היום בשתיים: ביה"ד ידון בהתפטרות המתמחים

במערכת הבריאות לא ברור האם כל 382 הרופאים שהיו אמורים לעזוב את עבודתם הבוקר יכבדו את החלטת השופטת להשהות את המהלך עד לדיון

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

בית הדין הארצי לעבודה ידון היום (חמישי) בשעה שתיים בהתפטרות הרופאים המתמחים, שאמורה להתחיל להיכנס לתוקפה הבוקר בשעה עשר. אתמול קבעה נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופטת נילי ארד, כי עד לדיון עומדת בתוקפה ההחלטה לדחות את ההתפטרות, החלטה שהתקבלה מוקדם יותר השבוע. בשלב זה, לא ברור עדיין האם כל הרופאים יכבדו את החלטת השופטת ולכן בתי החולים נערכים להתפתחויות במתכונת חירום.

מכתבי ההתפטרות של לפחות 382 רופאים מתמחים אמורים להיכנס לתוקפם הבוקר. מדובר ברופאים מבית החולים איכילוב (130), מאיר (77), רמב"ם (52), שיבא (40), בילינסון (24), שניידר (23), אסף הרופא (15), וולפסון (14) ובני ציון (7).

בדיון בבית הדין הארצי לעבודה תידון בקשת המדינה להוציא צווי מניעה למתמחים. לקראת הדיון, עד השעה עשר בבוקר, יתבקשו הצדדים להגיש לבית הדין דיווח אודות ההתקדמות במגעים ביניהם.

בלשכת ראש הממשלה דנו במשבר לתוך הלילה עם נציגי משרד הבריאות והאוצר. בין השאר נידונה האפשרות לקיצור תקופת יישום ההסכם שנחתם בין האוצר וההסתדרות הרפואית מ-9 ל-4 שנים. כמו כן נידונה בקשת המתמחים לתוספות שכר מעבר להסכם.

אתמול אחר הצהריים נפגשו הרופאים עם אנשי משרד האוצר בירושלים. בפגישה העלה אוצר מספר הצעות בפני נציגי הרופאים המתמחים: יצירת סל כלכלי לטיפול בבעיות שיווצרו לאורך תקופת ההסכם, התחייבות למודל העסקה של משרה מלאה למומחים צעירים בבתי החולים (פול- טיימרס), כניסה לתהליך מוסדר לזיהוי בעיות ספציפיות בכל אחד מבתי החולים, דיון לשיפור תנאי ההעסקה לרבות יום מנוחה שבועי, צמצום מספר התורנויות והסעות לבתי החולים.

האוצר התנה את הצעותיו בשמירת ההסכם הקיבוצי שנחתם עם ההסתדרות הרפואית: בכירי המשרד הבהירו כי בכל מצב, לא תהיה פתיחה של ההסכם. חרף ההצעות, הסתיימה הפגישה ללא תוצאות.

פרופ' אליעזר רחמילביץ, אחד מרופאיו של ראש הממשלה, שתיווך בין המתמחים להסתדרות הרפואית ויזם את המפגש אתמול עם נתניהו, הביע אתמול אכזבה רבה מסירוב המתמחים להשהות את ההתפטרות עד לתום חג הסוכות, כפי שביקש מהם ראש הממשלה.

לדברי רחמילביץ, "המעשה של המתמחים לא הוגן. ראש הממשלה אמר באופן ברור שהוא מעוניין להיכנס לעניינים. צריך היה לתת לו את ההזדמנות, צריך זמן לתת למהלך להתקדם. המתמחים ביקשו כל הזמן פגישה עם ראש הממשלה, ובסוף כשהפגישה הגיעה - והיא הייתה טובה - הם דחו את בקשתו. עשיתי את כל המאמצים להביא את הסוסים למים, לצערי אני לא יכול להביא אותם לשתות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ