מחקר חדש: השמעת צלילים מסייעת להבחין בין מצב הכרה למצב צמח

יתרום לטיפול באלו שהוגדרו צמחים בטעות

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

בשנים האחרונות מופיעות ראיות מדעיות בעולם המעלות בספק את רמת ההכרה של חולים המאושפזים בבתי חולים כצמחים, לכאורה ללא הכרה כלשהי. מחקרים שבחנו את הדיוק של אבחון חולים במצב של צמח, המכונה רפואית מצב וגטטיבי, העלו כי ב-40% מהמקרים מטופלים שהיו בהכרה מינימלית אובחנו באופן שגוי כצמחים. הטכנולוגיות הזמינות כיום, CT ו-MRI, מאפשרות להצביע על פגיעות מבניות במוח, אך לא לקבוע את תפקוד רקמת המוח ומצב ההכרה.

חוקרים מאוניברסיטת לייז' בבלגיה מתארים בדיקה חדשה המבוססת על השמעת צלילים וקריאת אותות מוחיים במטרה לזהות חולים במצב של הכרה, ולהבדיל בינם לבין חולים במצב צמח - ללא הכרה, כך דווח החודש בכתב העת המדעי Science. החוקרים ביצעו בדיקה לקריאת הפעילות החשמלית של אזור בקדמת מעטפת המוח בבדיקת EEG באמצעות נוסחה מתמטית. בבדיקה נכללו 21 נבדקים הסובלים מפגיעות מוחיות הכוללות פגיעות ברמת ההכרה, מהם שמונה שאובחנו כצמחים, ו-22 נבדקים בריאים ששימשו קבוצת ביקורת.

הבדיקה בוצעה בזמן שהושמעה לנבדקים מוזיקה בסדרות שונות של צלילים, והחוקרים איתרו אזור במעטפת המוח, בין האונה הפרונטלית לטמפורלית, שהאותות החשמליים המתקבלים ממנו בעקבות השמעת הצלילים מאפשרים להבחין בין חולים עם רמת הכרה כלשהי לבין חולים המוגדרים כצמחים שאיבדו את הכרתם. מדובר במודל הראשון המתואר בספרות הרפואית שמאפשר לבצע אבחנה שכזו בקבוצות של נבדקים. בספטמבר 2006 תוארה בדיקה דומה לזיהוי חולים במצב של צמח באמצעות בדיקת הדמיה מסוג FMRI המבוצעת לנבדקים המאושפזים כצמחים במהלך שיחה הממוענת אליהם. אף השנה, מחקר מאוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה הגיע לממצאים דומים: מבין 23 מטופלים שהוגדרו כצמחים, נמצא בהדמיות FMRI כי ארבעה הסדירו את הפעילות המוחית לפי דרישת החוקרים, כלומר למעשה היו במצב הכרתי. אולם מאחר שעלותה של בדיקת FMRI יקרה בהרבה מאשר קריאת אותות חשמליים במוח, עד כה לא אומצו ההדמיות כבדיקות אבחנתיות נרחבות במערכות בריאות בעולם.

בינתיים נשאלת השאלה מהן ההשלכות של הגילוי, ועדיין לא ברור אם יש לטפל באופן שונה בחולים המזוהים במסגרת האבחון החדש עם רמת הכרה כלשהי, אף על פי שאובחנו קודם לכן כצמחים. עם זאת ההנחה היא כי הטיפול התומך בחולים המזוהים עם רמת הכרה ישתנה, וקרובי משפחתם יוכלו לדעת כי החולים מצויים בהכרה ומאזינים להם, גם אם הם אינם מגיבים בתנועות גוף לדיבור או מוזיקה, בתקווה להתעוררותם.

אחד המקרים שזכו לפרסום הוא זה של טרי ואליס מארקנסו, ארה"ב, שהיה שרוי בתרדמת עקב תאונת דרכים שעבר בשנת 1984 אולם התעורר כעבור 19 שנים, בשנת 2003, והתברר כי היה מאושפז למעשה במצב של הכרה מינימלית וקלט אותות מסביבתו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ