זעם במע' הבריאות על סגירת תיקי הרופאים שערכו ניסויים בבני אדם

פרשת הניסויים הקליניים בבתי החולים קפלן והרצפלד

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

זעם במערכת הבריאות על החלטת הפרקליטות לסגור את התיקים הפליליים בפרשת הניסויים הקליניים בבתי החולים קפלן והרצפלד. פרקליטת מחוז מרכז רחל שיבר הודיעה בשבוע שעבר על החלטת הפרקליטות לסגור את התיק הפלילי כנגד שישה רופאים שנאשמו בעריכת ניסויים בבני אדם בשנים 2001-2004.

שיבר הבהירה כי "חקירת המשטרה העלתה חומר ראיות רחב שהצביע על מעשים חמורים", אולם לטענתה, בעקבות קשיים עליהם הצביעו פרקליטי הרופאים, "קיימת מחלוקת באשר להתנהלות הרפואית והשלכותיה, והגענו למסקנה שאין מקום לנקיטת הליך פלילי". התיקים הועברו למשרד הבריאות בהמלצת הפרקליטות להעמדת השישה לדין משמעתי.

במערכת הבריאות זועמים על ההחלטה, ומשפחות הנפגעים אף שוקלות להגיש עתירה כנגדה. לדברי פרופ' ז'ק מישל, שעמד בראש ועדת הבקרה החסויה שבדקה את הנושא במשרד הבריאות וראש ועדת הלסינקי לאישור ניסויים קליניים בבית חולים הדסה, "אין לי ספק שנעשו בפרשה עבירות אתיות קשות". מישל הוסיף ואמר כי החלטת הפרקליטות "נעשתה מפחד שלא תתקבל הרשעה בבית המשפט, וצר לי שהנושא לא הגיע לדיון בבית משפט".

פרשת הניסויים בקפלן והרצפלד נחשפה בכתבות ב"הארץ" ו"עובדה". בדו"ח מבקר המדינה משנת 2005 תוארו פרשות חמורות של ניסויים שבוצעו בקפלן, שבהם גויסו למחקרים מבוגרים שסבלו מליקויים קוגניטיביים, מבלי שהבינו את מטרת הניסוי, ומבלי לפנות בבקשת הסכמה לאפוטרופוסים, כשחלקם הוחתמו על הסכמה בטביעת אצבע.

בעקבות הממצאים הוקמה במשרד הבריאות ועדה חסויה בראשות מישל ובהשתתפות פרופ' ז'ק ברנהיים - נפרולוג בכיר בשירותי בריאות כללית ועו"ד איל חקו ממשרד הבריאות. בקיץ 2006 הגישה הוועדה דו"ח חמור להנהלת משרד הבריאות, ובמקביל הגיש המשרד תלונה במשטרה. בחקירת המשטרה נבדקו חשדות פליליים כנגד 21 רופאים, ובאותו החודש נעצרו בכירים לחקירה. עם זאת, רק כעבור שלוש שנים, באוגוסט 2009, הוכנה טיוטת כתב אישום כנגד ששת הרופאים.

הבכיר מבין השישה, ד"ר שמואל לוי, כיהן כסגן מנהל בתי החולים קפלן והרצפלד והיה האחראי על הרצפלד בעת ביצוע הניסויים. בעקבות הדו"ח החמור נאלץ לוי לעזוב את תפקידו, ומאז חדל לעסוק ברפואה. פרקליטותיו, נוית נגב וגל הררי גולדמן, מסרו כי "אנו שמחות על ההחלטה האמיצה של הפרקליטות".

בכירים במשרד הבריאות תקפו אתמול את ההחלטה שכונתה בפיהם "שערורייתית ומזעזעת". בין השאר נמתחה ביקורת גם על משרד הבריאות שבחר בזמנו לחקור את הפרשה בוועדה חסויה, באופן שלא איפשר בהמשך את העברת ממצאיה למשטרה.

במשרד הבריאות התקבלה המלצת הפרקליטות, ואתמול נמסר על כוונה לפתוח בהליכים משמעתיים כנגד ששת הרופאים או חלקם. אם תוגש קובלנה משמעתית, תוקם ועדה נוספת במשרד הרשאית לזמן עדים ולאסוף חומר, וזו תעביר המלצתה לממונה על המשמעת במשרד הבריאות השופט בדימוס ורדי זיילר. בסמכות המשרד לנקוט צעדים משמעתיים החל מנזיפה ועד לשלילת רישיון.

ממשרד הבריאות נמסר כי "בהתאם להמלצת הפרקליטות ולאחר העמקה בחומר המשפטי המצורף, יגיש משרד הבריאות קובלנות משמעתיות כנגד רופאים המעורבים בהפרת החוק בניסויים בבני אדם שהתרחשו בבתי החולים הרצפלד וקפלן. משרד הבריאות רואה בחומרה כל הפרה של חוק ניסויים בבני אדם".

מהפרקליטות נמסר כי "בעקבות החומרים והטענות שהועלו בהליכי השימוע בוצעו השלמות חקירה שבחנו את חוות דעת מומחי ההגנה, בין היתר באמצעות בדיקת תיקים רפואיים נוספים ופנייה חוזרת למומחי התביעה. תוצאת הבדיקה היתה כי קיימת מחלוקת מומחים אמיתית בעולם הרפואה בנוגע לשאלות רפואיות מרכזיות שעמדו בבסיס טיוטת כתב האישום, ואין בהן הכרעה ברורה ו/או דעה נוהגת חד-משמעית. היעדר הכרעה ברורה שמט את הקרקע תחת אפשרות הגשת כתב האישום. לפיכך, בסיומה של עבודה מאומצת, הוצגו המסקנות בפני צוות החקירה והוחלט על ידי פרקליטת המחוז, ובתיאום עם פרקליט המדינה והמשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים, על סגירת התיק. הפרקליטות רשאית להגיש כתב אישום רק כשהיא בטוחה שיש יסוד סביר להרשעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ