השינה דווקא משתפרת עם הגיל

סקר שנערך בקרב 155 אלף מבוגרים מגלה כי גם הפרעות השינה וגם העייפות פוחתות עם הגיל

שירות "הארץ"
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שירות "הארץ"

אין גבול לפעילויות שאנשים בגיל הזהב מצטיינים בהן במיטה. בחודש שעבר מחקר גילה שככל שנשים מזדקנות הן נהנות יותר מיחסי מין. כעת, מחקר חדש חושף כי איכות השינה משתפרת ככל שעולה הגיל.

במחקר, שהתפרסם בשבוע שעבר בכתב העת SLEEP, נבדקו תשובות של יותר מ-155,000 מבוגרים בארה"ב מגיל 18 ומעלה, שהשתתפו בסקר בו נשאלו על הפרעות השינה שלהם ומידת עייפותם. בהתאם לממצאי החוקרים, גם הפרעות השינה וגם העייפות פחתו עם הגיל. מספר התלונות הקטן ביותר התקבל מהמשתתפים הקשישים ביותר - בגיל 80 ומעלה.

בעיות שינה גברו במידה מסוימת בגיל העמידה, בגילים 40-59, בעיקר אצל נשים, אבל פחתו לאחר מכן. "זה מנוגד לחלוטין לדעה הרווחת", אמר ד"ר מייקל גרנדנר מ"המרכז לחקר השינה" בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת פנסילבניה. "התוצאות האלה מאלצות אותנו לשנות את החשיבה שלנו לגבי שינה אצל קשישים, גברים ונשים כאחד".

המחקר מצטט מחקרים אפידמיולוגיים (חקר המחלות) שמהם ניתן להסיק כי בעיות שינה ורצון לנמנם במשך היום נפוצים בקרב גברים ונשים קשישים. כמו כן, מחקר יפאני מ-2000 מצא כי נדודי שינה נפוצים יותר אצל קשישים, בעוד שצעירים מדווחים בדרך כלל שהשינה לא מספיקה להם.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות היישר לפייסבוק

לדברי החוקרים, הסיבות לירידה בבעיות השינה ככל שעולה הגיל מגוונות: אחת ההשערות היא שלבריאות בכללותה יש קשר לאיכות השינה, מאחר שמניחים לרוב כי אנשים שבריאותם לקויה לא יאריכו ימים. נוסף לכך, שנתם של מבוגרים-צעירים עלולה להיפגע משום שהם נאלצים להתמודד עם מצבי לחץ שונים, כגון לימודים, עבודה, ילדים, ובשנים מאוחרות יותר הם צריכים להתמודד עם בעיות גיל העמידה.

ואולם, החוקרים מזכירים שיש לקחת בחשבון את העובדה שהמחקר מתבסס על דיווח של נשאלים, ומודים כי ייתכן שהקשישים התאימו את ציפיותיהם למה שנחשב לבריאות טובה או לשינה טובה, ולכן היו להם פחות תלונות. "המחקר מתבסס על תפישת השינה על ידי הקשישים עצמם ולא על בדיקה ממשית של השינה שלהם, ויש ביניהן הבדל גדול", אמר המומחה להפרעות שינה ד"ר ג'וש ורבר. "מחקרים שנערכו על שנתם של קשישים גילו שהיא הרבה יותר מקוטעת - אין להם את השינה היציבה והמתמשכת שיש לצעירים". קשישים עלולים גם להתעורר פעמים רבות כדי ללכת לשירותים, הסביר ורבר, או שהם לוקחים תרופות שמשפיעות על שנתם. נוסף לכך, דום נשימה נפוץ יותר בקרב קשישים, הוסיף.

למרות הסברה שתפישות קודמות השפיעו על הדעה של הנשאלים, החוקרים סבורים שהמחקר מעודד. "זו בשורה טובה לאנשים שמזדקנים ולפיה הם לא בהכרח יסבלו מחוסר שינה", אמר ד"ר דיוויד וייט, פרופסור לרפואת שינה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד. "אם אתה נשאר בריא ופעיל, אתה יכול לצפות שהשינה שלך תהיה טובה כמו שהיתה תמיד, ואולי אפילו טובה יותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ