נוירופתיה | נמלים בקצות העצבים

כאבים, דקירות או תחושה של שריפה בידיים וברגליים, עלולים להיות סימן לנוירופתיה - מחלה במערכת העצבים. ההגדרה אולי מבהילה, אבל ברוב המקרים אפשר להתגבר על הבעיה בעזרת משככי כאבים או ויטמינים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ד"ר רון דבי

מערכת העצבים היא רשת סיבים הפזורה בכל הגוף, שתפקידה להעביר פקודות מהמוח אל הגוף ותחושות בכיוון ההפוך - מהגוף אל המוח. מערכת זו אחראית להפעלת השרירים ולקליטת גירויים, שבין השאר מזהירים מפני סכנה או נזק אפשריים, כמו טמפרטורה גבוהה או כאב. פגיעה ברשת הסיבים פוגמת גם במעבר התקין של אינפורמציה בין הגוף למוח.

מחלה של העצבים גורמת לתרגום מעוות של האותות המתקבלים במוח. במצב זה גירויים נעימים, כמו ליטוף או מגע של בגד, מועברים למוח כתחושות לא נעימות של כאב, שריפה או צריבה. במקרים אחרים העצבים הפגועים מייצרים בעצמם גירויים, אפילו ללא כל גירוי חיצוני. רבים מהסובלים מבעיה זאת מתלוננים על הרגשת נימול (כאילו נמלים מהלכות על פני העור), דקירות, כאב, שריפה, תחושה של זרמים או הירדמות של חלקים שונים בגוף.

בדרך כלל נפגעים ראשונים העצבים הארוכים. לכן רוב התלונות הקשות מתארות כאבים ותחושות לא נעימות באיברים המרוחקים ממרכז הגוף, כמו כפות הרגליים והידיים. עם זאת, תחושות כאלה יכולות להופיע בכל חלקי הגוף. תלונות שכיחות אחרות הן הרגשה של דריכה על אבנים או על סיכות בזמן ההליכה. לפעמים החולים מספרים שהם חשים שעורם מתוח יתר על המידה או שמשהו לוחץ להם על הרגל.

כל התופעות האלה מכונות נוירופתיה. התחושות הלא תקינות והכאבים מופיעים, בדרך כלל, כבר בשלבים הראשוניים של המחלה. בחלק מהמקרים עלולה להיות הידרדרות במצב וגם העצבים האחראים על תפקוד השרירים נפגעים. ההחמרה במצב עלולה לגרום חולשה של השרירים, קשיי הליכה, קושי בביצוע פעולות בידיים ועוד.

עודף סוכר, חוסר ויטמינים

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה בהבנת המחלה ובאיתור הגורמים לה. עם זאת, לא תמיד גורמי המחלה ברורים לחלוטין. בחלק מהמקרים הפגיעה בעצבים ההיקפיים נובעת מסיבוך של מחלות אחרות, כמו סוכרת, אי ספיקת כליות, אי ספיקת כבד, גידולים, מחלות של מערכת הדם, מחלות דלקתיות ועוד. רבים מחולי הסוכרת סובלים מנוירופתיה וכ-20% מהם לוקים במחלה ברמה מטרידה, שלעתים קרובות מאופיינת בכאבים חזקים. הנוירופתיה עלולה להופיע בשלבים המוקדמים של הסוכרת ובמקרים מסוימים היא הסימן הראשון למחלה. איזון טוב של הסוכרת מפחית במידה משמעותית את הסיכוי ללקות בנוירופתיה, ולכן חשוב להקפיד על רמת סוכר תקינה כל השנה.

גם מחסור בוויטמינים, ובפרט בוויטמין B12 עלול לעודד את הופעת המחלה. ויטמין זה מצוי בבשר, לכן צמחונים שהתפריט שלהם אינו כולל תחליפים לוויטמין B12 ואנשים החולים במחלות שאינן מאפשרות את ספיגתו דרך הקיבה ולא מקבלים תחליפים, פגיעים יותר למחלה. תלונות על תחושת נימול, שריפה או כאבים בגפיים, בעיקר ברגליים, עלולות להיות סימן למחסור בוויטמינים. לפי מחקרים שונים, עד 30% מהאלכוהוליסטים סובלים מנוירופתיה. הסיבה לכך היא התזונה הלקויה של המכורים לאלכוהול, שלרוב אינה מכילה רכיבי מזון חיוניים כמו ויטמינים. האלכוהול הוא חומר עתיר אנרגיה, אבל זו אנרגיה שאינה מורכבת מאבות המזון ולכן אינה תורמת לבניית הגוף. יש גם עדויות שלפיהן לחומר הפעיל באלכוהול, האתנול, יש השפעה רעילה על העצבים. לפעמים הנוירופתיה מתפתחת לאחר זיהום, מכיוון שבמעטפת העצב קיימים חומרים דומים לאלה שבמעטפת התא של החיידקים.

הגוף מפתח נוגדנים כדי להילחם בזיהום, אבל אלה פועלים גם נגד העצב ופוגעים בו. במחקרים מהשנים האחרונות התברר, שמערכת החיסון בגופם של חלק מהחולים שסיבת מחלתם לא אובחנה מייצרת נוגדנים נגד העצבים. במקרים כאלה, טיפול להורדת רמת הנוגדנים בדם (למשל, תרופות המדכאות יצירת נוגדנים) עשוי להביא לשיפור משמעותי במצבו של החולה.

סף הגירוי

הסימפטומים התחושתיים של הנוירופתיה הם השכיחים ביותר. בדרך כלל החולים מתלוננים על דקירות בידיים או בכפות הרגליים, על תחושה של נימול או שריפה ועל הירדמות של חלקים שונים בגוף. הכאב עלול להיות חד, עמום או שורף. במקרים מסוימים הוא מופיע באופן ספונטני, במקרים אחרים בעקבות גירוי בעור, כמו מגע או דריכה, ולפעמים הוא מציק יותר בלילה. גם חולשת שרירים עלולה להיגרם כתוצאה מנוירופתיה. את המחלה מאבחן נוירולוג, הבוחן את תגובת החולה למגע, לשינויים בטמפרטורת בגוף, לוויברציות ועוד. כן מתבצעת בדיקה של הולכה עצבית: מעבירים לעצב גירוי חשמלי ובודקים את הולכת הגירוי לאורך העצב. לאחרונה הוכנסו לשימוש בדיקות חדשניות, ששיפרו פלאים את היכולת לאבחן את המחלה. באחת מהן מחברים את החולה למחשב וחושפים אותו לגירויים של חום, קור או רטט בעוצמות שונות. החולה מתבקש לומר מתי הוא מרגיש שינוי בטמפרטורה או בתנודה. התוכנה מסתמכת על תשובותיו כדי להגדיר את סף התחושה שלו. סף תחושה גבוה מעיד על נוירופתיה.

בדיקה חדשנית נוספת היא ביופסיה של העור. לוקחים דגימה קטנטנה מהעור, צובעים אותה וסופרים את קצות העצבים שעליה. אם המספר קטן מהנורמה, החולה סובל מנוירופתיה. אחרי שהמחלה מאובחנת, דרושות בדיקות נוספות כדי לדעת מה מקורה. כבר היו חולי נוירופתיה שמחלתם לא אובחנה, שנשלחו לניתוח לשחרור לחץ העצבים כדי להקל על כאבם. היו כאלה ש נותחו בטעות לשחרור העצב בשורש כף היד ("תסמונת התעלה הקרפלית"), ורק לאחר מכן התברר כי למעשה הם סובלים מנוירופתיה. הטיפולים במחלה מגוונים ומותאמים לסיבה הגורמת לה. אם הנוירופתיה מתפתחת כסיבוך של מחלה ידועה כמו סוכרת, חוסר ויטמינים וכדומה, מומלץ לטפל במחלה הראשונית. אם מחלת העצבים נובעת מתגובה של המערכת החיסונית נגד מערכת העצבים, יש לתת לחולה טיפול מתאים. בכאבים אפשר לטפל באמצעות משככי כאבים או בתרופות המיועדות להפחתת כאב נוירופתי (כאב שמקורו הוא מחלת העצבים עצמם). תרופות ממשפחת הטריציקליים, שפותחו במקור נגד דיכאון, פועלות ביעילות להרגעת כאב ממקור נוירופתי. גם תרופות נוגדות אפילפסיה (כפיון) מקלות על כאבים נוירופתיים, משום שהן מאטות את מעבר הגירויים בעצבים.

תרופה נוספת היא משחה המופקת מפלפל חריף, שמפחיתה את כמות החומרים שאחראים להעברת תחושת הכאב בעצבים. את המשחה מורחים כמה פעמים ביום ולאחר שבועיים-שלושה מורגשת הקלה בכאבים.

הכותב הוא רופא בכיר במדיקל סנטר בהרצליה ובמחלקה הנוירולוגית בבית החולים וולפסון בחולון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ