מחקר על הגיל השלישי: שוכחים מהדאגות, מזדקנים באושר

הימנעות מלחץ, איזון רגשי וחיוביות: מחקר מראה שאנשים חשים מאושרים יותר דווקא ככל שגילם עולה

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יעל גרינפטר

סבא רוטן ונרגן כבר אינו נחשב לסמל קבוצת הגיל השלישי, כך מתברר ממחקרים שנעשו בקרב מבוגרים, שחלקם עברו את שנת ה-90 לחייהם. המחקרים הוכיחו כי אנשים חשים אושר גדול יותר דווקא ככל שהם הולכים ו"מתבגרים".

לדברי פסיכולוגים, על אף הדאגות בענייני בריאות, כספים ומעמד חברתי, והחשש ממוות ודאי בעתיד הקרוב מאוד, נראה שהפרקים האחרונים בחיי האדם הם בעצם "גיל הזהב" המאושר, השנים שבהן מבינים המבוגרים את האימרה לפיה "החיים קצרים מדי", מקבלים את ההיבט החיובי שלה, ומנסים ליישמו לטובתם.

לדעת מומחים, מבוגרים וזקנים מנצלים היטב את הזמן שנותר להם, ונראה שרובם למדו להימנע מהיתקלויות באירועים שעלולים לעורר בהם עצב או לחץ. "על הצעירים לנהל את חייהם בצורה דומה", אמרו, והוסיפו כי הזקנים אינם מדשדשים בעבר ואינם חושבים יותר מדי על העתיד, שלא כאנשים צעירים מהם.

בריטניה למשל, היא מדינה מזדקנת. בתוך פחות מ-25 שנה אחד מכל ארבעה תושבים בבריטניה יהיה בן יותר מ-65, ומספר בני ה-85 ומעלה יוכפל. בנוסף לכל זאת, מספר בני המאה הבריטים יעבור את ה-30 אלף בשנת 2030.

ד"ר סוזן טרק צ'רלס, פסיכולוגית מאוניברסיטת קליפורניה, סבורה כי הנתונים שהוזכרו עשויים להפוך את החברה הבריטית למאושרת יותר. לדבריה, בדיקת מחקרים על רגשות והזדקנות חשפה את העובדה שאושר נפשי צומח עם השנים, מלבד במקרים של אנשים הסובלים משיטיון או ממחלות הקשורות לתופעה. לדעת טרק, הזקנים יודעים לווסת את רגשותיהם ונמנעים מעימותים.

מחקר שנעשה על ידי ד"ר לורה קרסטנסן, מרצה לפסיכולוגיה מאוניברסיטת סטנפורד, הבהיר מדוע תופעה זו קיימת. קרסטנסן ביקשה ממתנדבים בני 18 עד אמצע שנות ה-90 לחייהם להשתתף בניסויים שונים, ולכתוב יומנים בהם יפרטו את תחושותיהם ואת מצבם הרגשי. קרסטנסן גילתה כי המבוגרים הביעו פחות רגשות שליליים, ידעו לקבל בקלות ביקורת אישית שהוטחה בהם והצליחו למצוא את האיזון הנדרש מבחינה רגשית - יכולת שככל הנראה משתפרת עם השנים. לדעת טרק צ'רלס, "הם למדו כיצד להימנע ממצבים שיגרמו להם לחוש עצב".

החוקרות ציינו כי רצוי שהצעירים יתחילו להתכונן לזקנה. "עליהם לצאת יותר מסביבת העבודה והמשפחה", אמרו. הן הוסיפו כי לדעת צעירים רבים, הזיקנה היא תהליך שמביא עמו מחלות, תשישות, תלות וחוסר ניידות. "הם טועים. במקרים רבים, זה אינו המצב. זקנים רבים עדיין לומדים, מנהלים חיים פעילים ונהנים מחוויות רבות".

מחקר קנדי קבע כי מוח מזדקן מצליח למחוק במהירות רבה יותר זכרונות שליליים, בהשוואה למוח צעיר. באחד המחקרים השתתפו 97 "מבוגרים צעירים" בני 18 עד 40, ו-98 "מבוגרים זקנים" בני 63 עד 86. כולם התבקשו לדמיין לעצמם מצבי לחץ קשים, ולתאר את תגובותיהם ותחושותיהם. ברוב המקרים, ככל שעלה גיל המשתתפים, פחת מספר התגובות השליליות.

"הזקנים יודעים שזמנם קצר והם נמנעים ממתחים, מלחץ וממצבים שיעוררו בהם עצב", סיכמה ד"ר טרק צ'רלס.

עצות לזיקנה מאושרת

* חישבו על דרכים שבהן תוכלו ליהנות הנאה אמיתית מהשנים הבאות בחייכם, ודמיינו את האפשרות שתחיו חיים מאושרים ובריאים עד גיל 100

* תכננו את חייכם ואת שגרת היום יום באופן שיקדם את המטרות הללו

* אל תשימו את כל "הביצים החברתיות" שלכם בסל אחד - השקיעו זמן גם במסגרות שאינן קשורות למשפחה או לעבודה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ