יוזמה: בחשד להתקף לב לא תשלמו למד"א על נסיעת שווא

פעמים רבות מעדיפים חולים להימנע מהזמנת אמבולנס. הסיבה: התשלום שגובים במד"א במקרה של אזעקת שווא עלול להגיע ליותר מ-1,700 שקלים

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

ישראלים רבים החוששים כי הם סובלים מתסמינים של התקף לב, משתהים בקריאה לכוחות ההצלה ופעמים רבות מגיעים לבית החולים ברכב פרטי - בנסיעה שגוזלת זמן יקר. הסיבה לממצא מטריד זה נעוצה בכך שרבים חוששים מהתשלום הגבוה שאותו ייאלצו לשלם למגן דוד אדום, אם יתברר כי היתה זו אזעקת שווא ולא יהיה צורך באשפוזם. המועצה הלאומית למניעה וטיפול במחלות לב וכלי-דם, המייעצת להנהלת משרד הבריאות, גיבשה באחרונה שורת המלצות בניסיון לצמצם את משך פינוים של ישראלים עם התקפי לב לבתי החולים בארץ.

בשנים האחרונות ירדה משמעותית התמותה מאירועי לב בבתי החולים בישראל. אולם לצד זאת, עדיין לוקח לבאים לבתי החולים, עם תסמינים של התקף לב, זמן רב מדי להגיע. לפי הסקר האחרון באיגוד הקרדיולוגי (סקר ACSIS), שבוצע בקרב 1,781 חולי הלב שאושפזו ב-26 בתי חולים ברחבי הארץ בחודשים מארס-אפריל 2010, הזמן החולף בישראל מהתקף הלב ועד קבלת הטיפול בצנתור הוא 195 דקות. בניתוח פרטני, העיכוב החמור ביותר מתרחש מרגע הופעת הסימנים להתקף לב ועד להזעקת עזרה - לא פחות מ-85 דקות, ובהמשך חולפות 42 דקות מהזעקת העזרה ועד הגעת החולה לבית החולים. כצפוי, הבעיה מחמירה בפריפריה: מרגע הופעת סימני התקף הלב ועד לקריאה לעזרה, הזמן הממוצע הוא 75 דקות במרכז, 105 דקות בצפון ו-100 דקות בדרום.

אולם בהשוואה לעולם, ככלל ממוקמת ישראל דווקא טוב. לפי סקר שבוצע במשך שבוע בדצמבר 2009 באירופה ובמדינות הים התיכון בהשתתפות 485 בתי חולים ב-47 מדינות, לרבות 11 מחלקות קרדיולוגיות בישראל - הזמן שחלף מהתקף הלב ועד לקבלת טיפול עמד בארץ על 210 דקות. זאת לעומת 215 דקות בכלל מדינות אגן הים התיכון, 251 דקות במזרח אירופה ו-275 במערב אירופה - בהתבסס על נתונים מגרמניה וצרפת.

לדברי פרופ' אלכסנדר בטלר, יו"ר המועצה הלאומית ומנהל המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי רבין, "למרות שהזמן החולף בבית החולים מרגע קבלת החולה עד הצנתור התקצר, הזמן שחולף עד להגעה לבית החולים לא השתנה משמעותית, ונותר ארוך מדי. בהתקפי לב קשים, לכל דקה שעוברת משמעות ביחס לפגיעה נוספת בשריר הלב, שרידות החולה ואיכות חייו בתום ההתקף".

אחת הסיבות להתארכות זמני הפינוי קשורה בתופעת פינוים של נפגעי לב לבתי החולים בכלי רכב פרטיים. לפי סקר האיגוד הקרדיולוגי, 39.1% מחולי הלב מפונים לבתי חולים בניידת טיפול נמרץ, 11.8% באמבולנס רגיל, ו-49.1% בוחרים דווקא ברכב הפרטי. להערכת המועצה הלאומית, התופעה קשורה בתעריפי הפינוי באמבולנס שנדרשים המפונים לשלם, אם התברר בדיעבד כי היתה זו אזעקת שווא והם לא הזדקקו לאשפוז. לפי תעריפון מד"א (ראו תרשים), המחירים הם עד 408 שקלים באמבולנס רגיל ועד 816 שקלים בניידת טיפול נמרץ בנסיעות לטווח קצר, ועד 634 שקלים למתגוררים ביישוב המרוחק מבית חולים.

באחרונה החלו במשרד הבריאות בדיונים עם קופות החולים שמטרתם להביא לכך שהקופות יהיו אלו שיממנו את התשלום למד"א. לדברי בטלר, "ההנחה היא כי עלות המימון של קריאות השווא תתאזן עם מקרים בהם ניתן להציל את חיי החולים ולמנוע מהם נכות קשה".

בהתאם להמלצה נוספת, הוחלט לאפשר לצוותי הפרמדיקים באמבולנסים היתר למתן תרופה להמסת קרישי דם לנפגעים עם התקף לב המפונים מאזורים מרוחקים, כשהפינוי לבית החולים מרגע הופעת הסימנים הראשונים אורך יותר משעתיים. מדובר בתרופות סטרפטוקינאז ו-TPA, שניתנו בעבר לטיפול מיידי בהתקף לב, בטרם עידן הצנתורים. כיום ניתנות התרופות רק בבית החולים יוספטל באילת לנפגעים מהתקפי לב, בטרם העברתם לסורוקה, ובמקרים מסוימים לנפגעים המגיעים לבתי חולים בנצרת שאין בהם חדרי צנתור, עד ההעברה לבית חולים העמק בעפולה. במסגרת התוכנית החדשה אף יתיר משרד הבריאות לפרמדיקים את מתן התרופה בעירוי, וזאת באמבולנסים המאפשרים שידור טכנולוגיית אק"ג למוקד מד"א שיאויש על ידי רופא, ובהנחייתו. בקרוב צפוי להתחיל פיילוט כזה באזור הערבה.

בין הצעדים הנוספים המתוכננים במועצה: פעולות הסברה בציבור הרחב ובקהילת הרופאים לעידוד הציבור להזעיק עזרה בעקבות כאבים בחזה, תוכנית לאיחוד קו החירום הטלפוני של מד"א (101) עם קווי חירום אחרים והרחבת הפינויים במסוקים של חולי לב בצפון, כשזמן הפינוי באמבולנס צפוי לארוך יותר משעה. "המסר לציבור כי כשמרגישים כאבים בחזה, ויש חשד לבעיית לב, חשוב שהחולה לא ימתין - ויקרא למד"א כי זה יכול להציל חיים", אומר בטלר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ