הוארך החוזה עם חברה שלא חיסנה רבע מהתלמידים

העליון פסל את המכרז שבו זכתה חברת נטלי שלא חיסנה עשרות אלפי תלמידים, אולם משרד הבריאות לא מצא חברה אחרת ורוצה לחדש את ההסכם עמה

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

למרות שלפי נתוני משרד הבריאות רבע מתלמידי ישראל לא חוסנו, המשרד ביקש מחברת נטלי להמשיך לספק את שירותי הבריאות לתלמידים גם בשנה הבאה. בחודש פברואר פסל בית המשפט העליון את המכרז בו זכתה חברת נטלי לאספקת שירותי בריאות לתלמידים לשנתיים הקרובות בטענה שהחברה לא עמדה בתנאי המכרז. בשבוע הבא אמור היה לפוג ההסכם, והשירות המופרט מאז 2007 היה אמור לשוב למשרד הבריאות. במשרד התקשו למצוא ספק מחליף, ופנו לנטלי בבקשה להמשיך ולספק את השירות בשנה הבאה, למרות הביקורת הקשה שנמתחה מצד המשרד על הארגון. המשרד צפוי לבקש בימים הקרובים את אישור בית המשפט לצעד זה.

לפי נתוני משרד הבריאות, כרבע מהתלמידים עדיין לא קיבלו חיסונים ולא עברו בדיקות רפואיות חיוניות בשנת הלימודים הנוכחית כנדרש. לפי הנתונים, הנכונים ל-12 ביוני, בשנת הלימודים הנוכחית לא חוסנו 24% מתלמידי כיתות א' נגד חצבת, חזרת, אדמת ואבעבועות רוח; לא חוסנו 27% מתלמידי כיתות ב' נגד דיפטריה, טטנוס, שעלת ופוליו; לא חוסנו 31% מתלמידי כיתות ח' נגד דיפטריה, טטנוס ושעלת. נוסף על כך, בכיתות א' 37% מהתלמידים לא עברו בדיקות ראייה, 57% לא עברו בדיקות שמיעה, 81% לא עברו בדיקת רופא ו-41% לא עברו בדיקות גדילה כנדרש. יצוין כי לחברת נטלי נקבע בתנאי המכרז יעד לכיסוי חיסוני ליותר מ-90% מהתלמידים.

בחלק מהיישובים נרשמו שיעורי חיסון מזעריים ביותר. כך, למשל, לפי נתונים שנאספו עד אמצע מאי, בקרב תלמידי כיתות א' בבית שמש רק 3% חוסנו כנדרש, בביתר עילית רק 16.5% חוסנו, ובקריית ארבע רק 32.1% חוסנו. בכיתות ח' לא חוסנו נגד דיפטריה, טטנוס ושעלת כלל התלמידים בבית שמש, מבשרת ציון ואבו גוש, וחוסנו רק מחצית מהתלמידים בבירה ירושלים.

בחברת נטלי הודיעו אתמול על מהלך ראשון בארץ להקמת מרכזי חיסון בחופשת הקיץ. במקביל להחלטת משרד הבריאות להמשיך ולספק את השירות בשנה הבאה באמצעות נטלי, בכנסת מקודמת הצעת חוק של חברי הכנסת חיים כ"ץ ושלי יחימוביץ' בניסיון לבטל את הפרטת השירות.

לדברי מוריה אשכנזי, יו"ר חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, "ישראל היא המדינה היחידה בעולם שהפריטה את השירות לבריאות התלמיד, והתוצאה קטסטרופלית. בשנים עברו עמד בארץ הכיסוי החיסוני למניעת מחלות מידבקות על 97%, והיה מהגבוהים בעולם".

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד בוחן חלופות שונות לאספקת השירות בשנים הקרובות, ואף מינה ועדה מקצועית חיצונית בהשתתפות נציגי האקדמיה לנושא. עם זאת, איננו רואים אפשרות ליישם חלופה חדשה בשנת הלימודים הקרובה, וסבורים כי לא נכון יהיה להחליף את אופן מתן השירות באמצע השנה. לכן, המשרד מתכוון לפעול להמשך פעילות חברת נטלי בשנת הלימודים הבאה בלבד".

מחברת נטלי נמסר כי "נטלי שוללת מכל וכל את הנתונים שאינם מעודכנים או תואמים את מצב הכיסוי הארצי היום. הנתונים מסתמכים על מערכת רחל"י, שהוכנסה בחודש ינואר לראשונה לשימוש. במערכת תקלות רבות שמקשות עלינו הזנה רציפה של הנתונים. התקלות והחוסרים הרבים מדווחים באופן תדיר למשרד הבריאות, ואנו עדיין סובלים מקשיים יומיומיים בתפעול. לפיכך, חלק מהדו"חות לא מוצגים במערכת, וראוי להתייחס גם לנתונים שהוזנו ידנית. חברת נטלי פועלת מתחילת השנה במלוא המרץ לחסן ולקיים את כל הבדיקות לכלל תלמידי ישראל, ושיפרה ועדיין משפרת את שירות הבריאות לתלמיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ