מנהלי מחלקות בשיבא ואיכילוב צפויים להצטרף למתפטרים

מעל למאה רופאים מומחים הצטרפו למאות המתמחים שכבר הגישו את התפטרותם. 200 סטז'רים לרפואה הודיעו על כי גם הם לוקחים חלק במחאה

דן אבן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

למעלה ממאה רופאים מומחים התפטרו היום (שלישי) מבתי חולים ברחבי הארץ, בהם עשרות מנהלי מחלקות מוכרים. הרופאים מועסקים בבתי החולים איכילוב (40), רמב"ם (31), שניידר (21) ושיבא (20). ביומיים הקרובים צפויים להצטרף למהלך רופאים בכירים נוספים ובהם מנהלי מחלקות בבתי החולים מאיר, איכילוב ושיבא.

כמו כן, עשרות מתמחים הצטרפו היום למאות המתמחים שכבר החלו שלשום במימוש מכתבי ההתפטרות שלהם ולא התייצבו לעבודתם בבתי החולים. משרד הבריאות מדווח על 287 מתמחים שנעדרו מבתי החולים, כאשר המספרים הגבוהים ביותר נרשמו בבתי החולים רמב"ם (87), איכילוב (60), מאיר (58) ושיבא (37), ואילו הנמוכים יותר בבני ציון, שניידר, וולפסון ובילינסון. לטענת המתמחים מספר המתפטרים גבוה יותר ועומד על 384.

התרחבות המחאה החלה הבוקר, לאחר ש-40 רופאים בכירים מבית החולים איכילוב, ובהם מנהלי מחלקות, הגישו מכתבי התפטרות להנהלת בית החולים. ההתפטרות תכנס לתוקף תוך חודש.

חדר המיון בבית החולים רמב"ם בחיפה, לפני שבועייםצילום: פריד חגי

בין המתפטרים בכירי הרופאים באיכילוב, לרבות מנהלי המחלקות הפנימיות, וכן מנהל המחלקה הנירו-כירורגית פרופ' צבי רם, מנהל המערך לכירורגיה פלסטית פרופ' ג'רי וייס, מנהל השירות לניתוחי חזה ד"ר יוסי פז, ומנהל היחידה לניתוחי עמוד שדרה ד"ר' צבי לידר.

בכיר בבית החולים איכילוב הבהיר כי "במידה ולא ימצא פתרון למשבר, בית החולים יקרוס. הבכירים שהתפטרו יוכלו בקלות למצוא עבודה ברפואה הפרטית, אולם לא יישארו רופאים כדי לטפל בחולים ברפואה הציבורית". בבתי חולים נוספים צפוי מהלך דומה בהמשך היום, עד כה דווח כי רופאים בכירים נוספים התפטרו בביה"ח שניידר בשעות הצהריים.

היום גם הצטרפו הסטאז'רים לרפואה למחאת הרופאים. כ-200 סטאז'רים לרפואה בבתי חולים ברחבי הארץ, המצויים בשנת הלימודים האחרונה שלהם, החליטו לשבות למספר שעות כאות הזדהות עם המתמחים. בחלק מבתי החולים מדובר בשביתת הזדהות של שעתיים, ובחלקם בשביתה שתימשך לאורך היום. בעקבות השביתה, צפויים שיבושים בפעילות בתי החולים.

לעדכונים נוספים על השביתה, לחצו לייק

בהודעה שהוציאו באמצעות נציגות הרופאים הצעירה, הבהירו הסטאז'רים השובתים כי "לא נהיה העבדים הבאים של מערכת הבריאות הציבורית. ההסכם הרע שכפתה ההסתדרות הרפואית מזמן לנו עתיד של פועלים שחורים במשמרות של 26 שעות רצופות, בהן אנו נדרשים לקחת החלטות של חיי אדם. במצב הקיים לא נתחיל בהתמחות בתום תקופת הסטאז'" , הבהירו הסטאז'רים. השובתים הם כ-200 מתוך 1,000 סטאז'רים בכל הארץ.

כ-30 מתמחים וסטאז'רים נטשו היום את עבודתם בביה"ח הלל יפה. המתמחים שיבשו את הפעילות למשך שעה, ושבוע לעבודה לבקשת מנהל בית החולים. עד כה לא הוגשו מכתבי התפטרות של מתמחים בהלל יפה.

בהנהלת משרד הבריאות הגיבו בחומרה למהלך, והתריעו כי בכוונתם לנקוט בצעדים כנגד הסטאז'רים השובתים, מאחר ומדובר במהלך לא חוקי שנעשה באופן לא מתואם, וללא התראה מוקדמת. מנגד, הסטאז'רים טוענים כי ביכולתם להתפטר, מאחר והם אינם מאוגדים בהסתדרות הרפואית, כיוון שהם אינם בעלי תעודת רופא.

במקביל, עשרות רופאים מתמחים מצטרפים למאות שהחלו אתמול במימוש התפטרויותיהם, והחליטו שלא להגיע לעבודה בבתי החולים. אתמול דיווח משרד הבריאות על 245 מתמחים שמימשו התפטרויותיהם בבתי החולים רמב"ם (87), איכילוב (50), מאיר (50), בני ציון (16), שיבא (15), שניידר (15), וולפסון (10) ובילינסון (2). בשטח דיווחו המתמחים על מספר גבוה יותר, ועל היעדרותם של 300 עד 350 מתמחים.

גם בבית החולים הלל יפה בחדרה עזבו עשרות מתמחים וסטאז'רים עזבו היום את משמרת הבוקר שלהם. בטרם צעד זה, לא התפטרו באופן רשמי רופאים בבית חולים זה.

בג"ץ הודיע כי ידון ביום חמישי בערעור של המתמחים על החלטת בית הדין הארצי לעבודה לבטל את התפטרותם. הדיון ייערך בהרכב של שלושה שופטים: הנשיאה דורית ביניש, השופט חנן מלצר והשופטת אסתר חיות.

בפרקליטות המדינה מבקשים לפעול כנגד המתמחים המתפטרים במישור הפלילי, בטענה לביזיון בית הדין. לפי הפרשנות המשפטית שגובשה בפרקליטות, צעדי המתמחים המתפטרים לא חוקיים, מאחר ושופט בג"ץ חנן מלצר אמנם היתיר למתמחים להתפטר, בהחלטתו לפני שבועיים, אולם רק אם יעשו זאת בנסיבות אישיות, באמצעות הגשה חדשה של מכתבי התפטרות ומתן התראה מראש.

במשרד הבריאות מסתייגים בשלב זה מנקיטת צעדים פליליים כנגד המתמחים. אמש כינס מנכ"ל המשרד, פרופ' רוני גמזו את מנהלי בתי החולים, וביקש שיבהירו למתמחים המתפטרים על חומרת הצעד שהחליטו לנקוט. היום יוצא מכתב התראה לכל מתמחה מתפטר, בהתאם לרשימות המתפטרים שהועברו אתמול מהנהלות בתי החולים למשרד הבריאות.

נכון לעכשיו לא מדווח על חריגה בפעילות בתי החולים בעקבות צעדי המתמחים והסטאז'רים. במשרד הבריאות נמסר כי בחלק מבתי החולים שורר עומס, המאפיין את תקופת החורף, אולם המשרד הנחה את הנהלות בתי החולים שלא לפגוע באף שירות רפואי הניתן למטופלים בבתי החולים. כן ניתנה הוראה לביטול כלל החופשות של הרופאים הבכירים ולשיבוץ בכירים לתורנויות במקום המתמחים שהחליטו לממש התפטרויותיהם. במשרד הבריאות מגדירים את המתמחים הנעדרים מבתי החולים כ"נוטשים".

מארגון ארבל המאגד רופאים בבתי החולים, נמסר בתגובה להתפתחויות כי "מזה זמן שאנו עדים למסע ההשפלות שעוברים המתמחים על ידי המדינה והאוצר, שהביאו אותם למצב של חוסר ברירה. אנו קוראים לראש הממשלה להתערב ללא דיחוי בטרם יתרחש אסון".

אתמול פנה יו"ר ההסתדרות הרפואית ד"ר ליאוניד אידלמן לרופאים בארגון, המאגד 95% מהרופאים במדינה, והבהיר כי לא יתאפשר מצב של חברות משותפת הן בהסתדרות הרפואית והן בארבל, אשר על פי פרסומים מטרותיו מתנגשות אם אלה של ההסתדרות הרפואית.

המתמחים שעזבו את עבודתם הבהירו ברובם כי אין בכוונתם לשוב לעבודה בבתי החולים, גם אם יינקטו כנגדם צעדים פליליים, לדברי אליעז מילר, אחד ממובילי המאבק שהתפטר אף הוא, "מבחינתי מדובר חד משמעית בצעד חוקי, מאחר ובג"ץ התיר לנו להתפטר בנסיבות אישיות. לפני שבועיים ביקשו מאנשים להתאזר בסבלנות לסבב נוסף של שיחות בתיווך הפרקליטות ובמעורבות של ראש הממשלה, והיה ברור שידובר גם על קיצור ההסכם, אבל בתגובה לציפיות, ירקו לנו בפרצוף. הדברים שנאמרו לנציגי מתמחים במשא ומתן היו ממש מעליבים. למשל, אחד הסעיפים בהסכם כולל החזרת הוצאות נסיעה, כדי שמתמחים יוכלו לקבל מימון לנסיעות לתורנות ולא יצטרכו לנהוג הביתה אחרי תורנות. אז הסכימו לתת לנו הוצאות נסיעה רק בשבת, ורק בכיוון אחד. הייתה פה רמה גדולה של ציניות. הייאוש שלנו היה כבר מזמן, וכרגע החלטנו לא להגיע".

read this article in english: Top Israeli doctors submit resignation in solidarity with protesting residents

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ