המתמחים פרשו מהמו"מ: ההתאחדות הרפואית לא מייצגת אותנו

היום ייסגרו מרפאות החוץ צפונה מת"א

דן אבן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

נציגות הרופאים הצעירה, המייצגת את הרופאים המתמחים, הודיעה אתמול על פרישה מהמשא ומתן בין ההסתדרות הרפואית לאוצר. בשלושת השבועות האחרונים, מאז פרצה מחאת המתמחים, השתתף נציג מטעמם בישיבות של המשא ומתן. בשבוע שעבר ביקש הנציג, הד"ר מאיר מזרחי מבית החולים הדסה עין-כרם, להצטרף כחבר גם בצוות המצומצם המנהל את המשא ומתן לקראת הדיון שנערך השבוע בבג"ץ, אולם בהסתדרות הרפואית דחו את בקשתו, בטענה כי מדובר בישיבות במתכונת מצומצמת. בתגובה, אתמול הודיעה נציגות הרופאים הצעירה כי היא פורשת מהליך המשא ומתן המתנהל עתה במתכונת של גישור.

מנציגות הרופאים הצעירה נמסר כי "ההסתדרות הרפואית לא מייצגת אותנו עוד במשא ומתן". היום מתוכננת ישיבה של מועצת הרופאים הצעירים, גוף בנציגות המונה כ-40 מתמחים מבתי החולים ברחבי הארץ, כדי להחליט על המשך צעדי מחאה לנוכח המשא ומתן המתמשך.

לדברי מזרחי, "מאחר שקיים חשש כבד כי בימים הקרובים ייחתם הסכם מאחורי גבנו, דרשנו להיות חלק מהצוות המצומצם במשא ומתן שמנהל האוצר עם ההסתדרות הרפואית. היינו סבלניים, וחיכינו כמה ימים להחלטה לצרף אותנו כשותפים מלאים, אך לאחר שנתקלנו בסירוב, לא נותרה לנו ברירה אלא לפרוש מהמשא ומתן".

ובתוך כך, אתמול החל לעבוד המגשר שמונה מטעם בית המשפט, הפרופ' יצחק פטרבורג, המשמש סמנכ"ל בכיר בחברת התרופות הישראלית טבע ובעברו מנכ"ל קופת חולים כללית ומנכ"ל סלקום. פטרבורג נפגש אתמול בתל אביב עם נציגי ההסתדרות הרפואית, האוצר והנהלת הכללית בנפרד והיום הוא אמור לכנס את כל הצדדים לישיבת גישור ראשונה.

בהסתדרות הרפואית דוחים את האשמות הרופאים המתמחים, וטוענים כי הציעו להם רק אתמול להיפגש עם המגשר. "בעוד אנו מעדכנים את נציגי פורום הרופאים הצעירים, שמענו כי בכוונתם לפרוש מהמשא ומתן. מדובר בהחלטה תמוהה, אך כל אחד רשאי לעשות כרצונו", נמסר מהארגון.

תהליך הגישור מוגבל עתה לשבוע, וגם בשבוע זה מתכננת ההסתדרות הרפואית לקיים עיצומים חלקיים ברפואה הציבורית, כפי שהודיעה השבוע לבג"ץ. היום יהיו סגורים מרפאות החוץ, המכונים והמחלקות לאשפוז יום לקבלת מטופלים מהקהילה בבתי החולים צפונה מתל אביב, לרבות בתי החולים הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים. בתל אביב ודרומה, כולל בירושלים, יהיו שיבושים בחדרי הניתוח ויבוצעו רק ניתוחים דחופים וניתוחי הסרת גידולים לחולי סרטן. כמו כן, היום ישבתו רופאי הקהילה בקופת חולים כללית במחוז דרום, לרבות רופאי משפחה ורופאים מומחים.

מחר מתוכננים עיצומים הפוכים, במסגרתם יהיו סגורים מרפאות החוץ, המכונים והמחלקות לאשפוז יום בבתי החולים מתל אביב דרומה, ואילו בבתי החולים צפונה מתל אביב יהיו שיבושים בחדרי הניתוח. כמו כן, מחר ישבתו רופאי הקהילה של קופת חולים כללית במחוזות חיפה והגליל המערבי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ