בריאות | הבטן מתהפכת לצעירים

העלייה בשיעורי הצעירים המאובחנים כחולי סרטן המעי הגס במדינות מערביות מעוררת תהיות. חוקרים ישראלים מצאו כי המחלה המתפתחת עד גיל 50 שונה מזו האופיינית לחולים מבוגרים יותר. האם בעקבות הממצאים ישתנה הטיפול בצעירים?

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

בשנה שעברה אובחן ג', תושב מרכז הארץ, כחולה בסרטן המעי הגס. ג', בן 32 בלבד, סבל כחודשיים מדימום רקטלי שהלך והחמיר. תחילה סברו כי הסיבה לדימום היא טחורים, אבל בהדרגה הוא החל להתלונן גם על תחושת אי נוחות, כאבי בטן, חוסר תיאבון וירידה במשקל.

ג' הופנה לבדיקת קולונוסקופיה ובה עלה החשד כי פיתח סרטן, שאף החל לשלוח גרורות. לאחר כמה ימי חרדה התברר כי הגידול לא התפשט. הוא עבר ניתוח לכריתת הגידול בבית החולים בילינסון, ובהמשך טופל בכימותרפיה ובהקרנות, כדי למנוע את הישנות הגידול. לאחרונה סיים את מחזור הטיפולים ונותר במעקב. בשלב זה אין עדות לחזרה של המחלה.

בשנים האחרונות מורגשת במדינות המערב עלייה במספר הצעירים המאובחנים כחולי סרטן המעי הגס. בדיקות סקר לאיתור מוקדם של סרטן המעי הגס מומלצות לבני 50 ומעלה, ולמשתייכים לקבוצת סיכון מומלץ להיבדק באורח סדיר מגיל 40. עם זאת, בגופם של יותר ויותר חולים בשנות ה-20 וה-30 לחייהם מאובחנים גידולים סרטניים במערכת העיכול.

באוגוסט 2010 דיווחו חוקרים אמריקאים בכתב העת "Cancer", כי נתונים ממאגר רישום חולי הסרטן בארצות הברית, המתייחסים לשנים 1973-2005 מצביעים על עלייה בתחלואה בסרטן הרקטום בקרב צעירים מתחת לגיל 40. שנה קודם לכן, ביוני 2009, דיווחו מדענים מהחברה האמריקאית לחקר הסרטן על עלייה בשיעור התחלואה בסרטן המעי הגס וסרטן הרקטום בקרב בני 20-50.

לפי הנתונים, המבוססים על 13 מאגרים מהשנים 1992-2005, בקרב הגברים עלתה התחלואה במחלות אלה ב-1.5% ובקרב נשים ב-1.6%. נתונים שנאספו בישראל בשנים 2000-2007, מצביעים על יציבות בתחלואה בקרב בני ה-50 ומטה באוכלוסייה היהודית. לפי הנתונים, שיעור החולים החדשים בשנת 2000 עמד על 3.87 חולים חדשים ל-100 אלף צעירים, לעומת 3.9 חולים חדשים ל-100 אלף צעירים בשנת 2007.

חוקרים ממרכז הסרטן על שם דוידוף בבית החולים בילינסון מצאו לאחרונה, כי גידול סרטני במעי הגס המתפתח אצל אנשים בגיל 50 ומטה, שונה מגידול המתפתח בקרב חולים מבוגרים. במחקר שפירסמו בנובמבר 2010 בכתב העת "World Journal of Surgery", הם מתארים השוואה בין גידולים סרטניים שאובחנו בגופם של 203 חולים בגיל 24-50 לגידולים שנמצאו אצל 203 חולים מבוגרים יותר.

בקרב החולים הצעירים הנשים היו רוב (65%), לעומת קבוצת החולים המבוגרים בה הן היו במיעוט (46%). התמהיל האתני של אוכלוסיית החולים הצעירים היה שונה מזה של המבוגרים: אשכנזים היו 45% מהחולים הצעירים ו-63% מהמבוגרים ואילו ערבים היוו 14% מהחולים הצעירים ו-1% בלבד מהמבוגרים. אצל חולים צעירים, גידולים התפתחו בעיקר בצד שמאל של המעי וכן אובחנו אצלם פחות פוליפים.

"הממצא הזה יכול להעיד על כך שאצל צעירים הסרטן מתפתח ממקור אחר, בעוד שבגיל מבוגר הוא בדרך כלל מתפתח מפוליפים", מסביר ד"ר ברוך ברנר, מנהל היחידה לאונקולוגיה של מערכת העיכול בבילינסון. "ייתכן שזה מלמד שכאשר המחלה מתפתחת אצל צעירים הביולוגיה שלה שונה באופן שעדיין לא פוענח. אי אפשר להסביר את כל המקרים בשינויים גנטיים. ייתכן שחלק מהתחלואה בקרב צעירים קשורה באורחות חיים, לרבות הרגלי תזונה ופעילות גופנית וחשיפה למזהמים".

חדות אבחנה

לפי ממצא נוסף העולה מהמחקר, בקרב צעירים המחלה מאובחנת בשלבים מתקדמים יותר: אצל 85% מהחולים הצעירים זוהה הגידול הסרטני לאחר שכבר עבר את שלב ההתפתחות הראשון, שבו סיכויי ההחלמה הם הגבוהים ביותר. בקרב בני ה-50 ומעלה, אצל 61% זוהה הגידול בשלב זה. הממצא הזה מחזק נתונים שעליהם דיווחו בחודש דצמבר חוקרים ממשרד הבריאות ומבית החולים איכילוב.

מניתוח של מגמות תחלואה בישראל בשנים 1980-2008 עלה, כי הסיכוי לאבחון סרטן שכבר שלח גרורות בקרב חולים בני 50 ופחות, גבוה ב-50% מאשר בקרב חולים מבוגרים יותר. בפברואר 2007 התריעו חוקרים ממרכז שניידר לרפואת ילדים, כי גם בקבוצת אוכלוסייה זאת יש חולים בסרטן המעי הגס.

במערב שכיחות המחלה בקרב ילדים היא 0.3-1.5 חולים למיליון תושבים. בישראל שכיחות סרטן המעי הגס בקרב ילדים היא 0.2 למיליון תושבים. בכל שנה מאובחנים כ-3,100 ישראלים - בכל הגילאים - כחולי סרטן המעי הגס. בשנים האחרונות עולים שיעורי האבחון של סרטן המעי הגס בקרב מבוגרים, בעקבות בדיקות סקר שגרתיות. לבני 50 ומעלה מומלץ לעבור מדי שנה בדיקה לאיתור דם סמוי בצואה - שבאמצעותה מאובחנת המחלה.

לפי נתונים שהוצגו לרגל חודש המודעות לסרטן המעי הגס, שמציינת האגודה למלחמה בסרטן, רק 36% מבני ה-50 ומעלה מבצעים כיום בדיקות לאיתור מוקדם, אך זוהי עלייה של 10% ביחס לשנה שעברה.

בקרב צעירים, אבחון המחלה נסמך לרוב על כישוריו של הרופא. "בין הסימנים המעוררים חשד לסרטן המעי הגס אפשר למנות שינויים ביציאות, חולשה ואנמיה, דם בצואה, כאבי בטן וירידה בתיאבון או במשקל, שנמשכת מעבר לימים ספורים", אומר ברנר. אם רופא מתרשם שמטופל שלו סובל מתופעות אלה, הוא מפנה אותו לקולונוסקופיה, בדיקה שבה אפשר לאבחן גידולים סרטניים במעי הגס בשלבים מוקדמים. לדברי ברנר, "אין הבדל בין הטיפול שניתן לצעירים לטיפול שמקבלים מבוגרים. גם אלה וגם אלה עוברים ניתוח להוצאת הגידול.

אם יש חשד שהסרטן פגע גם בבלוטות הלימפה, נשקלים טיפול כימותרפי וטיפול בהקרנות. אם מתגלות גרורות באיברים מרוחקים מהמעי, החולה מקבל טיפול כימי בשילוב עם תרופות ביולוגיות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ