שברים בטיפול

מחקר ישראלי חדש מגלה כי חולים באוסטיאופורוזיס, הסובלים משבר בצוואר הירך, לרוב אינם זוכים לטיפול הכלול בסל הבריאות המפחית סיכון לשברים נוספים

צופיה איש-שלום
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צופיה איש-שלום

חולים הסובלים מאוסטיאופורוזיס קשה, ובעיקר כאלה שסבלו משבר בצוואר הירך, לרוב אינם מקבלים טיפול תרופתי להפחתת הסיכון לשברים נוספים, בדרך כלל בגלל העדר מוטיווציה, העדר התמדה בטיפול והעדר מודעות לחשיבות הטיפול. הדבר גורם להזנחה ולהחמרה במצבם הגופני והבריאותי.

אוסטיאופורוזיס היא מחלה שכיחה, שהוגדרה על ידי מכוני הבריאות הלאומיים בארצות הברית מחלת שלד המתאפיינת בפגיעה בחוזק העצם עם עלייה בסיכון לשברים. המחלה פוגעת בכ-40% מהנשים לאחר המנופאוזה (הפסקת הווסת) וב-15% מהגברים לאחר גיל 60. מעריכים שבארץ יש כ-200 אלף חולי אוסטיאופורוזיס.

למחלה יש שלב א-סימפטומטי, כלומר נטול תסמינים וסבל, שבו אפשר לאבחן אותה בבדיקת צפיפות עצם, הכלולה בסל הבריאות לנשים ולגברים מגיל 60. גם מטופלים בגיל צעיר יותר יכולים להיבדק, אם הם מצויים בסיכון מוגבר לאוסטיאופורוזיס - למשל, מחלות רקע או שימוש בתרופות שעלולות לפגוע באיכות העצם. בשלב הסימפטומטי מופיעים שברים אופייניים, שמתרחשים לאחר חבלה מינימלית כמו נפילה ממצב עמידה או ללא חבלה כלל.

מדי שנה מתרחשים בישראל כ-6,000 שברים בצוואר הירך, כשליש מהם בקרב גברים והשאר בקרב נשים. במחקר שבוצע במרכז הרפואי רמב"ם לפני שמונה שנים נערך מעקב אחר 218 חולים שאושפזו עקב שבר בצוואר הירך. 117 מהם (53.7%) לא קיבלו כל טיפול באוסטיאופורוזיס לאחר השבר, רק 13 (5.9%) דיווחו כי קיבלו טיפול בתרופה ממשפחת הביספוספנטים (פוסאלאן/אלנדרונט) והשאר נטלו תוספי סידן עם ויטמין D, בדרך כלל במינון בלתי מספק. 14 (6.4%) סבלו משבר נוסף לאחר ששוחררו מבית החולים. השברים התרחשו שלושה עד שנים עשר חודשים לאחר השבר הראשון.

במסגרת המחקר ניתן טיפול ל-97 חולים נוספים, שקיבלו תחילה תוספי סידן וויטמין D, ובהמשך טיפול תרופתי נוגד פירוק עצם. בקבוצה זו התרחש שבר אחד בלבד (1%) לאורך תקופת המעקב. טיפול בחולים לאחר שבר בצוואר הירך מפחית את הסיכון להופעת שברים נוספים, אך הנכונות וההתמדה בטיפול בקרב חולים אלה נמוכות.

טיפול מותאם

תרופות לטיפול באוסטיאופורוזיס כלולות בסל הבריאות בישראל יותר מעשור. לכן אפשר היה לצפות שמרבית הקשישים, שנמצאים בסיכון גבוה לסבול משברים, יעברו בדיקת צפיפות עצם ויקבלו טיפול תרופתי יעיל למניעת שברים. אבל נתונים שנאספו על ידי תוכנית למניעת שבר נוסף, המופעלת ממארס 2009 במרכז הרפואי רמב"ם, מעידים כי המצב שונה.

התוכנית מבוססת על שיתוף פעולה בין המערך האורתופדי בראשות פרופ' מיכאל סודרי וד"ר דורון נורמן, והיחידה למטבוליזם של העצם והסידן. היא נועדה לאתר חולים שסבלו משבר אוסטיאופורוטי, כלומר שבר לאחר חבלה מינימלית או ללא חבלה, שהצריך אשפוז. במסגרתה הוערך הטיפול שניתן לחולים אלה וניתנה להם המלצה לטיפול מתאים.

במסגרת הפרויקט התגלה שמתוך 247 גברים שאושפזו עקב שברים אוסטיאופורוטיים, מרביתם עם שבר של צוואר הירך, רק ארבעה (1.6%) טופלו בתרופות לאוסטיאופורוזיס לפני השבר. לאחר האשפוז עלה מספר המטופלים ל-17 (7%). מתוך 653 נשים, 130 (20%) טופלו תרופתית לפני השבר, ולאחר השבר נוספו 7% לקבוצה המטופלות. הנתונים הוצגו בכנס הארצי של האגודה הישראלית לאנדוקרינולוגיה, שנערך באפריל.

אנשים שלקו בשבר אוסטיאופורוטי אחד, נמצאים בסיכון מוגבר פי שבעה לשברים אוסטיאופורוטיים נוספים. קיים גם סיכון של 20% לשנה לשבר בגפה הנגדית, לאחר שבר ראשון בצוואר הירך. רוב החולים ובני משפחותיהם אינם מודעים לכך ששבר לאחר חבלה קלה או ללא חבלה כלל נובע ממחלת שלד - אוסטיאופורוזיס או אוסטיאומלציה (מחלה הנובעת בדרך כלל מחסר בוויטמין D) ואינם פונים לטיפול למניעת שברים נוספים. בנוסף, חולים הנוטלים כמה תרופות בגלל מחלות כרוניות נרתעים לפעמים מנטילת תכשירים נוספים.

בנוסף לתכשירים המוכרים בטיפול באוסטיאופורוזיס, שניתנים דרך הפה, נכלל כיום בסל הבריאות תכשיר בשם אקלסטה, הניתן אחת לשנה בהזרקה לווריד. לפני מתן הטיפול יש לוודא שתפקוד הכליות של החולה תקין, מכיוון שרוב התרופות מתפנות מהגוף דרך הכליות. אפשר לעשות זאת בבדיקת דם שגרתית (בדיקה של רמת קריאטינין בדם).

בשנים האחרונות התוודענו לבעיה חדשה, אם כי נדירה - שברים לא טיפוסיים, המופיעים בעצם עבה, בעיקר בעצם הירך, שמתאפיינים בקו שבר אלכסוני חד בצילום, ועלולים להופיע בשתי הירכיים בו זמנית או בסמיכות. שברים אלה הם לעתים קשי ריפוי וכדי להביא לאיחוים דרוש טיפול בתרופות בונות עצם. היווצרותם קשורה כנראה לנטילת טיפול ממושך בתכשירים נוגדי פירוק עצם. תרופות אלה יעילות במניעת שברים אצל חולי אוסטיאופורוזיס, אך כדאי לנהוג במשנה זהירות בטיפול ממושך ולקבל ייעוץ רפואי לגבי הטיפול הרציף, שאותו יד להתאים לכל מטופל.

בישראל אין מודעות מספקת לצורך בטיפול בחולים שחוו שבר אוסטיאופורוטי ובעיקר שבר של צוואר הירך. חשוב שהחולים ומשפחותיהם יבינו שאין מדובר באירוע חד-פעמי בנוסח "נפלתי, שברתי, נותחתי, החלמתי", אלא במחלה של השלד כולו. אין גיל שבו מאוחר מדי להתחיל טיפול באוסטיאופורוזיס. להיפך, עם העלייה בגיל גובר הסיכון להופעת שברים, וכדאי לקבל טיפול כדי למנוע את הופעתם.

הכותבת היא מנהלת היחידה למטבוליזם העצם והסידן בקריה הרפואית רמב"ם ופרופ' חבר קליני בפקולטה לרפואה בטכניון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ