מאבק בסרטן הגנטי

תרופות בשלבי פיתוח מתקדמים יטפלו בגידולים סרטניים בקרב נשאי מוטציות גנטיות, המעלות את הסיכון לחלות בסרטן בקבוצות אוכלוסייה שונות

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עידית מאיה

תסמונות סרטן מורשות הן קבוצה ייחודית של מחלות גנטיות, הגורמות להתפתחות גידולים סרטניים בקרב אנשים צעירים יחסית. במשפחות שבהן עובר בתורשה שינוי גנטי אופייני לתסמונות אלו, יש חולי סרטן רבים בהשוואה לכלל האוכלוסייה. הגנים המעורבים בתסמונות גנטיות אלו אחראים לבקרה על הגדילה וההתמיינות של תאים בגופנו, וכן על תיקון טעויות בקוד הגנטי בזמן שכפולו.

בגוף האנושי תאים מתחלקים לצורך ייצור תא חדש, אם קיים צורך ביולוגי בכך. אם כמות התאים גדלה באופן לא מבוקר ולא על פי צורך אמיתי, מתפתח גידול. בתסמונות הסרטן המורשות מועבר מדור לדור שינוי - מוטציה - באחד משני העותקים של הגנים המבקרים את תהליך הגדילה של התאים. דרושה רק מוטציה אחת נוספת בעותק השני של אותו הגן, באחד מתאי הגוף, כדי שתא זה יוכל להתרבות ללא בקרה. כך מתחיל תהליך שעלול להוביל להתפתחות לגידול סרטני.

נישואים בתוך הקהילה ובין בני משפחה היו מקובלים במשך דורות בקרב היהודים. אפילו בישראל, לפי נתוני משרד הבריאות, קיימים גם היום נישואי קרובים באחוזים ניכרים בקרב חלק מהעדות. נישואי הקרובים הביאו לכך ששינוי גנטי שאירע אצל סב קדמון הועבר לחלק גדול מצאצאיו והגיע לתפוצה גבוהה בקרב יוצאי אותן עדות בארץ. אנו מכירים חלק מהשינויים הללו במחלות המאותרות בבדיקות הסקר הגנטיות שנערכות באוכלוסייה הישראלית, כמו ציסטיק פיברוזיס, מחלת גושה ורבות אחרות.

מוטציה איראנית

בתסמונות הסרטן המורשות ידועות שלוש מוטציות אשכנזיות במיקומים ספציפיים בגנים, הגורמות לתסמונת סרטן השד והשחלה - BRCA1 ו-BRCA2. אחת משלוש המוטציות הללו ניתנת לאיתור אצל אחד מכל 40 יהודים אשכנזים. בדיקת דם ממוקדת לאיתור שלוש המוטציות האשכנזיות מאפשרת לאתר את הנושאות שינוי מורש זה בקרב חולות בסרטן השד או בסרטן השחלה. השינוי הגנטי קיים אצל כ-90% מחולות אלה.

למטופלות הנושאות אחת משלוש המוטציות האשכנזיות מומלץ על מעקב קפדני ואפילו על ביצוע ניתוחים מניעתיים, כמו כריתת שחלות ו/או כריתת שדיים. ניתוחים אלו מפחיתים את הסיכון ללקות בסרטן, אך אינם מעלימים אותו לחלוטין. אפשר להציע לבני משפחה נוספים בדיקות גנטיות לאיתור מוטציות אלו.

תוכניות רבות פותחו כדי לאפשר גילוי מוקדם של סרטן השד, מחלה הפוגעת באחת מכל שמונה עד תשע נשים. במשפחות שבהן השינוי הגנטי הקשור למחלה הוא מורש, הסיכון להורשת המוטציה הוא אחד לשניים. אשה הנושאת את המוטציה נמצאת בסיכון של כ-85% להתפתחות מחלה סרטנית. עם זאת, בקרב כ-50% מבני המשפחה של אדם הנושא את המוטציה אין לאתר את השינוי והם יכולים להימנע ממעקב תכוף ומיותר.

בעבר לא היו קיימות בדיקות ממוקדות לאיתור מוטציות בקרב יהודים שאינם ממוצא אשכנזי. מטופלת שאצלה אובחן סרטן השד בגיל צעיר או משפחות שרבות מהנשים בהן חלו בסרטן השד או בסרטן השחלה נאלצו לשלם אלפי שקלים מכיסן כדי למפות את הגנים האלה ולחפש את המוטציה הייחודית להן.

בשנים האחרונות, עם התקדמות המחקר הרפואי, התגלו מוטציות נוספות בגנים 2+1 BRCA, האופייניות ליהודים ממוצאים שונים. בין השאר נמצאו מוטציה איראנית, מוטציה תימנית, מוטציה ספרדית ומוטציות הנפוצות בקרב רוסים שאינם יהודים. השכיחות המדויקת של כל אחת מהמוטציות בקרב יהודים יוצאי אותן עדות עדיין אינה ידועה בוודאות, אבל אפשר כיום לאתרן בבדיקות דם ממוקדות, המבוצעות במכונים גנטיים בישראל. חלק מהבדיקות ממומנות על ידי קופות החולים וחלקן מוצעות בעלות של מאות שקלים בלבד.

מנגנון ממוקד

ליכולת לאבחן מוטציות בגנים האלה יש היבט נוסף. בשנים האחרונות פותחו טיפולים ביולוגיים חדשים, המותאמים בצורה ממוקדת לחולה ומחלתו. קיימת קבוצה של תרופות הקרויות מעכבי PARP, שמיועדות רק למטופלים שאובחנו עם מחלת סרטן שנגרמה בעקבות שינויים בגנים BRCA1 ו-BRCA2. תרופות אלה מצויות בשלבי מחקר סופיים.

אופן הפעולה של תרופות אלה מרתק. תרופה מקבוצה זו מכניסה במכוון כמות גדולה של טעויות לתוך המידע הגנטי בגוף (הד-נ-א). מערכת התיקון שעליה מופקדים הגנים BRCA1 ו-BRCA2 יכולה לתקן טעויות אלו, אם היא היא מתפקדת. בכל התאים בגופה של מטופלת הנושאת מוטציה בגן BRCA1 או BRCA2 יש עותק אחד תקין של גנים אלו, ולכן הטעויות יתוקנו. בתאי הגידול של נשאית שני העותקים של הגן אינם מתפקדים, ולכן בתאים אלו יצטברו טעויות רבות, שיגרמו באופן ממוקד למות התא הסרטני. קרוב לוודאי שבעתיד יהיו תרופות רבות שיותאמו למנגנונים ביולוגיים כאלו. לכן יש חשיבות לביצוע אבחנה מולקולרית גנטית של הגורם להופעת המחלה הסרטנית בכל אחד מהמטופלים.

דוגמאות למוטציות האופייניות ליהודים ממוצא מסוים קיימות בתסמונות סרטן נוספות. אחת מהן היא תסמונת סרטן המעי המשפחתי ללא ריבוי פוליפים, הקרויה תסמונת לינץ'. בתסמונת זו מוכרות מוטציות הנפוצות בקרב אשכנזים. לעומתה בתסמונת סרטן המעי המשפחתי עם ריבוי פוליפים, הקרויה תסמונת MAP, המוטציות מוכרות בקרב יהודים ממוצא מרוקאי. כדי לדעת אילו בדיקות גנטיות מומלץ לבצע, כדאי לפנות לייעוץ אונקוגנטי ולאסוף מידע רפואי בנוגע למטופל ולמחלות סרטן שבהן חלו אחרים במשפחתו.

הכותבת היא מומחית ברפואה פנימית ומתמחה בגנטיקה רפואית במכון הגנטי על שם רקנאטי בבית חולים בילינסון

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ