חניה חינם למבקרי חולים המאושפזים יותר מחודש

הנחיה חדשה של משרד הבריאות

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

משרד הבריאות הנחה את בתי החולים לאפשר חניה חינם לקרובי המאושפזים מעל לחודש ולהורי פגים מאושפזים. בשבוע שעבר פרסם ראש מינהל רפואה במשרד הבריאות, ד"ר חזי לוי, נוהל חדש באשר לתשלומים הנהוגים בחניונים בבתי החולים בישראל - שמציב הגבלות על הנהלות בתי החולים, שהעלו בשנים האחרונות את מחירי החניונים, באופן המטיל מעמסה כלכלית רבה על קרוביהם של מאושפזים לתקופות ממושכות.

בנוהל נקבע כי התשלום עבור חניה בבית החולים יהיה מעתה עבור יממה, החל מחצות ועד לחצות ביום למחרת. זאת ללא הגבלה על מספר הכניסות והיציאות מבית החולים באותו היום. כן הוחלט שלא לגבות תשלום עבור כניסה לחניון לחצי שעה, במקום 20 דקות כפי שנהוג כיום. עם זאת, הנוהל מאפשר במקרים חריגים לגבות תשלום לפי שעות, בייחוד בחניונים בבתי החולים המצויים בערים, שבסמוך להם ישנם חניונים בתעריף יקר, וזאת כדי למנוע שימוש נרחב בחניון שלא על ידי באי בית החולים.

פטור מתשלום על חניה בבית חולים יינתן, לפי ההנחיות, לרכב אחד בלבד עבור בני משפחה של מטופלים המאושפזים מעל לחודש בבית החולים, הורי פגים מאושפזים, וכן עבור חולים בדיאליזה, אונקולוגיה (סרטן) ומלוויהם. כך גם לגבי מטופלים הנזקקים לטיפול מרפאתי בבית החולים במשך חודש או בתדירות של לפחות פעמיים בשבוע. הפטור יינתן גם לנכים, רכבים ציבוריים, בני משפחה של חייל מאושפז, רכב צבאי בתפקיד הנהוג על ידי חייל במדים, אנשים שהומלצו על ידי השירות הסוציאלי של בית החולים, וכן באישורים מיוחדים של הנהלת בית החולים. עם זאת, הוחלט להותיר את ההנחיה שניתנה בינואר 1995 המאפשרת גביית תשלום גם בשבתות בחגים בבתי חולים בהם מופעל מגרש החניה בימים אלה על ידי מי שאינם יהודים.

מחירי החניה בבתי החולים נמצאים בפיקוח משרד הבריאות, ועתה הוחלט כי הנהלות בתי החולים יזדקקו לאישור לייקור המחירים, גם אם אינם עומדים בתעריף המקסימאלי שקבע המשרד. כיום עומד התשלום המקסימאלי החד פעמי לחניה בבית חולים על 25 שקל ליום. אולם בצמוד לבית החולים איכילוב בתל אביב, פועל חניון השייך למרכז מסחרי סמוך הגובה באישור חריג סכום של 14 שקל לשעת חניה ו-55 שקל ליום חניה.

בפברואר 2010 פרץ סכסוך במרכז הרפואי שיבא בין הנהלת בית החולים לעובדי בנק הדם של מד"א הממוקם במתחם בית החולים. זאת בשל העלאת מחיר החניה ל-20 שקלים ליום עם הכנסתה של מערכת גבייה חדשה, ולאחר שעובדי בנק הדם נדרשו לראשונה לשלם עבור החניה. במהלך העימות פרצו עובדי מד"א לחדרו של מנהל בית החולים פרופ' זאב רוטשטיין, ובהמשך האשימו כי תקף אותם בלשכתו. רוטשטיין מצידו טען כי נתקל באלימות ותוקפנות מצד העובדים.

פרסום הנוהל החדש הוא תוצאה של פעילות של הוועדה לפניות הציבור של הכנסת בראשות ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) שנעשתה ביוזמת המועצה הישראלית לצרכנות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ