הרופאים מחדשים את המאבק

מתמחים עתרו לבג"ץ; מאות נעדרו מעבודתם

בעתירה טוענים הרופאים כי תנאי העסקתם מנוגדים לחוק ומסכנים חיי אדם. משרד הבריאות על ההיעדרות ההמונית: ביזוי בית המשפט

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

שישה רופאים מתמחים, סטודנט לרפואה, ותושבת המציגה עצמה כ"צרכנית שירותי בריאות בבתי החולים", עתרו הבוקר (שני) לבג"ץ כנגד תנאי העסקת הרופאים. לטענתם, תנאי ההעסקה עומדים בניגוד לחוק שעות עבודה ומנוחה, ואף מסכנת את חייהם ובריאותם של החולים, פוגעת בזכות הציבור בישראל לקבל טיפול רפואי נאות ומציבה את המדינה כמעסיק מפר חוק.

העותרים מבקשים מבית המשפט להורות על ביטול ההסכם הקיבוצי שנחתם עם הרופאים באוגוסט ולהצהיר כי על המדינה כמעסיק מוטלת החובה לכבד את חוק שעות עבודה ומנוחה ולהימנע מהעסקתם של רופאים במערכת הבריאות הציבורית ברצף של למעלה מ- 26 שעות. את העותרים מייצגים עו"ד אפי מיכאלי ראש תחום הפרטה ורגולציה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן ועו"ד רון ורד שותף במשרד יהודה רוה ושות'.

ד"ר דניאל לנצברג, גינקולוג מבית החולים שיבא, העומד בראש רשימת העותרים, אמר כי "המציאות הבלתי נתפסת של מערכת שהוזנחה במשך כל כך הרבה שנים, שמרבית האיוולות בה הונצחו וקועקעו לתוך ההסכם המבזה לתשע שנים הבאות, הובילה אותי לעתור לבג"ץ. לראשונה בהיסטוריה של ישראל, אנחנו מבקשים מהמדינה להעניק הסברים להתעלמות המוחלטת מהחוק בקביעת תנאי העסקה של הרופאים. באותו זמן שנהגי משאית אינם יכולים לנהוג יותר מ 10 שעות ביממה רופא יכול למצוא את עצמו מנתח מטופל אחרי שעבד ברצף 26-30 שעות בניגוד מוחלט לחוק ולשכל הישר".

הבוקר חידשו הרופאים המתמחים את מאבקם בהחלטת בית הדין לעבודה לבטל את התפטרותם. עד כה נמנו 245 מתמחים שהחליטו לממש את התפטרותם. מאיסוף נתונים שבוצע במשרד הבריאות עולה כי משעות הבוקר בבית החולים רמב"ם נעדרים מעבודתם 87 מתמחים, באיכילוב 50 מתמחים, במאיר 50 מתמחים, בשיבא 15 מתמחים, בשניידר 15 מתמחים, בבני ציון 16 מתמחים, בוולפסון 10 מתמחים ובבילינסון 2 מתמחים. חלק מהמתמחים הבהירו כי יפנו בהמשך היום לתחנות משטרה כדי להבהיר כי הם פורעי חוק, ומוכנים להיעצר. נכון לעתה, בכל בתי החולים מדווח על פעילות סדירה חרף נטישת המתמחים, פרט לרמב"ם, בו דווח על עומס בחדר המיון וסגירה של מרפאות החוץ האורתופדיות.

מוקדם יותר הנחה משרד הבריאות את מנהלי בתי החולים להעביר עד השעה 12:00 את רשימת שמותיהם של כל המתמחים שהחליטו לממש את התפטרותם, על מנת שניתן יהיה לפעול נגדם במישור משמעתי מול נציבות שירות המדינה, בפתיחת תיקי עבירת משמעת, ובמישור הפלילי - בהגשת תלונה למשטרה בעילה של ביזיון בית הדין.

בהודעה שפרסם משרד הבריאות, נקבע כי "היעדרות המתמחים מבתי החולים בצל הדיונים בבית המשפט העליון היא עבירת משמעת וביזיון בית משפט. כל רופא שבוחר שלא להגיע למקום עבודתו ללא תיאום עם הממונים עליו, מבצע עבירת משמעת, ובצל הדיונים בבית המשפט ופסיקת בית הדין הארצי מדובר גם בביזיון בית הדין. לרופאים מתמחים ומומחים ישנה אחריות מול המטופלים. מי שייכשל באחריות זו, ינקטו כנגדו הליכים כמתבקש".

משרד הבריאות הפיץ הנחיות לבתי החולים בהם נעדרים מתמחים מעבודתם, והנחה כי כל העמדות בבתי החולים יפעלו כרגיל, ולא תאושר סגירה של עמדה כלשהי; כל החופשות ופעילות של הרופאים מחוץ לבתי החולים יבוטלו לאלתר; מנהלי בתי החולים ידרשו להכין לוח תורנויות ללא הרופאים הנוטשים, עד סוף השבוע.

כינוס רופאים מתמחים, הבוקר בבית החולים שיבא צילום: רון אלון

עדיין לא ברור האם צעדי המתמחים נחשבים לחוקיים, וההערכה היא כי פרקליטות המדינה אף תפנה בהמשך היום לבג"ץ ותבקש שיבהיר את דעתו בעניין. אמנם בתחילת אוקטובר הוציא בית הדין הארצי לעבודה בפעם השנייה צווי מניעה כנגד ההתפטרויות, וקבע כי מדובר בצעד בלתי חוקי מאחר ומדובר בצעד קולקטיבי שלא על ידי ארגון העובדים היציג (ההסתדרות הרפואית, ד"א), אך לפני כשבועיים אפשר השופט חנן מלצר למתמחים להתפטר בנסיבות אישיות בלבד, כל עוד ההתפטרויות אינן באות לצד דרישה לשיפור תנאי עבודתם. בנציגות הרופאים הצעירה מקפידים לשמור בינתיים על עמימות, ועד כה סרבו להגיב בנוגע לצעדים מתוכננים של המתמחים הבוקר, ככל הנראה כדי לשוות למהלך אופי אישי.

אתמול קבע השופט מלצר כי יעביר את עתירת הרופאים המתמחים לדיון בהרכב של שופטי בג"ץ, שיחליט בעניין בהקדם, זאת לאחר שההידברות בין המתמחים לאוצר לא הניבה הישגים. אם יבוטלו צווי המניעה, ייכנסו לתוקף התפטרויותיהם של 700 מתמחים.

מארגון ארבל שהוקם לאחרונה ומאגד רופאים בבתי החולים נמסר בתגובה להתפתחויות כי "מזה זמן שאנו עדים למסע ההשפלות שעוברים המתמחים על ידי המדינה והאוצר, שהביאו אותם למצב של חוסר ברירה. השיא היה בזלזול שהפגינו כלפיהם פקידי האוצר במהלך שיחות המשא ומתן המבזות, שלכאורה הציגו ביצוע של החלטת בית המשפט העליון. אנו קוראים לראש הממשלה להתערב ללא דיחוי בטרם יתרחש אסון".

Read this article in English:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ