דן אבן
דן אבן

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הודיע הבוקר (רביעי) כי ידרוש קיצור של תורנויות הרופאים המתמחים בבתי החולים ל-18 שעות בלבד לתורנות - דרישה קיצונית אף מזו שהוצגה על ידי ההסתדרות הרפואית במסגרת המשא ומתן מול האוצר. כיום, מוגבלת תורנות של רופאים מתמחים ל-26 שעות.

בישיבת חירום של ועדת הבריאות של הכנסת שנערכה הבוקר בעקבות שביתת הרופאים, אמר ליצמן כי "לא יהיה מצב שמתמחה יעבוד יותר מ-18 שעות, ולא אסכים לחתום על הסכם אחר. האם נותנים לנהג אוטובוס 26 שעות ברציפות על הכביש? אם נהג ייסע 26 שעות, משרד התחבורה לא יחתום על הסכם כזה".

הרופאים, מצידם, דרשו מהאוצר להגביל את מספר התורנויות של רופאים מתמחים לשמונה בחודש בלבד. האוצר דרש להוסיף תורנויות חובה לרופאים מומחים, כדי להקל בעומס המתמחים - ארבע תורנויות חובה לרופא מומחה בשלוש השנים הראשונות לאחר קבלת המומחיות ושלוש תורנויות החל מהשנה הרביעית ואילך. הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הוסיף כי בתמורה לצמצום בעבודת המתמחים, לא תהיה פגיעה בשכרם. כיום רופאים מומחים בבתי החולים אינם מחויבים לבצע תורנויות, וברוב המקרים מבצעים תורנויות בהתנדבות כדי לשפר את שכרם, ומבצעים בעיקר כוננויות שאינן דורשות שהות בבית החולים, אלא שהות בבית והקפצה על ידי התורן במקרה של סיבוך רפואי.

תצלום: ניר כפרי

בדיון תקף ליצמן את דרישותיה הנרחבות של ההסתדרות הרפואית ואמר כי "זהו גוף לגיטימי, שתפקידו לדאוג לשכר ולרווחת הרופאים, אך את התקנים והמקצועות במצוקה צריך לקבוע משרד הבריאות. אף פעם לא שמעתי שהסתדרות המורים מחליטה בשביל משרד החינוך היכן יפוזרו מורים ברחבי הארץ". ליצמן הזכיר את התוכנית שאושרה בסוף פברואר בממשלה להוספת 960 מיטות אשפוז בשש השנים הקרובות ותוספת 160 תקני כוח אדם לרופאים בשנתיים הקרובות, ושב על הצעתו לאפשר תוספת שירות בתשלום לבחירת רופא (שר"פ) בבתי החולים הממשלתיים בשעות אחר הצהריים בתמורה להפעלת שעון נוכחות.

"המו"מ מתקדם לאט מדי"

מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, אמר בדיון כי "הגבלת התורנויות של מתמחים ל-18 שעות זה עניין לא פשוט, אך ניתן לביצוע באמצעות תוספת תקנים ובהסכמת האיגוד המקצועי. זה יקטין את העומסים על המתמחים". גמזו מתח ביקורת על המשא ומתן, שלדבריו "מתקדם לאט מדי. השביתה תיקח הרבה מאוד זמן אם הדברים לא יהיו בדרגת מעורבות גבוהה של כל המעורבים".

יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, תקף במהלך הדיון את משרד האוצר, ואמר כי "הרופאים סובלים עשר שנים ממצב בלתי נסבל, עד שיצאנו למאבק להצלת מערכת הבריאות הציבורית. עבורנו לא מדובר במליצה. אם לא נעשה זאת עכשיו, אף אחד אחר לא יעשה זאת בשבילנו".

"שעון נוכחות יסדיר את יחסי העבודה"

סגן שר האוצר, יצחק כהן, אמר בדיון כי האוצר מוכן להתמקד במצוקת מערכת הבריאות - בבעיית הרופאים המתמחים, המקצועות במצוקה והרפואה בפריפריה, אך יסרב לפתרון הכולל הפעלת שר"פ בבתי החולים הממשלתיים. הממונה על השכר באוצר, אילן לוין, הבהיר כי האוצר מסכים לתוספת שכר של 11.7% לחמש שנים או 19.8% לשמונה שנים, ולתוספות משמעותיות יותר במידה ויסכימו הרופאים להפעיל שעון נוכחות, לרבות תוספת שעות נוספות לרופאים הנשארים מעבר לשעות העבודה בבית החולים הציבורי. "שעון נוכחות יסדיר את יחסי העבודה", אמר לוין.

בהמשך, תקף לוין את ההסתדרות הרפואית על דרישתה לתוספת שכר אחידה לשכר כלל הרופאים. בהסתדרות הרפואית דורשים העלאה של 50% בשכר השעה לרופא העומד על 42 שקל בממוצע. עוד הוסיף לוין, כי באוצר מוכנים להעלאה של 15% בשכר הרופאים בפריפריה, מעבר לשכר הרופאים במרכז, בעוד כיום מתוגמל רופא בפריפריה בתוספת בהיקף 2.5% בלבד.

מחר יחדשו הרופאים את העיצומים, ויושבתו מרפאות החוץ בבתי החולים הכללים, הפסיכיאטריים והגריאטריים צפונה מתל-אביב, לרבות שיבא ובילינסון במרכז הארץ. בהסתדרות הרפואית מבהירים כי לא יתקבלו ביקורים במרפאות בתי החולים שאינן למטרות טיפוליות, לרבות תורים שהוזמנו למטרות ביקורת. ניתוחים וטיפולים רפואיים יבוצעו כמתוכנן.

המשא ומתן בין הרופאים לאוצר מתוכנן להתחדש מחר בבוקר. במידה ולא תושג פריצת דרך, צפויה ההסתדרות הרפואית להכריז על החרפת צעדי המחאה בשבוע הבא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ