דן אבן
דן אבן

הרופאים המתמחים אישרו היום (רביעי) את נוסח הסכם ההבנות בינם ובין משרד האוצר. בתום ספירת קולות המתמחים בבתי החולים, עלה כי 269 תמכו בהסכם, לעומת 163 שהתנגדו. נציגות הרופאים הצעירה, המאגדת את הרופאים המתמחים, הודיעה כי לנוכח התוצאות היא תכבד את החלטת הרוב ותתייצב מאחורי ההבנות שהושגו. מחר צפוי להיחתם ההסכם.

מוקדם יותר היום הצביעה נציגות הרופאים המתמחים המתפטרים בבית החולים איכילוב ברוב קולות נגד מתווה ההסכם הגובש בהליך ההדברות בין המתמחים לאוצר. עם זאת, המתמחים מאיכילוב הודיעו כי "לאור מחויבותנו לחברינו למקצוע ולחולים, ולאור בקשת הנהלת בית החולים, נקבל את ההחלטת רוב המתפטרים בארץ". בכך למעשה הוסר המכשול האחרון על חתימת ההסכם, המתוכננת להמשך היום, במסיבת עיתונאים חגיגית בשעות הערב. לפי ההערכות, במקביל לחתימת ההסכם ימשכו מאות המתמחים את מכתבי ההתפטרות.

אתמול דרשו המתמחים באיכילוב לקבל לידיהם טיוטה כתובה של ההסכם לפני אישורו, זאת לאחר שמתמחים בשאר בתי החולים ברחבי הארץ אישרו את ההסכם בלי שדרשו לקבל את הטיוטה, ולאחר שעיקרי ההסכם הוצגו להם על גבי מצגת.

בדיון שהתקיים אחר הצהריים בין הצדדים, בתיווכם של השופט בדימוס פרופ' יצחק זמיר ופרופ' עו"ד מוטי מירוני מאוניברסיטת חיפה ובהשתתפות הפרופ' שלמה מור-יוסף, התברר כי אין עדיין נוסח סופי להסכם, ולכן לא ניתן להעביר את הטיוטה למתמחים באיכילוב. לבסוף הוחלט כי הטיוטה תועבר לעיון המתמחים בשעות הלילה, והם יוכלו להגיב עד היום בצהריים.

כינוס רופאים ומתמחים בבית החולים מאיר בכפר סבא, אתמולצילום: רון אלון

עשו לנו לייק לקבלת מיטב החדשות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו מיהרו והקדימו כבר אתמול לברך על מסמך העקרונות שגובש, והבהירו כי "בכך הושגו המטרות ונוצר אופק משמעותי למתמחים ולמומחים הצעירים. מדובר בהישגים טובים לרופאים למתמחים ולמומחים הצעירים ובעיקר לרפואה הציבורית". בהסתדרות הרפואית ביקשו אתמול להדגיש כי מדובר בהסכם חשוב, המוסיף על הישגי הסכם הרופאים שנחתם בסוף הקיץ.

אמש המשיכו מספר רופאים בכירים מאזור המרכז בניסיון לטרפד את החתימה על ההסכם ולהקצין עמדות במאבק. זאת, מאחר שההסכם החדש אינו משנה את החובה לחתימה על שעון נוכחות, חובה שהוסדרה בהסכם שנחתם בין ההסתדרות הרפואית לאוצר בסוף אוגוסט, שאמורה להיכנס לתוקף ככתוב בהסכם לא יאוחר מתחילת ינואר 2012.

בתוך כך נוצרה אמש מחלוקת משפטית בין קבוצות המתמחים השונות שעתרו באחרונה לבג"ץ. במכתב שהועבר לעו"ד טל קרת - המייצגת את המתמחים שעתרו ראשונים לבג"ץ בדרישה לבטל את צווי המניעה נגד התפטרויותיהם - טענו עורכי הדין אפי מיכאלי ורון ורד - בשם מתמחים אחרים שעתרו בדרישה לקיצור שעות התורנות של מתמחים - כי "מתגלה תמונה לפיה לא קיימת כל טיוטה כתובה של ההסכם שגובש, על בסיסה החל הליך האישור בקרב המתמחים בבתי החולים בארץ. אנו מוצאים פגם חמור באופן התנהלות זו". מיכאלי וורד אף מחו כי נושא קיצור שעות התורנות שעליו עתרו לבג"ץ לא מופיע בהסכם שגובש.

גם אם יסתיים המאבק הנוכחי בימים הקרובים, במערכת הבריאות עוד צפויים מאבקים פנימיים בעת הקרובה. בארגון רופאי בתי החולים (ארבל) נחושים להביא בקרוב להחלפת יו"ר ההסתדרות הרפואית, הד"ר ליאוניד אידלמן וצמרת הארגון. זאת בטענה כי הארגון נכשל בחתימה על הסכם הרופאים שעורר תרעומת רחבה בקהילה הרפואית. בארבל מנסים להביא להקדמת ועידת ההסתדרות הרפואית - המתוכננת לספטמבר 2013 - בה אמורה להיבחר צמרת הארגון. כמו כן מתכננים ועדי הרופאים במספר בתי חולים להמשיך ולהיאבק בחוקיותו של הסכם הרופאים במסגרת הליך המתנהל בחודשיים האחרונים בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב. באחרונה כבר יצאה אל הפועל יוזמה להקדמת הבחירות לוועד הרופאים בבית החולים בילינסון, בו משמש אידלמן כיו"ר, בניסיון של רופאים מבית החולים להדיחו מהתפקיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ