המדינה פועלת לצמצום בדיקות האיידס האנונימיות

במשרד הבריאות נרתעים מהבדיקות החשאיות, שמאפשרות לנשא איידס להיעלם ולא להזדהות בפני המערכת. בנוסף, המשרד דורש נוכחות של רופא בכל בדיקה

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

משרד הבריאות פועל להפסקת התמיכה הכספית בבדיקות איידס אנונימיות המבוצעות בישראל. לפי תוכנית המשרד, המגבש בימים אלה נוהל עדכני בנושא בדיקות לאיידס, הבדיקות אנונימיות לא ייתמכו על ידי המשרד, ומשמעות ההחלטה היא שבדיקות אלו -שבוצעו עד כה חינם - יוצעו בקרוב בתשלום של 20 שקלים, במטרה לעודד ישראלים לבצע בדיקות איידס מזוהות. הבדיקות המזוהות ימשיכו להינתן בחינם. המהלך הוצג בימים האחרונים בפגישת החברה הישראלית לרפואת איידס, המאגדת 60 רופאים וצוותים רפואיים המטפלים בנשאי איידס ברחבי הארץ.

במשרד הבריאות נרתעים זה שנים מבדיקות האיידס האנונימיות, המאפשרות תרחיש לפיו ישראלי שיאותר כחיובי בבדיקה ייעלם, ולא יזדהה בהמשך בפני המערכת. עד כה ידוע בארץ על מקרה אחד של אבחון חיובי לאיידס בבדיקה אנונימית שבוצעה בירושלים לפני כעשור, מבלי שהמערכת הצליחה לאתר את הנבדק. בשאר המקרים, כל הנבדקים שאותרו כחיוביים בבדיקה באו בהמשך לבדיקת אימות נשאות לאיידס, המבוצעת בכפוף להצגת תעודת זהות.

מנהל המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות, ד"ר זהר מור, הודיע גם כי בכוונת משרד הבריאות לחייב מעתה ביצוע בדיקות איידס רק במתקנים רפואיים בהם שוהה רופא לצורך פיקוח על תהליך הבדיקה. כיום מבוצעות מרבית בדיקות האיידס על ידי לבורנטיות בסניפי קופות חולים ובבתי חולים, בהם שוהים גם רופאים, אולם ההחלטה מקשה על לקיחת בדיקות איידס במתקנים בהם לא שוהה רופא באופן קבוע, לרבות בסניף הוועד למלחמה באיידס המציע בדיקות אנונימיות מהירות, וכן במרפאות לאיתור וטיפול במחלות מין ברחוב לוינסקי בתל אביב והפרסים בחיפה.

רופאים שנכחו בפגישה מחו על כוונת משרד הבריאות לצמצם את הבדיקות האנונימיות בישראל באמצעות ביטול התמיכה הכספית בבדיקות. לדברי יו"ר החברה הישראלית לרפואת איידס מהמרכז הרפואי שיבא, ד"ר איציק לוי, "הרופאים מקווים להתערבותם המיידית של קברניטי משרד הבריאות בנושא. הנוהל האחרון שעוסק בתחום הבדיקות התפרסם לפני 15 שנים, ויש חשיבות רבה ליישר קו עם השינויים שקרו מאז. במקום זאת הוצגה בפנינו טיוטה מביכה, שאינה תואמת את הנחיות הארגונים המקצועיים בעולם, ולוקחת את תחום הבדיקות בארץ שנים רבות אחורה. קידום נושא הבדיקות צריך לקבל עדיפות לאומית. כ-70% מהישראלים מעולם לא נבדקו ל-HIV ודווקא טיוטת הנוהל שאמור לשנות מציאות זאת מציבה מכשול נוסף שישפיע לרעה על נתוני התחלואה בעתיד".

מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס, יונתן קרני, הבהיר כי "הוועד, שהיה לחלוץ הבדיקות האנונימיות והמהירות בישראל, העביר את הסתייגויותיו המקצועיות לטיוטת הנוהל כפי שהוצגה לנו. הערותינו מתייחסות גם לאופן העבודה הלקוי שעמד מאחורי כתיבתו. משרד הבריאות מנסה לאסוף כמה שיותר פרטים אישיים אודות הנבדקים בבדיקות HIV בישראל. בניגוד גמור למקובל במערב, הנוהל הנדון - שלפחות על פי מטרתו המוצהרת אמור לעודד אנשים לבוא להיבדק - מעגן תמריצים שליליים הן לנבדקים והן לגופים המקצועיים שמובילים את הבדיקות".

במקביל לנוהל, במשרד הבריאות פועלים בחודשים האחרונים להכנסת בדיקות האיידס המהירות לבתי החולים, כפי שפורסם ב"הארץ". הבדיקות מאפשרות תוצאות לנשאות נגיף ה-HIV תוך 20 עד 30 דקות, בהשוואה ל-3-12 ימים הנדרשים כיום לקבלת תוצאות בבדיקות השגרתיות. בשנת 2009 בוצעו בישראל כ-280,000 בדיקות איידס במסגרות אלו, מספר שיא זה כעשור.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "המשרד רואה חשיבות בביצוע בדיקות איידס, במיוחד בקבוצת סיכון לתחלואה. להגשמת יעד זה מעודד המשרד בדיקות וולונטאריות ל-HIV לזיהוי נשאים בשלב המוקדם, במטרה לאפשר מעקב וטיפול מתאימים. לשם כך, הגורמים המקצועיים במשרד גיבשו הצעה לנוהל, הבוחנת את מדיניות בדיקות האיידס בישראל, במטרה לעודד אנשים נוספים מקבוצות הסיכון להיבדק, תוך הסרת מחסומים אפשריים. ההצעה הועברה לאישור המנכ"ל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ