דיאטה (לא) לכל

החוק המסדיר את העיסוק בתזונה ובדיאטה שנכנס לתוקפו, דורש תואר אקדמי והכשרה מקצועית. בעתיד יש לייסד התמחויות ספציפיות, כמו ברפואה

אדווה היימן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אדווה היימן

בסוף ינואר נכנסו לתוקפם כל סעיפיו של חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, הדן במספר מקצועות פרה-רפואיים, ביניהם ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת, פיזיותרפיה ותזונה ודיאטנות. חלקו העיקרי של החוק עוסק בתנאי הזכאות ל"תעודה במקצוע בריאות" מטעם משרד הבריאות. לגבי העוסקים בתזונה ודיאטנות, תנאים אלה כוללים תואר ראשון בתזונה, תקופת הכשרה מעשית ועמידה בבחינה של משרד הבריאות. החוק גם קובע שרק בעל תעודה ממשרד הבריאות יוכל להציג את עצמו כתזונאי או כדיאטן.

הביקוש לתזונאים גדל מאוד בשנים האחרונות, הן בשל התחלואה הרבה במחלות הקשורות לתזונה לקויה והן בגלל המודעות הציבורית הגוברת לחשיבות הטיפול התזונתי. חוק יסוד: חופש העיסוק מאפשר אמנם גם היום לכל החפץ בכך לתת ייעוץ תזונתי, אך כעת יכולים המטופלים להבחין בין בעלי המקצוע השונים בתחום: בעלי התארים תזונאי ודיאטן חייבים לעמוד בדרישות אקדמיות ומקצועיות שאחרים, כמו נטורופתים ומדריכי קבוצות הרזיה, אינם עומדים בהן בהכרח.

ועדיין יש צעדים חשובים הדרושים לקידום מקצ;ע התזונה בישראל. למשל, לפתור את בעיית ההכשרה המעשית: סטודנטים המסיימים את לימודיהם באוניברסיטה ממתינים כיום שנה וחצי-שנתיים עד שיתקבלו להכשרה מעשית, בשל המחסור במרכזי הכשרה בארץ.

את ההכשרה עוברים בוגרי האוניברסיטאות בבתי החולים, במרפאות הקהילה של קופות החולים וביחידות לבריאות הציבור. בתקופה זו הם אינם יכולים לעבוד כתזונאים או דיאטנים וצריכים להתפרנס מעבודות אחרות. התוצאה היא, שסטודנט המתחיל היום את לימודיו יוכל להתחיל להתפרנס מן המקצוע רק בעוד חמש שנים.

חוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות קובע שיש לפעול לבניית מסלולי התמחות לתזונאים ולדיאטנים. תעודת ההסמכה מקנה כיום למחזיק בה את האפשרות לייעץ בכל תחומי התזונה והדיאטנות, אך מכיוון שהתחום נוגע כמעט בכל תחומי הבריאות, דרושה מומחיות פרטנית, בדומה לנהוג ברפואה.

כפי שבארצות הברית התזונאים והדיאטנים מתמחים בתחומים שונים, כך גם יש לייסד בארץ מסלולי התמחות בתזונת ילדים, תזונה גריאטרית, תזונה עבור חולי סוכרת, חולי סרטן וחולים במחלות כליה.

הכותבת היא תזונאית ומנכ"לית "עתיד" עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ