שביתת הרופאים תימשך היום; קופות החולים יפעלו

הרופאים והאוצר ייפגשו שוב מחר כדי למנוע את חידוש השביתה בהמשך. נתניהו ביקש לבחון הפעלת שירותי רפואה פרטית כמתווה אפשרי לפתרון המשבר

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

שביתת האזהרה של הרופאים נכנסת ליומה השני. ההסתדרות הרפואית תמשיך מהבוקר בהשבתת פעילות הרופאים בבתי החולים הציבוריים בישראל, במסגרת צעדי המחאה שעליהם הכריזו בעקבות כישלון המשא ומתן עם האוצר המתנהל זה שמונה חודשים וחצי.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התערב אתמול בשביתה וביקש לבחון מתווה לפתרון המשבר באמצעות הכנסת שירותי רפואה פרטיים (שר"פ) לבתי החולים הממשלתיים ואלה שבעלות קופת חולים כללית. שירותים אלה אסורים כיום בהתאם לפסיקת בג"ץ מ-2009 והחלטת היועץ המשפטי לממשלה, והם מבוצעים רק בבתי החולים שבבעלות עמותות - הדסה, שערי צדק, ביקור חולים ולניאדו.

בקרבתו של נתניהו הבהירו כי "השר"פ הוא סוגיה מורכבת שיש לבחון אותה, אולם נתניהו לא קיבל בינתיים החלטה עקרונית בנושא". יצוין כי החזרת השר"פ לבתי החולים הציבוריים, בין אם בחקיקה או בדרך אחרת, תחייב בדיקה משפטית מדוקדקת לאור עמדת בג"ץ בעניין, שדחה ב-2009 עתירות שביקשו לאשר את הפעלתו.

השופטת דבורה ברלינר קבעה אז בהרכב של שלושה שופטים: "לכל החולים דין אחד, והם זכאים ליחס שווויני. את המשאב הלאומי הגלום הן במתקני בית החולים והן בכוח האדם המאייש אותם - יש לחלק כך שכולם ייהנו ממנו באופן שווה". האגודה לזכויות האזרח פירסמה בימים האחרונים נייר עמדה המתנגד להחזרת השר"פ, וטענה כי הדבר מהווה "שימוש במשאב ציבורי לטובת חלק מהציבור ואפליה בוטה".

עד כה התנגד משרד האוצר להפעלת שר"פ בבתי החולים הממשלתיים והציבוריים, בטענה כי המהלך יוביל להגדלת ההוצאה הפרטית לבריאות. הרופאים השובתים, מצדם, לא קיבלו עד כה כל הצעה מנתניהו או מהאוצר באשר לאפשרות להכניס שר"פ לבתי החולים.

במסגרת המשא ומתן העלו הרופאים דרישה להפעלת שירותי בריאות נוספים בבתי החולים הציבוריים, באופן שיאפשר למבוטחים בתוכניות הביטוח המשלים של קופות החולים לבצע בחירת רופא גם בבתי חולים ציבוריים בשעות אחר הצהריים, ולא רק בבתי חולים פרטיים, כפי שכוללות ההטבות הנוכחיות לבחירת רופא בביטוחים המשלימים. לטענת הרופאים, הרחבת האפשרות לבחירת רופא גם לבתי החולים הציבוריים תאפשר להשאיר בהם רופאים בכירים גם מעבר לשעות העבודה, מבלי שיזדקקו לעזוב לקליניקה פרטית אחר הצהריים.

לדברי ד"ר נמרוד רחמימוב, סגן יו"ר ההסתדרות הרפואית, "רובד הביטוחים המשלימים מפנה כיום 2.5 מיליארד שקלים בשנה לקופות החולים, המוצאים ברובם לבחירת מנתח או לקבלת חוות דעת נוספת. את הכספים האלה ניתן לנצל כיום אך ורק ברפואה הפרטית ולא בציבורית - מה שמאפשר לבתי החולים הפרטיים לגלח את שכבת השמנת ולהשאיר את הרפואה הציבורית עם טיפולים שעליהם יש פחות רווח. אנ רוצים להחזיר את הביטוח הציבורי לרפואה הציבורית: בית החולים הפריפרי יוכל להיות אטרקטיבי יותר לחולים, לרופאים ולהכניס כספים".

במטה ההסתדרות הרפואית הבהירו אתמול כי "בכל מקרה, המאבק הנוכחי הוא על תוספות שכר, תגבור לרופאים בפריפריה ולמקצועות במצוקה, ובראש ובראשונה עדכון התקינה בבתי החולים שלא עודכנה מאז שנות השבעים. מתן האפשרות לשירותי רפואה פרטיים לא תוכל למצות את כל דרישות הרופאים במשא ומתן".

השביתה תימשך היום

במסגרת השביתה, נדחים ניתוחים לא דחופים ולא מבוצעת פעילות רופאים במרפאות החוץ. מחלקות בתי החולים פועלות במתכונת שבת, ולפי הוראת ההסתדרות הרפואית מגיעים לעבודה רק רופאים תורנים וכוננים. שביתת רופאי קופות החולים כללית ולאומית הסתיימה אתמול, והבוקר ישובו מרפאות הקופות לפעול במתכונת רגילה.

נציגי ההסתדרות הרפואית והאוצר נפגשו אתמול בירושלים בניסיון לפתור את המשבר, אך בדיונים לא הושגה התקדמות ושני הצדדים עדיין מתבצרים בעמדותיהם. מחר ובשבוע הבא צפויות להתקיים פגישות נוספות בין הצדדים, ובמקביל ידונו בהסתדרות הרפואית בהמשך צעדי המאבק. באוצר קראו לרופאים ללכת למסלול של בוררות, כפי שהוחלט לאחר שביתת הרופאים הקודמת בשנת 2000 שארכה ארבעה חודשים וחצי (על שביתות רופאים קודמות - ראו כתבה בעמוד 3).

אתמול החלה שביתת האזהרה של הרופאים. בעקבות הודעות מקדימות לציבור דווח על בתי חולים ריקים ממטופלים, ורוב הרופאים השובתים שהו בביתם ולא הגיעו לעבודה. אתמול הקיפה השביתה גם את רופאי קופות החולים כללית ולאומית, המבטחות יחד 61.5% מהאוכלוסייה, ודווח כי גם סניפי הקופות היו ריקים ממטופלים שהעדיפו ברובם להישאר בבתיהם. קופות החולים הפעילו בכל מחוז כמה מרפאות תורניות, ולא דווח על עומס בפניות לחדרי המיון.

ועדות החריגים המקומיות שהוקמו בכל בית חולים אישרו אתמול לבצע ניתוחים דחופים בלבד. לוועדת החריגים הארצית של ההסתדרות הרפואית בראשות פרופ' עזריאל פרל, מנהל חטיבת ההרדמה במרכז הרפואי שיבא, הגיעו עשרות פניות מרופאי ועדות החריגים המקומיות לגבי טיפולים וניתוחים שנדחו בעקבות השביתה.

לדברי פרל, "זו התמודדות לא פשוטה. הקו שמנחה אותנו הוא שלא ייגרם לאף חולה נזק בלתי הפיך, ומצד שני עלינו לבדוק כל מקרה לגופו, אם יש הצדקה לבצע את הניתוח, כשמבחינתנו מתכונת העבודה בשביתה היא כמו ביום שבת".

בהמשך היום הועלו טענות על ניתוחים מסוימים שלא אושרו בבתי חולים מסוימים, אך בוצעו כניתוחים דחופים בבתי חולים אחרים. לדברי פרל, "פונים אלינו רופאים מצפוניים שיש להם רגשות למטופלים, ומרגישים שלחולים ייעשה עוול אם הם לא ינותחו, אך מטרתנו להתוות מדיניות ברורה הכוללת עקרונות אחידים בכל בתי החולים בארץ".

במטה המאבק של ההסתדרות הרפואית פיקחו אתמול על השביתה, שהוגדרה ביומה הראשון על ידי בכיר בארגון: "שקטה ושלווה". במטה המאבק כבר נערכים להחרפת מאבקם של הרופאים אם המשא ומתן עם האוצר ייקלע שוב למבוי סתום, ובין היתר מתוכננות הפגנות מחאה, וכבר הודפס סטיקר מחאה הנושא את הכיתוב "להציל את הרפואה הציבורית בישראל".

הרופאים קיבלו אתמול רוח גבית לשביתה מהסטודנטים לרפואה והמתמחים. התאחדות הסטודנטים הארצית לרפואה פרסמה מכתב תמיכה ברופאים, ואף הציעה להצטרף בהמשך למחאה אם תימשך. במכתב התמיכה כתבו נציגי הסטודנטים לרפואה כי "אנו מביעים דאגה עמוקה ממצבה העגום של מערכת הבריאות בישראל ותומכים במאבק הרופאים. אנו נכונים לקחת בו חלק פעיל ומשמעותי, משום שאנו יודעים כי מאבקם הוא מאבקנו, וכי תיקון העוול המתמשך, בסופו של דבר, יהיה לטובת הציבור כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ