כלבי שירות - לא לעיוורים בלבד

כלבי שירות יכולים לסייע לנכים, לחולי אלצהיימר ולסובלים מאוטיזם וגם להתריע על התקף אפילפסיה מתקרב. אבל עד כמה הם יעילים?

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אסנת עופר

הם הכירו לפני שלוש שנים: היא בלונדינית ועליזה, הוא ברונטי ומכונס בעצמו. למרות ההבדלים, האהבה פורחת. "אני לא יכול לדמיין את החיים שלי בלי ג'סי. יהיה לי מאוד קשה בלעדיה", מודה ארד פלבס ושולח יד ללטף את הפודלית הלבנה שתולה בו מבט מעריץ.

פלבס, בן 32, סובל מהתקפי אפילפסיה. ג'סי היא כלבה שאולפה לזהות את ההתקפים ולהתריע עליהם לפני שהם מתחילים. הם יחד מאז היתה גורה בת שבעה חודשים, והוא כמעט לא זז בלעדיה. "לפני שקיבלתי את ג'סי הייתי במצב גרוע, סבלתי מהתקפים רבים. ראיתי תוכנית על כלבי שירות בטלוויזיה והתלהבתי. בעבר לא ידעתי לזהות את ההתקפים, אבל בזכות הכלבה יש לי היום התרעה מוקדמת ואני יודע מתי להתיישב, כי התקף מתקרב".

"ג'סי נותנת טעם לחייו של ארד, וגם כלים להתמודדות וחיי חברה. טוב לו אתה, וזה מבורך", מוסיפה נועה, אחותו של פלבס. נועה היתה שותפה להחלטה לאמץ כלב ולאיתור המאלף, יריב בן יוסף מהמרכז לכלבי שירות ותרפיה, שליווה את תהליך האילוף האינטנסיבי שעברה ג'סי.

כלבי שירות, זה שמם המקצועי של כלבים שמאולפים לסייע לחולים ולנכים. לעומת כלבי נחייה לעיוורים, כלבי שירות מאולפים לבצע שירותים רבים. "התפוקה של השירות שכלב נותן לחולה אפילפסיה היא עצומה. הכלב לוקח אחריות על החולה, ולכן הוא נזקק לכישורים רבים פי עשרה מאלה שדרושים לכלב נחייה לעיוורים", אומר בן יוסף, שהכשיר עד כה מעל 500 כלבים כאלה. "באנגלית מגדירים את הכלבים 'Alert Dogs'. בעברית הם מכונים 'כלבי התרעה'. אנחנו שינינו את ההגדרה ל'כלבי שירות', משום שמעבר להתרעה הכלב מסייע בתחומים נוספים".

למה משמשת ההתרעה?

"במקרה של התקפי אפילפסיה, היא אמורה לאפשר לאדם להתכונן: לשבת, לשכב, לחבוש קסדה, כדי לעבור את ההתקף במינימום פגיעה. אחד הלקוחות שלי, נער בן 16, חשש מאוד ממה שיקרה אם ההתקף יתפוס אותו בנוכחות חבריו לכיתה. ההתרעה מאפשרת לו להגיע בזמן לחדר צדדי, אולי לשירותים, כדי לעבור שם את ההתקף ולהתאושש ממנו בפרטיות".

כלבי רועים ופודלים

לדברי בן-יוסף, הכלב מסייע גם בהתאוששות מההתקף האפילפטי. "במקרים רבים, אחרי ההתקף אדם מאבד ריכוז, דעתו מוסחת, הוא עייף מאוד ורוצה לישון. קורה שחולי אפילפסיה נתקלים בעמודים, חוצים את הכביש בצורה מסוכנת. הכלב יודע לזהות את המכשולים ולעזור להם להגיע הביתה בבטחה".

איך הכלב מזהה את ההתקף?

"הכלב מריח את הבל הפה של המטופל. אצל חולים מסוימים נודף ריח חריף של ברזל כחמש עד עשר דקות לפני התקף האפילפסיה. יש סימנים נוספים: הראש נשמט, התנועות נהפכות לכבדות ומגושמות. הכלבה קוראת את כל הסימנים האלה ומתחילה לנבוח".

רמת הדיוק איננה מוחלטת, יש לומר. "אין מצב של 100%", מדגיש בן יוסף, "מי שנזקקים לכלב שירות סובלים מהרבה מאוד בעיות. לא תמיד יכולת השיפוט שלהם מלאה, ולכן לא בכל פעם שהכלב מזהה את המצב, הם מגיבים בהתאם".

זוהי בעצם הבעיה. גם בן יוסף מודה שאצל חולים רבים אופי ההתקפים משתנה עם הזמן, ולכן מדי פעם צריך "לשדרג את הכלב, ללמד אותו לזהות את הדפוס החדש. אלה בעיקר בני המשפחה שמזהים שהכלב כבר לא מתריע".

כלבי שירות מאולפים גם לסייע לחולים במחלות כמו אלצהיימר ופרקינסון ולסובלים מפגיעות ראש ומנכויות כמו חירשות או שיתוק. בין השאר, הכלבים מאומנים להחזיר אדם לביתו, להגיש לו חפצים מסוימים ולהיות קשובים לשפת הגוף שלו ולפקודותיו. כל כלב עובר תהליך אימון ייחודי, המותאם לצורכי המטופל. התפקידים האלה מתאימים לכלבי צאן וכלבי רועים, ולכן רוב הכלבים שמגויסים למשימה הם מגזעים כמו קולי ורועה גרמני. יש גם כלבים מגזעים אחרים, שמתאפיינים ברגישות ובאקטיביות גבוה, כמו ג'סי הפודלית. לא פשוט, ובוודאי שלא זול, לאלף כלב שירות. האילוף אורך כשנה ויש להמשיך ולעבוד עם הכלב והמטופל, כדי לזהות שינויים ודפוסים חדשים. מתוך כ-20 כלבים שנלקחים לאילוף, רק אחד משלים את מסלול האימונים. לדברי בן יוסף, מדובר בכלב שצריך להיות "בעל יכולת גבוהה מאוד, כמעט מושלם". עלות פרויקט כזה מוערכת ב-30-60 אלף שקל.

יש כלבים שמאולפים לסייע לילדים על הרצף האוטיסטי (PDD). במקרים האלה, הכלב מסייע בעיקר להורים, כדי לשפר את איכות החיים של המשפחה כולה.

נובחים לקראת ההתקף

"ילדים על הרצף האוטיסטי סובלים גם מהתקפים אפילפטיים", מוסיף ניר כרמון, מנהל הכלבייה הטיפולית בתל מונד, תלמידו של בן יוסף, שאימן עד היום כעשרה כלבים לסובלים מאפילפסיה. "במצבים אלה, זיהוי ההתקף הוא רק חלק קטן מהכישורים של הכלב. הכלב מאומן לתת סיוע מקיף לילד, שהוא בעל צרכים מיוחדים ושסובל מבעיות תקשורת, בעיות חברתיות וקושי ביצירת קשר עין".

לדברי כרמון, "כלב חווה הרבה מאוד מסרים לא חזותיים. הוא נעזר, למשל, בחוש הריח, ולכן יכול לפתח בעצמו את היכולת לזהות את הבל הפה וריחות נוספים שנודפים מגופו של המטופל לפני ההתקף. זה דבר שמתפתח אצל הכלב בזמן האימון באופן עצמי".

בין הרופאים עוד יש המפקפקים בתועלת שנובעת מהשימוש בכלבים. "הרעיון שכלב יכול להריח את הבל הפה ולהתריע על התקף מתקרב אינו אמין בעיני", אומר פרופ' אורי קרמר, מנהל השירות לאפילפסיה בילדים בבית החולים דנה במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב) ויו"ר הליגה למניעת אפילפסיה. "בבדיקות שנערכו לחולי אפילפסיה באמצעות רישום הפעילות החשמלית של המוח (EEG), איפשרו לחולים לשהות יחד עם בעלי החיים שמלווים אותם. הבדיקות נועדו לאפשר מיפוי לפני ניתוח, אבל זאת היתה הזדמנות לבחון גם את ההתרעה של הכלבים. לא ראינו שהם מגיבים להתקף מתקרב".

לדברי קרמר, "יש משמעויות רבות לכך שכלב יזהה התקף מתקרב וימנע פציעה או סיכון חיים. יש מקרים שכלבים התריעו על התקף אפילפסיה ומנעו מחולים חבלה ונזק, אבל עד כמה שהתעניינתי מדובר במקרים יוצאי דופן. אין ספק שחולה כרוני 'מרוויח' מגידול חיית מחמד שנותנת פידבק, שעצם נוכחותה בחייו מונעת לחץ. זה כשלעצמו עשוי להפחית את תדירות ההתקפים".

האם מהסיבה הזאת ההשקעה הכספית הגבוהה בכלבי שירות משתלמת? "אני מניח שאם יש מי שיכולים לממן זאת, בחלק מן המקרים הם יקבלו תמורה להשקעה", הוא אומר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ