העתק נאמן למקור

בדומה לרשויות בריאות מתקדמות בעולם, גם על משרד הבריאות הישראלי להגביל את החלפת תרופות המקור לתרופות גנריות

גיא גורצקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גיא גורצקי

אפשר לפתוח בטיעון שלמרות הניסיון לטעון אחרת, תרופה גנרית אינה זהה ואינה מחויבת להיות זהה לתרופת המקור ממנה הועתקה. גם תרופות גנריות אינן זהות אחת לאחרת. בהגדרה, תרופה גנרית אינה נדרשת להיות העתק מדויק של תרופת המקור. למעט החומר הפעיל, מותר שכל מעטפת התרופה תהיה שונה, וכך גם המלחים המעורבים בה, חומרים מייצבים, צורת הגלולה וצבעה. אפילו רמת הפיזור של התרופה הגנרית בדם, יכולה להיות בסטייה של למעלה מ-20% מהפיזור של התרופה המקורית. את כל זה בודקים בסיוע עשרות בודדות של חולים, לעתים כתריסר בלבד, לעומת מאות ואלפים בתרופה מקורית.

המודל הכלכלי לתגמול יצרני תרופות צריך לשלב בין אינטרסים מתנגשים, שלא לומר סותרים. מצד אחד, הצורך לעודד חדשנות ויזמות. יצרנים הלוקחים סיכון כלכלי, מעזים ומשקיעים במחקר ופיתוח בניסיון למצוא את פריצת הדרך המדעית, נהנים מתקופת פטנט בה מחיר התרופה מאפשר להם להחזיר את ההשקעה העצומה הנדרשת ליצירת תרופת מקור.

מצד אחר, הרצון להבטיח כי כמה שיותר אנשים ייהנו מטיפול רפואי הולם במחיר סביר. לכן, בתום תקופת הפטנט רשאי כל יצרן להעתיק את התרופה החדשנית, ולייצר לה חיקויים זולים, שיפחיתו את העלויות למערכת הבריאות.

במכלול האיזונים אסור לשכוח את הצד של החולה. תרופה הכלולה בסל הבריאות אינה מוגדרת בשמה המסחרי, אלא בחומר הפעיל שלה, ולכן יש לקופה אפשרות להחליפה מעת לעת, וכך לעתים גם לרוקח. החולים אינם מודעים לזכותם לעמוד על כך שיקבלו אותה תרופה ברציפות ובכך להימנע מהסיכונים שבהחלפה תדירה, צריכה עודפת או החלפת התרופה ללא ידיעת הרופא. חולה מיוצב המורגל בתרופה מסוימת, חשוף לסיכון יותר מחולה אשר רק מתחיל טיפול.

דו"ח מבקר המדינה האחרון קבע, בהתייחס לטיפול תרופתי אצל קשישים, כי "שינוי התרופה בתדירות גבוהה, בלא שיוגבל הזמן המזערי למתן תרופה, עלול להיות מקור לבלבול ולטעויות בנטילתן בקרב אלה הצורכים תרופות רבות - ואף לגרום להם להימנע מכך".

אין הצדקה רפואית להחלפה תכופה של תרופה אצל חולה מיוצב, שהגיב היטב לטיפול, והיא נעשית משיקולי עלות בלבד. ההחלפה אינה נטולת סיכון וההסתדרות הרפואית, משרד הבריאות וקופות החולים עצמן התייחסו במהלך השנים לסיכונים אלה תוך נקיטת עמדה זהירה. ואולם, בפועל אין אכיפה.

במקומות אחרים עולם יש יחס קפדני הרבה יותר מצד הרגולטורים. ארצות הברית מחייבת רישום של התרופות שמשמשות לאותו טיפול, ביפאן יש רשימה של תרופות אסורות להחלפה ובבלגיה קיימים כללים נוקשים האוסרים על החלפה בתחומי רפואה הנחשבים בעלי חלון טיפולי צר, שיש בהם עדות ברורה לסיכונים בהחלפת תרופות. כל זה מוחמר ביחס לתרופות הדור החדש - התרופות הביולוגיות בהן יכול להיות הבדל בין מארז אחד לשני של אותה חברה, באותו מפעל. עתידו של הטיפול התרופתי טמון בתרופות מותאמות אישית. החלטות גורפות על החלפה עומדות בניגוד להתפתחות המחקר.

בישראל אין כללים להחלפה, והגיע הזמן לאמץ כאלה. במשרד הבריאות יושבת ועדה שתפקידה לקבל החלטות אמיצות, ששמות לפני הכל את טובת החולה (ראו מסגרת). בכך נצמצם את הסיכון להוצאת חולים מאיזון ונימנע מסכנות נלוות. תרופות גנריות מסייעות להוזיל את עלות התרופה, אך בואו נשמור על האתיקה של הגנריקה.

הכותב הוא מנכ"ל פארמה ישראל - ארגון חברות התרופות מבוססות מחקר ופיתוח

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ