בת 11 מהמרכז שחלתה בשפעת החזירים לקתה בתסמונת "אליס בארץ הפלאות"

הילדה סבלה מהזיות שחלפו עם המחלה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

ילדה בת 11 ממרכז הארץ, שאובחנה כחולה בשפעת החזירים, פיתחה במקביל תסמונת מיוחדת המכונה בעגה הרפואית "תסמונת אליס בארץ הפלאות" (- (AIWS כך לפי דו"ח שחיברו באחרונה חוקרים מהמרכז הרפואי שיבא בתל השומר.

התסמונת, הקרויה על שם ספרו של הסופר הבריטי לואיס קרול "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות" (1865), תוארה לראשונה בספרות הרפואית בשנת 1955 על ידי הפסיכיאטר הבריטי ג'ון טוד. היא מתבטאת בהזיות בחושים השונים הדומים לאלה שחווה הילדה אליס בספרה.

המטופלת הנוכחית הגיעה לטיפול בשיבא עם חום קל ודופק מואץ. לדברי פרופ' אריה אוגרטן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים "ספרא" לילדים שבשיבא, "היא אובחנה עם שפעת החזירים, ובמקביל הציגה סימנים להפרעה בחושים. היא סיפרה כי הוריה מדברים אליה באטיות רבה וזזים באטיות מולה, וסיפרה כי היא צופה בתמונה שאיננה קיימת במציאות, כשזו מוקטנת מאוד ולפתע לחלופין גדולה ביותר".

הילדה נבדקה רפואית, אך שוחררה לביתה באותו היום, וטופלה בתרופה מסוג "אוסלטמיביר" (טמיפלו) נגד שפעת החזירים. במעקב של רופאי בית החולים התברר כי התסמונת חלפה כעבור יומיים, יחד עם תסמיני המחלה. הילדה נמצאת במעקב, אולם מאחר שהתסמינים חלפו, אין כוונה לעשות לה בדיקות.

התסמונת נרשמת בעיקר בקרב ילדים שנדבקו בנגיף מחולל מחלת הנשיקה. במאמר שפרסמו ב-1999 חוקרים מבית החולים "אסף הרופא" בכתב עת רפואי לנוירולוגית ילדים, דווח על חמישה ילדים בגילים 10-13 שטופלו בעיוותי ראייה המכונים בשפה הרפואית "מטמורפופסיה" (metamorphopsia), אשר יוחסו לתסמונת "אליס בארץ הפלאות". הם התבטאו בתפישה של עצמים בעולם הממשי או המדומיין, כשהם מוקטנים או מוגדלים.

במאמר דווח כי הילדים סבלו מ-6 עד 23 התקפים של התסמונת מדי יום, כל התקף למשך 5 עד 20 דקות, על פני שלושה שבועות עד חודש, עד שחלפו. בספרות הרפואית נקשרה התסמונת גם למצבים נוירולוגיים נוספים, בעיקר בגיל הילדות, לרבות אפילפסיה, צריכת סמים - ואף סמים קלים כמו מריחואנה - סכיזופרניה וכאבי ראש מסוג מיגרנה.

התיאור הנוכחי הוא הראשון בעולם המקשר בין התסמונת לבין שפעת החזירים, שמקורה בנגיף השפעת מסוג H1N1, שאותר לראשונה באפריל 2009 במקסיקו. הצוות משיבא, שביצע בדיקות דם לילדה, מצא כי היא אינה נשאית של נגיף "אפשטיין באר" (EBV), מחולל מחלת הנשיקה.

בעולם כבר הופיעו באחרונה כמה דיווחים על הקשר בין שפעת החזירים לסיבוכים נוירולוגיים. חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת יוטה דיווחו בחודש ספטמבר בכתב העת "Annals of Neurology" על סיכון מוגבר לפרכוסים בקרב ילדים שאושפזו עם שפעת החזירים. בחודש שעבר דיווחו גם חוקרים מבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים על סיבוכים נוירולוגיים בקרב שישה ילדים שנדבקו בנגיף, אולם ללא הזיות חושיות.

לדברי אוגרטן, "איננו מבינים כיצד מתפתחת התסמונת הנוכחית, אך להערכתנו, התרמוסטט המווסת את חושי הגוף מופרע, ומוביל את המטופל לתפוש את העולם באופן שונה באמצעות החושים או חלקם. מדובר בתופעה חולפת".

"מאחר וילד ללא שפעת חזירים שמפתח מצב מסוג זה נאלץ לעבור בדיקות אבחוניות רבות כדי לברר אפשרות לגידולים מוחיים, וחלק מהבדיקות אף כוללות קרינה, במקרה של שפעת חזירים מומלץ להמתין מספר ימים לפני בדיקה מעמיקה, כי ההזיות עשויות לבטא תסמונת חולפת", הוסיף.

נגיף שפעת החזירים ממשיך את פעילותו גם בחורף הנוכחי. בישראל מדובר בזן השפעת השני בשכיחותו בחורף זה, שבודד ב-38.5% מהדגימות החיוביות לשפעת שנבדקו במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות בתל השומר, ונקשר עד כה לשלושה מקרי תמותה. הנגיף מוסיף להיות זן השפעת הדומיננטי ב-17 מדינות באירופה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ