דן אבן
דן אבן

במרכז הרפואי שיבא מגייסים בימים אלה חולי קוליטיס כיבית - מחלה דלקתית כרונית של המעי הגס - למחקר הבוחן את היעילות של שילוב כורכומין בטיפול, חומר המופק מצמח הכורכום. במחקר ייעשה שימוש בכורכומין לצד תרופות קונוונציונליות.

כורכומין מצוי בשימוש הרפואה המסורתית בהודו ובסין זה אלפי שנים. מחקר שפירסמו בשנה שעברה חוקרים מהמרכז הרפואי רמב"ם בכתב העת "Nutrition and Cancer", מייחס לכורכומין יעילות מסוימת בשיפור התגובה של חולי סרטן הלבלב לטיפול כימותרפי. באוקטובר 2009 דיווחו חוקרים מבית החולים איכילוב ומאוניברסיטת תל אביב, בכתב העת "Laryngoscope", כי כורכומין עשוי לשפר את התגובה של חולי סרטן להקרנות. מסקנה זו עלתה ממחקר בעכברים. במאמר שפורסם בכתב העת "Nutrition" בפברואר 2009, העלו חוקרים מאוניברסיטת הארוורד את ההשערה שכורכומין עשוי לסייע לטיפול בפגיעות בשרירים. באפריל באותה שנה דיווח כתב העת "Gut" כי הכורכומין יעיל לטיפול במחלת כבד כרונית חסימתית.

בעשור האחרון התפרסמו מחקרים הממליצים על כורכומין לסובלים ממחלות מעי דלקתיות. ברפואת המזרח שימש הכורכומין, בין השאר, לטיפול בהכשות נחש וסיבוכים בדרכי העיכול. קוליטיס כיבית שייכת לקבוצת מחלות המעי הדלקתיות, לצד הקרוהן. לפי הערכות, מקוליטיס סובלים 10-12 בני אדם לכל 100 אלף תושבים.

לדברי ד"ר אלון לנג, רופא בכיר במכון למחלות דרכי העיכול בשיבא, "יש עדויות לכך שכורכומין יעיל במניעת מצבים דלקתיים. בכוונתנו לבחון לראשונה מתן טיפול בחומר זה לחולי קוליטיס כיבית, בשילוב עם תרופות קונוונציונליות".

ניר סלומון, האחראי על הרפואה הסינית במכון, אומר: "התרופות בקו הראשון לחולי קוליטיס כיבית מכונות 5ASA. חולים שאינם מגיבים לתרופות האלה זקוקים לסטרואידים ולתרופות שמדכאות את מערכת החיסון. אלה תרופות יקרות, שחלקן אינן נכללות בסל הבריאות ויש להן תופעות לוואי משמעותיות. בכוונתנו לבחון אם הכורכומין מייעל את הטיפול שמסתמך על תרופות מהקו הראשון, בניסיון למנוע את המעבר לתרופות קשות יותר ולחסוך כסף למערכת וסבל לחולים".

למחקר מגויסים בוגרים מעל גיל 18 הסובלים מקוליטיס כיבית פעילה במצב מתון. הטיפול בכורכומין ניתן באמצעות כמוסות, יום-יום, במשך כמה חודשים. חולים המעוניינים להצטרף, יכולים להתקשר לטלפון 3010272-054.

לדברי סלומון, "אכילת כורכום אינה מספיקה, כי יש להפיק את החומר הפעיל מתוכו. כדי לקבל את המינון התרפויטי יש לצרוך 300-400 גרם של תבלין כורכום ביום, וזה לא ריאלי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ