה לחדר המיון בניסיון לברר מה קורה.

הן נכנסות למיון. הרעש, המהומה והצפיפות מגבירים את אי השקט של א'. האחיות מודדות לה חום ולחץ דם, הרופאים בודקים אותה ושואלים אלפי שאלות ותחושת המחנק נהפכת בלתי נסבלת. דוקרים אותה לבדיקות דם, רוצים לשלוח אותה לבדיקת סי-טי של הראש. המחשבות והקולות רודפים אותה. מה כולם רוצים ממנה? היא מתפרצת. קורעת את האינפוזיה ומתחילה לרוץ. היא רוצה לברוח, מחפשת שקט מהקולות שמהדהדים סביבה ובתוך ראשה. רצה למדרגות, קופצת מעל למעקה ולתוך המסדרון. היא רצה כאילו חייה תלויים בכך, אבל בקצה המסדרון מישהו תופס אותה. היא מנסה להיאבק, אבל הטשטוש הנעים של סמי ההרגעה מכניע אותה בסופו של דבר.

יום שישי בבוקר, המחלקה בתפוסת יתר. אני עובר בין החדרים עם המתמחים ועם תורן הלילה, מתעדכן בפרטים של החולים החדשים והוותיקים. במיטה במסדרון אני מוצא את א' ישנה, מכוסה בשמיכה מעל לראשה. לידה יושבת אמה, שבעיניה ניתן לראות את תלאות הלילה. את א' אי אפשר להעיר, כנראה קיבלה מנה טובה של תרופות הרגעה. אני מתבונן בשמיכה העולה ויורדת בקצב הנשימות כשהתורן מעדכן אותנו בפרטים: "בת 25, עם אירוע פסיכוטי ראשון".

א' היא סטודנטית מצטיינת ודבר בעברה אינו מרמז על הפרעה נפשית כלשהי. היא גרה עם הוריה, לא שותה אלכוהול ולא משתמשת בסמים. כשבוע לפני האשפוז, חזרה מטיול קצר בחו"ל. היא לא לוקחת תרופות, והיתה בריאה לחלוטין עד האירוע המוזר שהביא אותה לאשפוז. בדיקות הדם תקינות, בדיקת השתן לשרידי סמים תקינה גם היא. בדיקת סי-טי ראש תקינה לחלוטין.

אירוע פסיכוטי הוא מצב קיצוני של אובדן חלקי או מלא של קשר עם המציאות. הוא יכול להיות הסימן הראשון לסכיזופרניה - מחלה קשה שבה הנפש מתפוררת לאטה, שאין לה כיום מרפא. האירוע הפסיכוטי הראשון אצל חולי סכיזופרניה, קורה לרוב בגיל העשרה או בשנות ה-20 המוקדמות. זהו אסון לחולה, כמו גם למשפחתו ולסביבתו.

עם זאת, מצבים רפואיים אחרים שיכולים לגרום לאירוע פסיכוטי ללא קשר לסכיזופרניה, ניתנים לטיפול. מדובר בתופעות לוואי של תרופות מסוימות כולל סמים, במחלות שבהן הגוף נלחם נגד עצמו (כמו מחלת הלופוס), זיהומים שונים ומשונים וגידולים שונים הפוגעים במוח ישירות או בעקיפין. באירוע פסיכוטי ראשון חייבים לשלול גורמים הפיכים לפסיכוזה, לפני שפונים לטיפול הפסיכיאטרי.

אנחנו בודקים את א' לכל מחלה אפשרית העלולה לגרום לאירוע פסיכוטי, עוברים שוב על בדיקת הסי-טי. איך אסון שכזה נופל על אשה צעירה שכל חייה לפניה? ההשלכות של גילוי סכיזופרניה על חייה האישיים, המקצועיים והחברתיים יהיו עצומות.

אחרי כמה שעות א' מתעוררת ואני ניגש לדבר אתה. היא מנומנמת, עונה לעניין אבל בדיבור אטי, ומתקשה לארגן את המחשבה. כן, היא זוכרת את מה שאירע אתמול, אבל לא רוצה לדבר על זה. אני עובר אתה על רשימת השאלות (סמים, תרופות, מחלות שונות) ולא מוצא רמז. אני מדבר עם ההורים, מנסה לדלות כל פרט אפשרי שיכול להצביע על מקור הבעיה. לפתע, אמה נזכרת שא' נטלה במשך כמה חודשים כדורי הרזיה, שרכשה דרך אתר אינטרנט.

זה נשמע חשוד. אני מבקש מההורים להביא את הקופסה או לפחות לקרוא לי מה מכילה התרופה, אבל על הקופסה לא כתוב כלום, רק שמדובר ב"תערובת טבעית לירידה במשקל". אני מחפש בספרות הרפואית ולהפתעתי מוצא עשרות, אם לא מאות, דיווחים ממקומות שונים בעולם על התקפים פסיכוטיים על רקע שימוש בכדורי הרזיה מסוגים שונים.

חלק מתרופות ההרזיה הלא חוקיות מכילות הורמונים, חומרים המדכאים תיאבון או חומרים שמגבירים את המטבוליזם בגוף, וכך גורמים להרזיה. חומרים אלו עלולים לפעול גם על המוח ושימוש לא מבוקר בהם עלול לגרום להתקפים פסיכוטיים ואף למצבים מסכני חיים. גם אם תופעות הלוואי הללו נדירות, שימוש כה נרחב עשוי לגרום לעשרות ומאות התקפים פסיכוטיים בשנה.

שלושה שבועות מאוחר יותר, היה נסוך חיוך על פני אמה של א', שעד כה הביעו בעיקר סבל וייאוש. שמחתי לראות אותה כך. לידה עמדה צעירה שבתחילה לא הכרתי, אבל פתאום הבנתי שזו א'. כל הבדיקות חזרו תקינות וכנראה שהאשם הוא בתרופת ההרזיה. הסתכלתי עליה, אך לא יכולתי לזהות בה את שבר הכלי ששכב במסדרון רק לפני שבועות בודדים. השינוי העצום שחל בה מדגיש את עומק התהום שממנה נחלצה.

הכותב הוא סגן מנהל מחלקה פנימית ב' בבית החולים בילינסון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ