דו"ח: 1,500 מקרי תמותה בישראל מדי שנה מחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה

לפי דו"ח של משרד הבריאות, "היעדר תשתיות מניעת הזיהומים בבתי החולים בארץ מקשה על ההתמודדות עם גורם מוות חשוב זה"

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

דו"ח חדש של משרד הבריאות, המסכם את נתוני 2010 שרוכזו ביחידה הארצית למניעת זיהומים במוסדות רפואיים, מגלה כי בשנה החולפת אובחנו 3,700 מאושפזים בישראל שפיתחו זיהומים בדם בעקבות הידבקות בחיידקים עמידים לתרופות אנטיביוטיות. מתוכם, 1,500 מאושפזים שנדבקו מזיהומים מתו לאחר מכן בבתי החולים, שיעור גבוה של 40% תמותה.

תצלום אילוסטרציה: ניר כפרי

לפי הכתוב בדו"ח, "תנאי מערכת הבריאות בארץ ותשתיות מניעת הזיהומים בבתי החולים ובמוסדות מקשות על ההתמודדות עם גורם מוות חשוב זה". החיידק היחיד העמיד לאנטיביוטיקה בו נצפתה ירידה משמעותית של כ-20% לעומת שנת 2009 הוא חיידק הקלבסיאלה, שההתמודדות עמו מנוהלת על ידי היחידה ברמה ארצית מאז התפרצות שדווחה לפני שלוש שנים.

קריאה להקמת יחידות ייעודיות למניעת זיהומים

במשרד הבריאות קוראים להקמת יחידות ייעודיות למניעת זיהומים בכלל המוסדות הרפואיים במדינה, בהתאם לסטנדרטים בינלאומיים. בחלק מבתי החולים בארץ כבר הוקמו יחידות שכאלה בעשור האחרון.

מאמר שהתפרסם בחודש פברואר בכתב העת Clinical infectious Diseases של האיגוד האמריקאי למחלות זיהומיות, תוארה בלימת התפרצות חיידק הקלבסיאלה בישראל, התפרצות שבשיאה, בתחילת 2007, אובחנו מדי חודש 185 מאושפזים בבתי החולים במדינה שנדבקו בחיידק. כעבור שנה של פעילות, צומצמה ב-75% ההידבקות בחיידק.

בין צעדי הבלימה בהם נוקטים בתי החולים למניעת התפשטות זיהומים עמידים לאנטיביוטיקה, נכלל נוהל לבידוד מאושפזים המאובחנים כנשאי חיידקים עמידים, או אשפוזם יחד בחדרים נפרדים במחלקות, בעיקר במחלקות הפנימיות. כמו כן, לפי נוהל שהופץ ביולי 2007, הוחלט להגביל את סוגי המזונות המותרים להכנסה במחלקות על ידי המבקרים ועל דרישה לרחצת ידיים על ידי מבקרים לפני כניסה לחדרים בהם מאושפזים חולים שנדבקו בחיידקים עמידים לאנטיביוטיקה.

מאוקטובר 2010 דווח על שני חולים ישראלים שאובחנו כנשאי החיידק הקטלני המכונה "סופר באג" העמיד לכל סוגי האנטיביוטיקה, שעבר מהודו למדינות המערב בשנה האחרונה. המדובר בחיידק מעיים עמיד הנושא אנזים המכונה 'ניו דלהי מטלו בטא לקטמז 1' (New Delhi Metallo-beta-lactamase 1, ובקיצור NDM-1), העמיד לכל סוגי האנטיביוטיקה, ומאפשר טיפול תומך בלבד. עד כה, טרם דווח על מקרי תמותה בארץ לאחר הדבקות בחיידק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ