מסעות נפש: איחוד בין הטיפול בגוף ובנפש עשוי להוביל לשינוי חשוב

הרפורמה בבריאות הנפש עשויה לאפשר שימוש בטכנולוגיות חדשות ולהסיר את הסטיגמה. לא פלא שמטופלים ובני משפחותיהם משתדלים לקדם אותה

ד"ר גד לובין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ד"ר גד לובין

הרפורמה הביטוחית בתחום בריאות הנפש, הנכנסת בימים אלה להליך מואץ של השלמת חקיקה, זוכה לתמיכה נרחבת. בנובמבר 2010 פנו נציגי קואליציית ארגוני הצרכנים, המשפחות וארגוני זכויות הפעילים בתחום בריאות הנפש אל חברי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת, בבקשה לפעול באופן נחוש לקידום הרפורמה, תוך שהם מדגישים כי מדובר "בפתרון הנכון והיחיד לתחלואיה של המערכת".

מדובר בקואליציה מרשימה, הכוללת את העמותות "עוצמה" (פורום ארצי של משפחות נפגעי נפש), "אנוש" (העמותה הישראלית לבריאות הנפש), מל"מ (מתמודדים למען מתמודדים), "לשמ"ה" (עמותה לשילוב מתמודדים והעצמה), מטה מאבק הנכים, האגודה לזכויות האזרח ו"בזכות" (המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות).

לכאורה, מדובר במהלך טכני: הכללת תחום בריאות הנפש במעטפת הביטוחית של הרפואה הכללית הניתנת על ידי קופות החולים. כיום משרד הבריאות הוא שנושא באחריות לטיפולים הנפשיים, לא הקופות. זהו מהלך שאמור היה להתממש כבר שנה לאחר כניסתו לתוקף של חוק הבריאות הממלכתי, בינואר 1995.

מדוע זוכה רפורמה טכנית, על פניה, לתמיכה כה רחבה בקרב המטופלים ובני משפחותיהם? מרכיב משמעותי במענה לשאלה זו קשור לסוגיית התיוג, הסטיגמה. מבחינתם של מטופלים בתחום בריאות הנפש ובני משפחותיהם, הסטיגמה היא מרכיב משמעותי ביותר המשפיע על איכות חייהם, על רווחתם האישית ועל יכולתם להגשים את הפוטנציאל הגלום בהם.

ביוונית עתיקה, פירוש המלה "סטיגמה" הוא "תיבה" - חותמת שנצרבה בבשר כתפם של העבדים, כדי לזהותם ולהקשות על בריחתם. בהקשר של תחלואה נפשית, הסטיגמה מגדירה את המתויג לפי המחלה שעמה הוא מתמודד, באופן המאפיל על היבטים אחרים בחייו: מזגו האישי והיותו איש משפחה, בעל תחומי עניין, כישורים וכישרונות מגוונים, בדומה לכל אדם אחר.

כדי לפרק את התיחום שיוצרת הסטיגמה, יש להכיר בכך שגוף ונפש חד הם. המהלך לאיחוד האחריות למתן טיפול נפשי ופיסי, העומד בבסיס הרפורמה הנדונה, מדגים כיצד רעיון מופשט לכאורה יכול ללבוש פנים מעשיות, אם הוא נשען על תשתית לוגית ומוסרית מוצקה.

מדובר ביישום הביטוי המערכתי והארגוני של גישה המהווה כיום את אחד הנדבכים החשובים ברפואה המודרנית, המכירה בכך שלמצב נפשי יש השפעה משמעותית על יכולת ההתמודדות של גוף האדם עם מחלות פיסיות. במידה דומה משפיע המצב הגופני על החוסן הנפשי. כל בידול בין רפואת הגוף לרפואת הנפש תורם מבלי משים להחרגת חולה הנפש ולהנצחת ה"תיבה", הלא היא הסטיגמה, כפי שיודעים וחשים היטב החולים עצמם ובני משפחותיהם. מכאן ציפייתם הדרוכה לרפורמה.

צורך נוסף באיחוד בין הטיפול בגוף ובנפש נובע מהטכנולוגיה. כבר כיום, ובמידה רבה יותר בעתיד, נשענות שיטות לאבחון וטיפול נפשי על ידע, תשתית טכנולוגית ומכשור רפואי מתקדם, הנמצאים במסגרות של טיפול רפואי כללי. מחקרים צופים כי טיפולים נפשיים יסתייעו בעתיד בהדמיות מוחיות כמו MRI ומכשירי גרייה מגנטית.

הפיצול בין שני התחומים, אם ימשיך להתקיים, יקשה על השימוש בכלים מתקדמים אלה. הפיצול גם מקשה על הגדלת המשאבים המוקצים לתחום בריאות הנפש, שחסרונם מורגש כבר כיום ויורגש ביתר שאת עם הכנסת טכנולוגיות יקרות אלה לשימוש.

בעקבות הרפורמה תוצמד בריאות הנפש לתחומים הנהנים מעדכון תקציבי שנתי לפי מדד יוקר הבריאות. העדר הצמדה כזו הוא אחת הסיבות החשובות למשבר המשאבים שממנו סובל מערך בריאות הנפש זה שנים. באופן תיאורטי, הפתרון למשבר יכול להישען על הגדלת משאבים לטיפול הנפשי במבנה הקיים, ואולם מענה כזה יהיה ארעי בלבד, ותהיה זו רק שאלה של זמן עד ששוב ייווצרו פערים ויהיה משבר נוסף.

לכן, במקום לתת למטופלי הנפש "עוד מאותו הדבר", הרפורמה עשויה להוות פתח לשינוי תפישתי וארגוני עמוק וחיוני.

הכותב הוא ראש שירותי בריאות הנפש במשרד הבריאות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ