פתרון למחסור באברים להשתלה: הארכת חיי חולים סופניים

על רקע הצורך בהגדלת מספר התרומות, מעוניינת ההסתדרות הרפואית הבריטית ברפורמה שנויה במחלוקת

דניס קמבל | גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דניס קמבל | גרדיאן

דו"ח מטעם ההסתדרות הרפואית הבריטית מעלה את השאלה מהו הגבול שיוצב בפני רופאים המעוניינים להציל חיי מטופלים הסובלים מכשל בתפקוד איבריהם. בדו"ח סבורים ראשי הסתדרות הרופאים כי יש צורך להחזיק חולים בחיים כדי שישמשו תורמי איברים בשעת הצורך, וכי אפשר להוציא לבבות של תינוקות ולהוציא איברים מתורמים בסיכון גבוה, כחלק ממהפכה רפואית ואתית שמטרתה להקל על המחסור הכרוני באיברים להשתלה.

דו"ח ההסתדרות הרפואית שמעלה דרכים להגדלת מאגר האיברים עורר דיון אתי מה מוכנים רופאים לעשות כדי להציל חיים. ההסתדרות דורשת דיון על יישום הליך הנשמה שנוי במחלוקת שבמסגרתו חולים שמתו מוות מוחי, יוחזקו בחיים רק כדי שאפשר יהיה להוציא את איבריהם כדי שישמשו לתרומות.

בדרך כלל, מונשמים חולים כאלה לפרק זמן קצר, כדי שקרוביהם יוכלו להיפרד מהם. בשיטת שימור האיברים יונשם החולה כאשר ברור שהוא על סף מוות, כשהכוונה הברורה היא קידום תרומת איברים. הליך זה הוביל לעלייה של 50% במספר האיברים הזמינים להשתלה כאשר בוצע בשני בתי חולים בבריטניה ב-1988, אולם הופסק ב-1994 משום שמשרד הבריאות של בריטניה קבע כי הוא לא חוקי. יש חשש שההנשמה המדוברת תגרום לריבוי במספר החולים שיוגדרו "צמחים". נוסף על כך, נראה שיש חוסר אתיקה בהענקת טיפול לחולים מסוימים כדי שאחרים יפיקו ממנו תועלת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תורמים מגופם. לחצו להגדלה

נייג'ל היטון, מרצה לכירורגיית השתלות בקינגס קולג' בלונדון, אומר שהשיטה נמצאת בשימוש בארה"ב ובספרד. "לאנשים יש נקיפות מצפון. הבעיה היא שמאריכים חיים או מעניקים טיפול מיותר שלא מועיל לחולה". אחת מההצעות הקיצוניות בדו"ח היא שלאחר קבלת אישור ממשפחת המת, רופאים יוכלו להוציא מגופו את הלב ולשמור עליו פעיל כדי להשתיל אותו בחולה הזקוק ללב חדש.

"העובדה שחולה מוכרז כמת לאחר הפסקת פעילות הלב והנשימה, ושניתן להוציא את לבו ולהשתילו בחולה אחר קשה להבנה ודורשת הבהרות רבות", נאמר בדו"ח. כיום נלקחים מתורמים כאלה רק כבדים, כליות וריאות. הפערים בהיקף התרומות בין בריטניה למדינות אחרות, נובעים מהבדלים בחקיקה ובנהלים, ממידת הכשרתם של הרופאים וממוסכמות חברתיות. ביפאן לדוגמה, קיימת סלידה גורפת מתרומת איברים שמקורה בגישת הבודהיזם והשינטו למוות ולטיפול במנוח.

בספרד, לעומת זאת, גדלו שיעורי תרומת האיברים מאז שנת 1989 ב-142% והם נחשבים כיום לגבוהים ביותר בעולם. הסיבה לכך היא פעילותו של ארגון לאומי לתרומות איברים (ONT) ב-139 יחידות טיפול נמרץ וחדרי מיון בבתי חולים ברחבי המדינה.

בין היתר, עוסק הארגון באיתור מקרים שבהם קיים פוטנציאל לתרומת איברים ובשכנוע המשפחות שאיבדו את יקיריהן. בנוסף, במערכת הבריאות הספרדית משתמשים בהגדרה "הנחת הסכמה" (presumed consent), שבה מניחים שהמנוח הסכים לתרומת איברים אלא אם הוא או בני משפחתו הצהירו אחרת קודם לכן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ