משרד הבריאות: נכשלה הרפורמה למכירת תרופות ללא מרשם ישירות מהדלפק

לפי סקר של אלפי משיבים, 75% מהישראלים עדיין מעדיפים לקנות תרופות ללא מרשם מהרוקח

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן
לא משנים הרגלים

חוקרים ממשרד הבריאות מצביעים על כישלונה של הרפורמה למכירת תרופות ללא מרשם מחוץ לעמדות הרוקח, שנכנסה לתוקף במאי 2005. "רוב הציבור הישראלי ממשיך לקנות תרופות ללא מרשם מהרוקחים בבתי המרקחת. קרוב לוודאי שיידרש עוד זמן לשינוי הרגלי צריכת התרופות של הציבור", קובעים החוקרים במאמר המתפרסם החודש בביטאון ההסתדרות הרפואית "הרפואה".

לפי המחקר - שבוחן את הרפורמה בתום שנתיים מתחילתה - הנסמך על סקרי דעת קהל, 72% מהישראלים הבוגרים נוהגים לרכוש תרופות ללא מרשם. אולם נכון לשנת 2007, רק רבע מהם רכשו תרופות שלא בפיקוח רוקח: 21% רכשו בנקודות מכירה מיועדות לכך בבתי מרקחת ו-4% בנקודות המכירה המאושרות מחוץ לבתי המרקחת. שנתיים לאחר הרפורמה, 75% מרכישות התרופות ללא מרשם נעשו עדיין בבתי מרקחת בפיקוח רוקחים. המחקר כולל שני סקרים בקרב ישראלים בגיל 21 ומעלה - האחד בעת אישור הרפורמה בהשתתפות 1,324 נבדקים, והשני כעבור שנתיים בהשתתפות 2,053 נבדקים.

כשנתבקשו הנבדקים להצהיר על הסיבות לרכישת תרופות ללא מרשם מהרוקח בלבד התברר כי 28% סומכים רק על הרוקחים; 20% חוששים מקניית תרופות ללא ייעוץ רוקח; 15% עושים זאת מטעמי נוחות; 10% מעדיפים להצטייד במרשם רופא כדי להוזיל עלויות; 9% כלל לא היו מודעים לקיומה של הרפורמה ו-7% אמרו כי מחירו של כדור בודד זול יותר אצל הרוקח. מאלה שהצהירו על רכישת תרופות ללא פיקוח רוקח, 41% בחרו במסלול זה בעקבות היכרות קודמת עם התרופה והשפעותיה, 35% מטעמי נוחות ו-19% בשל צורך בתרופה כשבתי המרקחת סגורים.

החוקרים - ממינהל הטכנולוגיות במשרד הבריאות, מכון גרטנר ואוניברסיטת תל אביב - בראשות שרונה וקנין - מסכמים כי "לא חלה פריצת דרך בהרגלי הרכישה של תרופות ללא מרשם". במאמר נוסף המתפרסם במקביל (באותו כתב עת), מוסיפים החוקרים כי קצב יישום הרפורמה להוצאת תרופות למכירה מחוץ לעמדות רוקח נמוך מהציפיות, ומגוון התרופות המוצע למכירה נמוך מהמגוון האפשרי כפי שאישר משרד הבריאות.

עד כה אושרו במשרד הבריאות 156 תרופות למכירה ללא פיקוח רוקח, בהן תרופות לטיפול בחום, כאבים, בעיות עור, צרבת, אלרגיה, הפרעות שינה והפסקת עישון. כיום מאושרות בארץ 320 נקודות למכירת תרופות מחוץ לבתי מרקחת, אולם חלק גדול מהן, בעיקר ברשתות המזון, אינן פעילות.

"השאיפה במשרדי הבריאות והאוצר לצרף קמעונאים נוספים לתחום התרופות ללא מרשם לא צלחה", אומר המשנה למנכ"ל רשת סופרפארם, ניצן לביא. "הצרכן הישראלי כיום אמנם בעל ידע, ויכול לחסוך עמידה בתור באפיק הרכישה החדש, אך עדיין מעדיף את שיקול דעתו של הרוקח". לפי נתוני הרשת, כיום 20% מהתרופות ללא מרשם נמכרות בסניפיה ללא פיקוח רוקח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ