לקראת התפטרות המתמחים: בתי החולים במתכונת חירום

אחר הצהריים החל דיון נוסף בין נציגי האוצר למתמחים, אך לא מסתמנת פריצת דרך. מעל ל-500 מתמחים צפויים להתפטר מחר ב-10 בבוקר

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

בעקבות החלטת רוב המתמחים לדחות את הצעת הפשרה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במערכת הבריאות נערכים היום (רביעי) במתכונת חירום להתפטרות העובדים. אם אכן תכנס התפטרות הרופאים המתמחים לתוקף, יתפטרו מחר ב-10 בבוקר מעל ל-500 רופאים מתוך 734 שאיימו בתחילה בפיטורים.

בשעות אחר הצהריים החל דיון במשרד האוצר עם נציגי המתמחים, אך נכון לתחילת הפגישה לא מסתמנת פריצת דרך ואין נכונות להעלות הצעות בפני המתמחים בחלון הזמן הצר שנותר.

בשעה זו נמשכים הדיונים בין הצדדים במשרד האוצר. מהאוצר נמסר כי הנושאים העומדים על הפרק במהלך הדיונים כוללים תגמול על תורנויות למומחים ותורנויות חצי למומחים צעירים, בהתאם לקבוע בהסכם; דיונים על תנאי ההעסקה של הרופאים, לרבות יום מנוחה שבועי, משך התורנות והסעות לבית החולים; ודיון בנושא מתן משרות לרופאים שיעבדו ברפואה הציבורית במשרה מלאה (מתכונת המכונה 'פולטיימר'). לפני כשלושה שהבועות דחו המתמחים הצעה של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לתוספת של משרות מסוג זה בעלות של מעל ל-100 מיליון שקל. באוצר הבהירו כי בכל מצב, לא תהיה פתיחה של ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית לפני כחודש.

באוצר מתחו אתמול ביקורת על דרישת המתמחים לתוספות שכר בעבור תורנויות, מעבר להסכם שנחתם, ולטענתם בהסכם נקבע שעל כל תורנות (עבודה של 16 שעות, לאחר 8 שעות העבודה הרגילות) יקבל רופא מומחה צעיר 2,999-3,651 שקל במרכז הארץ ו-3,407-4,423 שקל בפריפריה.

בתוך כך, במערכת הבריאות שוררת מבוכה וזעם בעקבות החלטת המתמחים לדחות את בקשתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. פרופ' אליעזר רחמילביץ, אחד מרופאיו של ראש הממשלה, שתיווך בין המתמחים להסתדרות הרפואית ויזם את המפגש אתמול עם נתניהו, הביע אכזבה רבה מההתפתחויות בשטח.

לדברי רחמילביץ, "המעשה של המתמחים לא הוגן. ראש הממשלה אמר באופן ברור שהוא מעוניין להיכנס לעניינים. צריך היה לתת לו את ההזדמנות, צריך זמן לתת למהלך להתקדם. המתמחים ביקשו כל הזמן פגישה עם ראש הממשלה, ובסוף כשהפגישה הגיעה- והיא הייתה טובה- הם דחו את בקשתו. עשיתי את כל המאמצים להביא את הסוסים למים, לצערי אני לא יכול להביא אותם לשתות".

לאור המבוי הסתום, ראש מנהל הרפואה במשרד הבריאות ד"ר חזי לוי, הנחה היום את בתי החולים ברחבי הארץ להיערך מיידית למתכונת חירום החל ממחר בבוקר. בנוסף, נשקלת הפעלה של קווי חירום טלפוניים לשימוש הציבור הרחב.

משעות הבוקר קיימו הרופאים המתמחים דיונים והתייעצויות בבתי החולים בנוגע להצעת נתניהו מאמש. בבתי החולים רמב"ם ובני ציון בחיפה, מאיר בכפר סבא, שיבא בתל השומר ואיכילוב בתל אביב, הודיעו המתמחים כי הם דוחים את ההצעה.

לדברי פרופסור יהודה אולמן, בכיר בוועד הרופאים ברמב"ם, "המתמחים הם אנשים אמיצים וקצרי רוח מהמתחולל כבר מעל לחצי שנה, ולכן החליטו שלא לקבל בשלב זה את הצעת נתניהו". ולמן הוסיף כי "אני מלא הערכה כלפיהם ולכן החליטו שלא לקבל בשלב זה את הצעת נתניהו".

דיון של הרופאים המתמחים בבית החולים מאיר בכפ"ס, הבוקרצילום: הדר כהן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ