ערב הדיון בבג"ץ: המתמחים החרימו פגישת משא ומתן עם משרד האוצר

הערב מתכננים המתמחים הפגנת ענק בתל אביב, בהשתתפות סטודנטים לרפואה. אחיות בבי"ח וולפסון נטשו את המחלקות הפנימיות

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

נמשכת המחאה במערכת הבריאות: נציגי הרופאים המתמחים, הדורשים שיפור בתנאי העסקתם, החרימו אתמול ישיבת משא ומתן בהשתתפות משרד האוצר וההסתדרות הרפואית. להערכת גורמים במערכת הבריאות, החלטת המתמחים שלא להופיע לפגישה קשורה לדיון הצפוי מחר בבג"ץ בערעור שהגישו על החלטת בית הדין הארצי לעבודה להוציא צווי מניעה נגד התפטרותם.

במשרד האוצר מתחו ביקורת על החלטת המתמחים להחרים את הפגישה. לדברי בכיר באוצר, "המתמחים דחו הצעה להעלאות שכר בתמורה לוויתור על רפואה פרטית, ויש חשש שהם למעשה תומכים בהכנסת רפואה פרטית לבתי החולים, כפי שלחצו בשעתם מנהלי בתי החולים".

הערב מתכננים המתמחים הפגנת ענק ברחבת בית המשפט בתל אביב, לה צפויים להצטרף גם סטודנטים לרפואה, פעילים בהתאחדות הסטודנטים הארצית וקרובי משפחה. במסמך שהופץ לקראת ההפגנה הבהירו פעילי נציגות הרופאים הצעירה: "זהו מאבק על איך שתיראה הרפואה הציבורית בארץ בעוד שנים ספורות, כשכל אחד מאתנו יזדקק לה. זה גם מאבק על תנאי העבודה של הרופאים, שמתעקשים, מתוך שליחות ואהבת המקצוע, להישאר במערכת, בזמן שהמדינה מתעקשת לדחוף אותם בבוטות אל מחוץ למקצוע".

בשבוע שעבר נקלע המשא ומתן למבוי סתום, לאחר שהמתמחים דבקו בדרישותיהם לתוספות שכר משמעותיות, בגובה אלפי שקלים. זאת, בשעה שהאוצר עומד על כך שלא ייפתח ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית ולא יינתנו תוספות שכר למתמחים, ללא מתן תמורה של עבודה נוספת שלהם, לשיפור הרפואה הציבורית.

אתמול נטשו אחיות את המחלקות הפנימיות בבית החולים וולפסון במחאה על המחסור בכוח האדם. בחודשים האחרונים מחו אחיות בכל הארץ על מחסור חמור בכוח אדם סיעודי, והושגו הסדרים עם הנהלות בתי החולים להעסקת אחיות נוספות. ואולם, בבית החולים וולפסון נמשך המחסור החריף באחיות.

בשעות הבוקר נטשו עשרות אחיות את המחלקות הפנימיות וסירבו לשוב לעבודה עד השעה 15:00. בכל מחלקה נשארו שתי אחיות בלבד כצוות חירום, לצד כוחות העזר. לדברי יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, העיצומים מתוכננים להימשך גם היום, "ואף נשקול בהמשך להרחיבם לשעות הערב". לדבריה, "שוב אנו שבים לתופעת החולים במסדרונות, וזה כשהחורף עוד לא התחיל. אין לנו כוונה לוותר במאבק הזה, כי אם נוותר, החולים יפסידו".

בימים האחרונים עלתה התפוסה במרבית המחלקות הפנימיות בוולפסון, למרות הסדר שהושג בין הסתדרות האחיות למשרד הבריאות שלפיו לא תהיה עלייה של יותר מ-120% בתפוסה. יו"ר ועד האחיות בוולפסון, רוזי גרינשפן, אמרה אתמול כי "קיים מחסור של 24 אחיות במחלקות הפנימיות בוולפסון. למרות שהתרענו, עד כה לא קרה דבר וקיים עומס אדיר. אנו מקווים שהמשבר ייפתר במהרה בהתערבות כלל הגורמים".

לפני כארבעה חודשים נטשו אחיות בבתי חולים רבים בארץ את המחלקות הפנימיות, בהן יש מחסור חמור בכוח אדם סיעודי. המשבר הסתיים אז בהתערבות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שהודיע כי יגבה תקציבית את בתי החולים לצורך הוספת תקני אחיות, בהתאם להסכם שנחתם עמן עוד בינואר.

בבית החולים וולפסון קראו לאחיות לסיים את מחאתן ולשוב לאלתר לעבודה. סגנית מנהל בית החולים, ד"ר זהבית זיו-נר, אמרה כי "במחלקות הפנימיות בוולפסון איוש האחיות לעומת התקן הנדרש כמעט מלא. נכון שחסרות 2-3 אחיות למחלקה, ואנו מנסים לגייס אחיות חדשות. קיבלנו לאחרונה רשימה של אחיות שעברו את בחינות ההסמכה, ואנו מנסים לגייסן לשורותינו, אך בכל הארץ יש מחסור באחיות וקושי בגיוס אחיות חדשות".

אחיות המחלקות הפנימיות בבית החולים וולפסון, אתמול. נטשו את המחלקות במחאה על המחסור בכוח האדםצילום: תצלום: מוטי מילרוד
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ