האיבופרופן ושברו

על רקע הדרמה סביב משככי הכאבים מקבוצת האיבופרופן, חוקרים ישראלים מדווחים כי מתן התרופה לילדים באמצעות פתילות מפחית ב-50% את כמות החומר הפעיל הנספגת בדם

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

בתחילת השבוע שעבר יצאה שירלי מרדר מסכנת חיים. מרדר, תושבת רמת גן בת 27, לא תזדקק להשתלת כבד, כפי שדיווחו רופאי בית החולים בילינסון. מרדר אושפזה ב-22 במארס עם הפרעות קשות בתפקודי הכבד, לדברי אביה לאחר שנטלה כדורי נורופן במשך חמישה ימים לפחות מדי ארבע שעות. היא בלעה את התרופה לשיכוך כאבים, בעקבות עקירת שן בינה.

הרופאים שללו את האפשרות שמרדר סובלת מזיהום או שהסיבה לכשל בתפקוד הכבד היא מחלה מטבולית או אוטו-אימונית. להערכתם, להידרדרות במצבה גרמה נטילת משכך הכאבים הפופולרי, המכיל את החומר הפעיל איבופרופן. היא היתה מחוסרת הכרה כמה ימים, אבל הצליחה להתגבר על כשל הכבד בעזרת טיפול לניקוי הדם, שניתן לה כהכנה להשתלת כבד.

אירועים של הפרעות בתפקודי הכבד בעקבות טיפול ממושך במשככי כאבים נחשבים חריגים. ב-2006 דיווחו חוקרים בריטים, בכתב העת "Critical Care", על מטופלת בת 26 שמתה לאחר שנטלה איבופרופן במינון גבוה. במאמר ממאי 2005 תוארו 132 דיווחים על אירועים של הרעלה בעקבות צריכה של משככי כאבים מהקבוצה שאיבופרופן משתייך אליה, המכונה NSAIDs - תרופות אנטי-דלקתיות שאינן סטרואידיות - לרבות מקרה מוות אחד. בישראל לא ידוע על מקרים דומים.

במחקר שנערך באחרונה בפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן-גוריון בנגב, הושוו השיטות האפשריות למתן תרופות המכילות איבופרופן. התברר כי מתן רקטלי, באמצעות פתילות ("נרות"), מפחית ב-50% את כמות החומר הפעיל הנספג בדם, באופן העשוי לצמצם את יעילות התרופה.

המחקר בדק את רמת הספיגה של האיבופרופן בדמם של עשרה מתנדבים בריאים בגיל 20 עד 37. המתנדבים קיבלו את התרופה בצורה רקטלית, בפתילות, או בסירופ דרך הפה. אלה שתי הדרכים שבהן ניתנת התרופה לילדים. דגימות דם נלקחו מהנבדקים לפני מתן התרופה, ובמשך 12 שעות לאחר צריכתה.

החוקרים גילו כי לאחר מתן רקטלי, ריכוז השיא של התרופה הגיע ל-20 מיליגרם למיליליטר דם - שיעור נמוך ב-50% מריכוז השיא של התרופה אם נבלעה כסירופ. כשהחומר ניטל באמצעות פתילות, הזמן שחלף עד שהוא הגיע לשיא הריכוז בדם היה ממושך יותר מאשר לאחר שהתרופה נבלעה בסירופ. את המחקר ערכה רולנדה אהרון-וילנצ'יק, במסגרת לימודיה לתואר מוסמך במדעי הרפואה, בהנחיית פרופ' צבי בן צבי מהמחלקה לפרמקולוגיה קלינית ופרופ' מתי ברקוביץ', יו"ר איגוד רופאי הילדים ומנהל המרכז לייעוץ תרופתי בבית החולים אסף הרופא.

החוקרים מבהירים כי למרות ההבדלים בספיגת האיבופרופן בשתי השיטות, גם מתן התרופה בפתילות מאפשר להשיג ריכוז הנחשב יעיל כעבור 45 דקות ועד ארבע שעות לאחר נטילת התרופה. החוקרים מדגישים כי למרות הממצאים, "פתילות איבופרופן יכולות לתרום רבות לטיפול הולם בחום וכאב בילדים", בייחוד במקרים שבהם נטילה דרך הפה אינה אפשרית - למשל לאחר ניתוח או בעת אשפוז ביחידה לטיפול נמרץ.

מחברת רקיט בנקיזר, המשווקת את נורופן בישראל, נמסר: "לחברה אין מידע נוסף על האירוע של שירלי מרדר, מעבר למה שפורסם בתקשורת. מדובר בסיבוך נדיר שלא ניתן לצפייה מראש. החומר הפעיל איבופרופן נבחן באין-ספור ניסויים קליניים מאז שפותח ב-1969, ונמצא יעיל ובטוח לשימוש על ידי רשויות הבריאות ברחבי העולם".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ