חשד: כדורי הרזיה מזויפים גורמים להתקפים פסיכוטיים

משרד הבריאות בודק אם גלולות בשיווק לא חוקי גורמות לסיבוכים בתפקוד הלב והכליות. בישראל אותרו לפחות 4 מקרים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

משרד הבריאות בודק חשדות שלפיהם כדורי הרזיה מזויפים קשורים לגרימת התקפים פסיכוטיים. זאת לאחר שבאחרונה התקבלו במשרד דיווחים על ישראלים שפיתחו תופעות לוואי קשות לאחר שימוש בכדורים מסוג זה. המדובר בכדורים הנקראים Slim Xtreme או Seven Slim, אשר ככל הידוע אין מוצרים בשמות האלה שמאושרים לשיווק במדינות המערב.

בשבוע שעבר אושפזה בבית החולים הפסיכיאטרי שער מנשה אשה בשנות ה-20 לחייה הסובלת מהתקף פסיכוטי חריף, לאחר שנטלה גלולות הרזיה מסוג Slim Xtreme. האשה מטופלת תרופתית, אולם עד כה לא הצליחו הרופאים לייצב את מצבה הנפשי. אף לפני חודשיים וחצי דווח על בת 25 שחוותה לראשונה בחייה התקף פסיכוטי לאחר שנטלה גלולת הרזיה, ולפי הערכות מדובר באותו הסוג. מקרים אלו מצטרפים לשני דיווחים נוספים על סיבוכים רפואיים לאחר נטילת גלולות אלו, שהתקבלו בקיץ: תושבת תל אביב בשנות ה-60 לחייה שאושפזה בבית החולים וולפסון עם סיבוכים בקצב הלב ובעיות בתפקידי הכבד. וכן נער בן 16 שסבל מסיבוכים בכליות ואושפז כמה ימים בבית החולים אסף הרופא.

במקביל התקבלו באחרונה במשרד דיווחים ראשונים על מקרי תמותה מהתקפי לב בחודשים האחרונים בכפרים דרוזיים בצפון הארץ בקרב כמה נשים שנטלו גלולות הרזיה מסוג Seven Slim, אולם עד כה לא אומת המידע בבתי החולים בצפון.

בשבועות האחרונים הצליחו ביחידה למאבק בפשע פרמצבטי במשרד הבריאות, הפועלת בנושא, להשיג בשיתוף המשטרה דגימות של כדורי ההרזיה. במקרה של Seven Slim הוחרמו בספטמבר כדורים - שעברו דרך לבנון - במעבר גבול אלנבי. במקרה של Slim Xtreme נתפסו גלולות בפשיטות בבת ים ובחדרה, והחשד הוא שהגלולות הוברחו מארה"ב על ידי ישראלי ושווקו בארץ דרך האינטרנט. בימים האחרונים הורחבה הפעילות בניסיון לאתר הברחות נוספות של גלולות הרזיה מזויפות בחבילות דואר.

במשרד הבריאות מייחסים את התופעות החמורות לחומר הכימי הפעיל סיבוטרמין שאותר בגלולות Seven Slim, במינון גבוה במיוחד של 25 מ"ג לגלולה, שבה נמצא גם החומר הפעיל בוויאגרה - סילדנאפיל. באוקטובר הורדה מהמדפים בישראל תרופה מאושרת להרזיה בשם רדוקטיל, ששווקה על ידי חברת "טבע" והכילה מינונים נמוכים יותר של סיבוטרמין (10-15 מ"ג), לאחר שמינהל התרופות האמריקאי (ה-FDA) קבע כי היא מעלה את הסיכון לפתח מחלות לב וכלי דם. בימים האחרונים הועברו לבדיקה מעבדתית גם גלולות Slim Xtreme שנלקחו ממשפחתה של המאושפזת בשער מנשה, ובמקביל נעשתה פנייה למינהל האמריקאי לפעול להפסקת שיווק הגלולה באתרי אינטרנט אמריקאיים. בחודש שעבר פרסם המינהל אזהרה מפני מספר כדורי הרזיה המשווקים באינטרנט ומעלים חשש לבריאות הציבור, אך לא כאלו המשווקים בארץ.

"להערכתנו הדיווחים הללו הם קצה הקרחון. על הצוותים הרפואיים לדווח על סיבוכים חריגים שבהם מתעורר חשד לנטילת תוספי תזונה לא מוכרים כדי שנוכל לקבל את התמונה המלאה", אמר ראש היחידה למאבק בפשע פרמצבטי במשרד הבריאות, מיקי אריאלי. "כל תוספי התזונה שאינם מאושרים עלולים להכיל חומרים פעילים מסוכנים לבריאות, בייחוד כשהם נמכרים עם התוויה כמו 'הרזיה' או 'אין אונות', בניגוד לחוק. אין לרכוש תוספי תזונה באתרים לא מוכרים באינטרנט או דרך חברים, אלא רק ממקום מורשה כמו בית מרקחת או חנות טבע, כשעל האריזה נכתב כי משרד הבריאות אישר את שיווק המוצר".

גם בספרות הרפואית החלו להצטבר לאחרונה דיווחים על סיבוכים נפשיים המתבטאים בהתקפים פסיכוטיים לאחר צריכת יתר של החומר הפעיל "סיבוטרמין". באוקטובר דיווחו חוקרים מהונג קונג בכתב העת "Clinical Toxicology" כי איתרו 16 מקרים בין ינואר 2004 לאוקטובר 2009 של אשפוזים עם התקפים פסיכוטיים לאחר שימוש בגלולת הרזייה צמחיות שהכילו סיבוטרמין, 15 מתוכן של נשים. גיל האשפוז הממוצע עמד על 19, ונלוו לו תופעות לוואי לרבות הזיות בחושי השמיעה (63%) והראייה (38%) ונטיות אובדניות בשניים מהמקרים.

תעשיית התרופות המזויפות בישראל פעילה ביותר בשנים האחרונות. בשנת 2008 דורגה ישראל במקום השמיני בעולם בזיוף תרופות עם 25 אירועי זיוף שמאותרים בכל שנה בהיקף שנאמד ב-80-100 מיליון שקל, לפי נתוני הארגון הבינלאומי לפשיעה פרמצבטית (PSI). בין התרופות המזויפות שאותרו בשנים האחרונות בארץ מצויות תרופות לשיפור התפקוד המיני, לאי ספיקת לב, כאבי בטן, סוכרת, שיכוך כאבים, אנטיביוטיקה, משחות שיניים, קרם שיזוף וכן תרופות להרזיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ