הריון לא מובטח

* נשים המבקשות להקפיא ביציות ולדחות הריון לגיל מאוחר עלולות לפתח תחושה מוטעית של ביטחון בהצלחת השיטה, אבל הניסיון בתחום מוגבל

פרופ' אבי בן-הרוש
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
פרופ' אבי בן-הרוש

בתקנות בריאות העם (הפריה חוץ-גופית), התשמ"ז-1987, נקבע כי אפשר להוציא ביצית מגופה של אשה רק לצורך הפריה חוץ-גופית והשתלה לאחר ההפריה. הקפאה של ביציות או של ביציות מופרות לשימוש עתידי נאסרה. רק בטיפולים שבהם נותרו ביציות מופרות עודפות, שלא הוחזרו לרחם, הן הוקפאו לשימוש עתידי. עם זאת, בשנים האחרונות רווחת הפרקטיקה של הקפאת ביציות וביציות מופרות כשיטה לשימור הפוריות של אשה הלוקה בבעיה רפואית המאיימת על פוריותה, כמו מחלת סרטן.

שיטות ההקפאה של ביציות מופרות (עוברים) מוכרות זה שנים והצלחתן מוכחת. לעומתן, רק בשנים האחרונות חלה התקדמות ביכולת להקפיא ביציות שאינן מופרות. יכולת זאת מבוססת על טכניקות מתקדמות, ובהן שיטת הוויטריפיקציה (בעברית: זיגוג). לפי דיווחים של מרכזי מחקר מובילים בעולם, שיעורי ההישרדות של ביציות המוקפאות בשיטות אלה הם 80%-90%. שיעורי ההפריה וההריון המושגים בשימוש בביציות אלה גבוהים והם דומים לאלה שמושגים בהפריה חוץ-גופית בביציות טריות. בישראל לא פורסמו עדיין דיווחים דומים, מכיוון שכאן הניסיון בהקפאת ביציות לא מופרות מוגבל.

במאמר שפורסם בשנת 2009 דיווחו חוקרים ממרכז רפואי באטלנטה שבארצות הברית על טיפול ב-30 נשים צעירות (הגיל הממוצע של המשתתפות בניסוי היה 26). מגופן של המשתתפות נשאבו, לאחר גירוי של השחלות, 265 ביציות. 231 מהביציות הוקפאו ו-96% מהן שרדו לאחר ההקפאה. 171 מביציות אלה הופרו ומהן התפתחו 161 עוברים תקינים. לרחמן של 23 מהנשים הוחזרו 49 עוברים. מהביציות שהוחזרו לרחם התפתחו 15 הריונות.

מכיוון שצפוי כי 20% מההריונות האלה יסתיימו בהפלה, אפשר להניח שבקרב נשים צעירות, המטופלות במרכז מוביל ובעל ניסיון, 50% מאלה שמגופן נשאבו ביציות יילדו תינוק חי. שיעור ההריונות הצפוי בקרב נשים מבוגרות יהיה נמוך יותר.

לשם השוואה, בנתוני ההפריה החוץ-גופית של ביציות שלא הוקפאו, כפי שהם מפורטים בארה"ב, שיעורי הלידות של תינוקות חיים לאחר מחזור טיפול אחד שבו מוחזרים לרחם שניים-שלושה עוברים הם 38% בקרב נשים בגיל 35-37, 30% בגיל 30-40 ו-18% בגיל 40.

החלטה או המתנה?

בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית פירסם משרד הבריאות בישראל נהלים המאפשרים נטילת ביצית מאשה בגיל 30-40, שאינה נמצאת בטיפולי פוריות אך מעוניינת בשימור פוריותה מחמת גילה. לפי הנהלים, אפשר לבצע ארבע פעולות שאיבה לכל היותר, שבהן יישאבו עד 20 ביציות.

מספר הביציות שניתן לשאוב לאחר גירוי הורמונלי תלוי בראש ובראשונה בגיל האשה. הוא משתנה בהתאם לסוג הטיפול ולמינון התרופות. בקרב נשים צעירות קל יחסית להשיג יעד של שאיבת 20 ביציות במחזור טיפול אחד או שניים של גירוי הורמונלי במינון גבוה. מנשים מבוגרות יותר אפשר לשאוב מספר נמוך יותר של ביציות וגם איכותן תהיה פחותה. שאיבה של 20 ביציות אינה מבטיחה השגת 20 ביציות בשלות הראויות להקפאה. מספר הביציות הבשלות שיוקפאו עלול להיות קטן יותר.

בפרסומים שהיו לאחרונה תוארה האפשרות להקפיא ביציות לשימור הפוריות של נשים בגיל 30-40 שלא מצאו בן זוג או שמבקשות לדחות את ההריון משיקולי קריירה. פרסומים אלה מעצימים את תחושת הביטחון בטכנולוגיה וביכולתה להבטיח הריון עתידי. נתונים שפירסמו המרכזים המובילים בעולם מדגימים היטב את חוסר הוודאות של השגת הריון עתידי. הטכנולוגיה החדשה טובה, אך היא יכולה להבטיח שיעורי הריון גבוהים יחסית (לא מוחלטים) בקרב נשים צעירות. בקרב מבוגרות, שיעורי ההריון יהיו נמוכים יותר.

האם ייתכן שאשה בת 35 המתלבטת בין טיפול פריון וניסיון להרות כעת ובין המתנה להריון בגיל מאוחר יותר, תבחר באופציה של הקפאת ביציות מתוך תחושה שכך היא מבטיחה לעצמה הריון עתידי? הריון בגיל מבוגר, לאחר הפריה חוץ-גופית, עלול להיות כרוך בסיבוכים רבים יותר, שיפגעו הן באם והן בעובר. בהריון המושג בגיל צעיר יותר, ללא צורך בהפריה חוץ-גופית, שיעור הסיבוכים יהיה נמוך יותר.

קשה להכריע במאבק בין הרצון להמתין להורות מתוך זוגיות לבין ההבנה שעם השנים הסיכוי להשגת הריון יורד משמעותית. עדיף להרות בגיל צעיר, גם במחיר של הורות ללא בן זוג, באמצעות תרומת זרע. הישענות על טכנולוגיה שאינה מבטיחה בוודאות הריון, בתחושה מוטעית של ביטחון ודאי, עלולה להטות את הכף לכיוון הלא נכון. במלים אחרות - אם היית יודעת שהקפאת הביציות לא תבטיח לך הורות עתידית מתוך זוגיות, שתימצא באופן תיאורטי בעוד שנים אחדות, האם היית בוחרת באפשרות זאת בכל מקרה?

אם השאלה מופנית לאשה בת 30-40, שאין לה יכולת או כוונה להרות כעת, הקפאת ביציות עדיפה על המתנה. אבל אם היא מתלבטת בין ניסיון להרות כעת להמתנה, ראוי שתעמוד לנגד עיניה גם חוסר הוודאות ביכולתה של הטכנולוגיה החדשה להבטיח הריון עתידי. ייתכן ששיקול זה יטה את הכף נגד הקפאת ביציות ובעד טיפול כעת.

הכותב הוא מנהל השירות לשימור פוריות, היחידה לפוריות והפריה חוץ גופית בבית החולים בילינסון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ