להכשיר רופאים ובני אדם

קורס שישולב בלימודי הרפואה באוניברסיטת תל אביב מפגיש בין רופאים לסופרים ומעודד אותם לכתוב בעצמם על הדרמה המתחוללת בנפשם במפגש עם החולה

ד"ר לימור שרייבמן-שריר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ד"ר לימור שרייבמן-שריר

מאז הציע הביולוג הבריטי תומס הקסלי, לזנוח את לימוד המקצועות ההומניים ולהתמקד במדע, השתנה עולם האקדמיה המודרני לבלי הכר. בעולם העתיק, בתקופתם של היפוקרטס וגלנוס, וגם בימי הביניים, בימיהם של אבן סינא והרמב"ם, היה הרופא איש אשכולות שעסק בתחומי מדע שונים ובה בעת שלח ידו בכתיבה ובפילוסופיה.

כיום גוברת הנטייה בעולם להחזיר למקצוע הרפואה את הצדדים ההומניים. אחד התהליכים הבסיסיים שהם חלק ממגמה זאת הוא עידוד של הדיאלוג רופא-חולה באמצעות לימוד מדעי הרוח בבתי הספר לרפואה.

כשאני למדתי רפואה, הקורסים התבססו על מקצועות הרפואה והמדע בלבד והחינוך ההומניסטי נעדר כליל מתוכנית הלימודים. עם השנים התקרבתי למדעי הרוח והפכתי לסופרת. בעולמי נפתח צוהר לעולם היצירה ולמדתי להתבונן באדם מפרספקטיבה רחבה ושלמה יותר. הגעתי למסקנה שחינוכו של רופא העתיד צריך להתבסס על איזון בין כישוריו המדעיים והטכנולוגיים לבין יכולתו בתחומים ההומניים.

מימין: דניאל עוז, אלמוג בהר, אלחנן ניר ולימור שריר. בעולם העתיק היה הרופא איש אשכולות, שעסק גם בכתיבה ובפילוסופיה צילום: תומר נויברג

בשנת הלימודים תשע"ב יתנהל בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב הקורס ספרות ורפואה, שזכה להצלחה בשנה שעברה. הקורס יוצע לסטודנטים במסגרת הלימודים לתואר דוקטור לרפואה, בשנות הלימוד הפרה-קליניות, והשנה הוא ייפתח גם לתלמידים מפקולטות אחרות.

הקורס נולד בעקבות התנסותי ברפואה ובספרות, שהעלתה בי את הרעיון ליצור שילוב של שני התחומים. הכוונה היא, שבוגר בית הספר לרפואה יהיה לא רק רופא, אלא גם אדם. הרעיון עולה בקנה אחד עם גישתו של פרופ' יוסף מקורי, דיקן הפקולטה לרפואה, ועם גישתה של אוניברסיטת תל אביב לחינוך פלורליסטי ובין-תחומי. לדברי פרופ' מקורי, "לימודי האנטומיה אינם מספיקים להכשרת רופאים כמו אלה שהפקולטה רואה לנגד עיניה, שצריכים להיות גם בעלי השכלה הומניסטית. לכן, פרחי הרפואה נדרשים לבחור בשלושה קורסים הומניסטיים מתוך מגוון רחב".

ייחסתי חשיבות לכך שתוכנית הקורס תתבסס גם על דיון שיתנהל במפגש בין הסטודנטים לרפואה לסופרים ולמשוררים שכותבים על רפואה. דיון כזה עשוי לסייע לסטודנטים לרפואה להבין כיצד מתייחסים לעולם הרפואה המטופלים ובני משפחותיהם. בבסיס היחסים רופא-חולה חייב להתקיים דיאלוג אנושי.

העיסוק האקטיבי בטקסטים יצירתיים, החשיפה לרעיונות, ועידוד של רופאים ליצור ולכתוב בעצמם, יתנו אפשרות להתפתח ויספקו לסטודנטים מעין אתנחתא להרהור ולתהייה, לקתרזיס ולעריכת דין וחשבון עם העשייה הגדולה ועם הדרמה המתחוללת בנפשם, במודע או שלא במודע, עקב המפגש הלא פשוט עם חולים.

בקורס משולבות הרצאות של סופרים כמו, עמוס עוז, א.ב. יהושע, חיים באר ואלי עמיר וכן, מפגשים עם חוקרים כמו פרופ' רון מרגולין ופרופ' דן לאור ועם משוררים כמו איתמר יעוז-קסט, פרופ' פיליפ רוזנאו, אלחנן ניר, מרואן מחול, אלמוג בהר ודניאל עוז.

באמצעות קריאת שיריהם ודיון משותף עם הסטודנטים, יביעו המשוררים את השקפת עולמם בכלל ואת התייחסותם אל עולם הרפואה בפרט, שכן כל אחד מהם מייצג רובד חברתי ותרבותי שונה.

השנה יופיע יוסי שריד, שידבר על ניתוח המוח שעבר ושעל אודותיו כתב ולצדו, מנתח המוח פרופ' צביקה רם והמומחה לשיקום נוירולוגי פרופ' אבי עורי. עידו נתניהו, רופא במקצועו, מחזאי וסופר, יתלבט בשאלה אם הרקע הרפואי תורם לכתיבה, לצד הפילוסוף הפרופ' יוסף אגסי, שיביע את דעתו בנושא "הרופא כאלוהים".

הסופר ניר ברעם יתייחס לנושא בהתבסס על ספרו "אנשים טובים", השחקן עופר שלחין יקרא סיפור פרי עטי, "תעודת הצטיינות" (מהספר "דיונות הזהב והכסף"), העוסק ביחסו הברוטלי של אח בבית חולים פסיכיאטרי למטופלת במחלקה. הפסיכיאטר פרופ' משה קוטלר, מנהל בית החולים הפסיכיאטרי באר יעקב, יספר על המציאות בבית החולים. אשכול נבו ישוחח על "איך כותבים גוף" ופרופ' נסים קלדרון וערן צור ינתחו משירי נתן אלתרמן, נתן זך ויהודה עמיחי. בתום הקורס יתפרסם ספר היצירות המצטיינות של הסטודנטים המשתתפים.

הכותבת היא רופאה וסופרת, מרכזת קורס ספרות ורפואה בפקולטה לרפואה על שם סאקלר באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ