לקראת הדיון בבג"ץ: מספר המתמחים הנוטשים ממשיך לעלות

לפי משרד הבריאות, 345 מתמחים מימשו התפטרויותיהם, ומומחים נוספים מתפטרים. סטאז'רים הפגינו ברמב"ם. הבוקר לא דווח על שיבושים בבתי חולים

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דן אבן

לקראת הדיון בבג"ץ פנו המתמחים לבית הדין הארצי לעבודה וביקשו דחייה בהגשת התשובה לתביעה שהגישה המדינה להאשים אותם בביזיון בית הדין. בית הדין לעבודה אישר למתמחים דחייה והתיר להם להגיש עד מחר ב-12:00 את תשובתם, במסגרתה אמורים כל המתמחים המממשים את התפטרויותיהם להגיש תצהירים ולהסביר את צעדיהם. בהמשך ייקבע מועד לדיון בתיק.

ברמב"ם הפגינו 30 סטודנטים לרפואה וסטאז'רים, שצעדו במחלקות עם שלטים בגנות משרד הבריאות. נכון לעכשיו לא מדווח על חריגות בפעילות בבתי החולים, אולם מספר המתמחים המתפטרים מוסיף לעלות. לפי נתוני משרד הבריאות החליטו 345 מתמחים לממש התפטרויותיהם עד כה. המתמחים עצמם מדווחים על מעל ל-400 מתמחים שהפסיקו לבוא לעבודה. גם רופאים מומחים נוספים מצטרפים למתפטרים במחאה על המשבר. בבית החולים מאיר בכפר סבא הוגשו הבוקר (חמישי) 72 מכתבי התפטרות של מומחים, בהם 18 מנהלי מחלקות.

סטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב ישביתו ב-12:00 את הלימודים. ב-13:00, במהלך הדיון בבג"ץ, מתוכננות הפגנות של סטודנטים לרפואה, סטאז'רים ורופאים מתמחים, בבתי החולים איכילוב, אסף הרופא וסורוקה.

בג"ץ ידון הבוקר בעתירת המתמחים בדרישה לאפשר להם לממש את התפטרויותיהם באופן חוקי. בדיון צפויים נציגי פרקליטות המדינה לבקש את עמדת בג"ץ לגבי החלטתם של מאות מתמחים להתפטר מבתי החולים השבוע.

בראש ההרכב שידון בעתירת המתמחים תעמוד נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. כמו כן, ייכללו בהרכב השופטים חנן מלצר ואסתר חיות. בדיון צפויה ההסתדרות הרפואית להעלות הצעת פשרה, שעשויה לכלול יוזמה למינוי בורר חיצוני ובלתי תלוי להנעת המגעים בין המתמחים לאוצר. זאת, בניסיון להביא לסוף המשבר בבתי החולים. לעת עתה המדינה עדיין מסרבת לקצר את ההסכם שנחתם עם ההסתדרות הרפואית, כפי שמעמידים המתמחים בראש דרישותיהם. בהסתדרות הרפואית מתנגדים לביטול מוחלט של ההסכם.

נכון לעכשיו, חוקיות החלטת המתמחים לממש את התפטרויותיהם השבוע מוטלת בספק. בהחלטה שפרסם לפני שבועיים, התיר השופט מלצר למתמחים להתפטר על אף ההליך המשפטי המתנהל בעניינם. עם זאת, ההתפטרות הותנתה בכך שתיעשה בנסיבות אישיות. המתמחים טוענים כי ההחלטה שהתקבלה השבוע נעשתה בנסיבות אישיות, ולכן תקפה. מנגד, במשרד הבריאות ובפרקליטות טוענים כי מלצר התכוון לכך שהמתמחים יהיו רשאים להגיש מחדש התפטרויות בנסיבות אישיות, ולא לממש התפטרות בהתאם למכתבים שהוגשו בעבר. לכן, לטענת הפרקליטות, ההתפטרות איננה חוקית ומהווה ביזיון של בית הדין.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' רוני גמזו ערך הבוקר (חמישי) שימוע לסגן מנהל רמב"ם, פרופ' שמעון רייסנר, על רקע סירוב הנהלת בית החולים להישמע להנחיית משרד הבריאות לפטר לאלתר עשרה מומחים שהגישו מכתבי התפטרות. על פי הודעת בית החולים, גמזו הסביר לרייסנר את חומרת המעשה של אי ציות להנחיית הרמה הממונה. מנגד, רייסנר הסביר לגמזו את שיקולי החלטת בית החולים. לטענת רייסנר, הנהלת בית החולים חששה שמהלך פיטורי עשרת המומחים יביא לפגיעה בשלום החולים ובצוות בית החולים. על פי הודעת רמב"ם, להרגשתו של רייסנר "המנכ"ל הבין את שיקולי הנהלת בית החולים במקרה זה".

הפגנת סטאז'רים ברמב"םצילום: עבדאללה שמא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ